Оголошення

Редакція надає сприяння у пошуку експертів або фахівців для проведення психологічної, товарознавчої експертизи, досліджень на поліграфі.

Тел.: 0934767260

Перегляди: 3786

30 березня 2020 року в Україні був прийнятий Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) від 30.03.2020 № 540-IX, який дозволив учасникам справи в цивільному, адміністративному, господарському судочинстві брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Підтвердження особи учасника справи здійснюється із застосуванням електронного підпису. Нагадуєм, 08 квітня 2020 року ДСА України затвердила Порядок участі учасників справи у судовому засіданні у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

Суддя-автор ухвали щодо першого слухання в Україні справи у режимі відеоконференції поза межами суду з використанням власних технічних засобів, з використанням відомого додатку у світі Zoom, розповів деталі її реалізації

Чи можуть суди користуватися Skype та Zoom або лише EasyCon: висновки робочої групи з питань цифровізації правосуддя при Комітеті з питань правової політики 14 квітня 2020 року.

03 квітня 2020 р. Дніпропетровський окружний адміністративний суд у справі № 160/2860/20 задовольнив заяву представника позивача про проведення судового засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за допомогою додатку Zoom, який може бути встановлений за веб-посиланням https://zoom.us. Повний текст ухвали судуhttp://www.reyestr.court.gov.ua/Review/88572992

Суддя надав посилання на призначену відеоконференцію із застосуванням додатку Zoom: https://us04web.zoom.us/j/6059916700, вказавши ідентифікатор конференції: 605 991 6700. Крім того, сторонам були направлені: 1) Інструкція по використанню сервісу Zoom та 2) пам`ятка про права та обов`язки і попереджено, що проведення судового засідання в режимі відеоконференції через додаток Zoom обмежено 40 хвилинами. Крім того, звернута увага, що сторони повинні забезпечити участь у конференції з приміщення, яке б виключало наявність сторонніх звуків (шуму) та було в охайному вигляді.

Всі учасники справи були судом зобов`язані подати скановані копії документів, що посвідчують особу учасника або його представника для встановлення повноважень, письмових заяв і клопотань, письмових доказів засвідчених електронним цифровим підписом за один робочий день до проведення судового засідання.

Для довідки: Інструкція користувача з використання програмного забезпечення Zoom. - URL: https://cutt.ly/xtJD5CG 

Зразок заяви про проведення судового засідання в режимі відеоконференції. - URL: https://cutt.ly/XtKegPK 

Центр завантажень додатку Zoom для Android, iPhone/iPad, Windows - URL: https://zoom.us/download 

Щодо використаннях в судах України додатку Zoom, то 08.04.2020 Державна судова адміністрація України надала в мережі Фейсбук офіційний коментар:

Альтернативний український онлайн - сервіс відеозв'язку Easycon ТОВ «Ізікон груп». - URL: https://vkz.court.gov.ua 

Підпис данних (сканованих документів, клопотань, заяв) можливий на офіційному Інтернет-сайті Кваліфікованого надавача Електронних довірчих послуг Інформаційно-довідкового департаменту ДПС. - URL: https://acskidd.gov.ua/sign 

Перевірка підпису (файлів) також може проводитись на офіційному Інтернет-сайті Кваліфікованого надавача Електроних довірчих послуг (Оберіть підписані файли зазвичай, з розширенням p7s для перевірки та натисніть "Перевірити"). - URL: https://acskidd.gov.ua/verify 

Крім того, існує державний програмний комплекс (програмне забезпечення) роботи з ключами «ІІТ Користувач ЦСК-1», який може бути інстальований на комп'ютер користувача (дозволяє як підписувати файли, так їх і перевіряти на відповідність підпису) - URL: https://acskidd.gov.ua/korustyvach_csk 

Додатковий ресурс для цифрового підпису документів: Paperless – сервіс для компаній та підприємців по обміну документами між собою в електронній формі. - URL: https://paperless.com.ua 

Крім того, 08 квітня 2020 року колегія суддів Сьомого апеляційного адміністративного суду провела два засідання у режимі відеоконференцзв’язку за новими стандартами, передбаченими змінами до Кодексу адміністративного судочинства України, - повідомляє прес-служба суду.

Дві справи були заслухані із використанням програми ZOOM у режимі конференції. Питання проведення засідання дистанційно було узгоджено із учасниками процесу заздалегідь. Сторони не заперечували проти слухання справи у такому форматі.

Онлайн-засідання процесуально відповідали нормам Кодексу адміністративного судочинства України, при цьому особи учасників справи встановлювались за надісланими копіями документів, що були підписані електронним цифровим підписом.

Слухання справ відбувалось у такому ж режимі, як і звичний формат відеоконференцій лише з використанням комунікаційного програмного забезпечення ZOOM.

Про те, якою була процедура звернення до суду учасників справи, яким чином було проведено ідентифікацію учасника та загалом про новий досвід суду Прес-центру судової влади України розповіла суддя-спікер Сьомого апеляційного адміністративного суду Тетяна Сапальова.

Законодавцем внесено важливі зміни до процесуальних кодексів, аби забезпечити право громадян на захист своїх прав та водночас запобігти поширенню вірусної хвороби COVID-19. Тепер можна проводити засідання у режимі відеоконференції, коли учасники судового процесу використовують власні технічні засоби, не перебуваючи при цьому в установах судів.

Наразі Державна судова адміністрація України розпочала процес врегулювання здійснення судочинства в умовах карантину. Так, 8 квітня 2020 року наказом ДСА України затверджено Порядок роботи з технічними засобами відеоконференцзв’язку під час судового засідання за участі сторін поза межами приміщення суду. Цей документ передбачає запуск і використання нової системи відеоконференцзв’язку «EasyCon».

Звичайно, для того, аби система повноцінно запрацювала, знадобиться час, але учасники судового процесу вже можуть брати участь у дистанційних судових засіданнях.

Саме тому з метою забезпечення безперешкодного доступу громадян до судочинства судді Сьомого апеляційного адміністративного суду уже розпочали проводити засідання у новому форматі з використанням програм для дистанційного спілкування, зокрема випробували програму ZOOM.

Це програмне забезпечення доволі просте у використанні і не потребує особливих спеціальних умінь та навичок. Кожен користувач може завантажити програму ZOOM на свій гаджет і авторизуватись за домогою e-mail або акаунта у Facebook. Наші IT-працівники зробили відповідні налаштування на технічних засобах у всіх залах судових засідань, аби розширити можливості використання відеоконференцій.

Тож ми вже маємо перший корисний досвід у проведенні таких засідань.

Здавалося б, процесуально спрощено можливість участі у засіданні, адже можна використовувати власний простір і технічні засоби, однак не все так просто виглядає на практиці. Вимоги Кодексу адміністративного судочинства України повинні бути дотримані, а тому, щоб взяти участь у дистанційному засіданні, потрібно виконати певний алгоритм дій.

Спочатку учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду. Це необхідно зробити не пізніше ніж за п’ять днів до судового засідання. Така заява має бути надіслана до суду електронною поштою. Копія заяви обов’язково в той самий строк надсилається учасником, що її подав, іншим учасникам справи. Це важливо, адже тепер усі учасники справи можуть брати участь у режимі відеоконференції.

Якщо учасники справи не заперечують проти проведення засідання у такому форматі, вони повинні повністю забезпечити технічну можливість своєї участі у дистанційному засіданні. Для цього сторони чи їхні представники мають встановити програму ZOOM на свій комп’ютер чи телефон, авторизуватись, налаштувати мікрофон, навушники та камеру. Також учасники справи мають слідкувати, аби не виникало технічних збоїв з їхнього боку, щоб це не впливало на процес слухання справи.

Водночас потрібно відповідально поставитись до того, що технічний бік тепер на 50% залежить і від учасника справи, адже він використовує свої особисті ресурси, і у такому випадку суд технічно не гарантує безперервність слухання справи.

Наступним кроком є організація конференції у програмі. Це забезпечує секретар судового засідання. Такі дії схожі на бронювання майданчика для судового засідання у режимі відеоконференції, яке здійснюється для проведення дистанційного розгляду справи.

Секретар судового засідання створює окремі конференції для усіх слухань справ та надсилає запрошення учасникам справи на їхню електронну адресу. У цих запрошеннях є посилання на конференцію, ID конференції та пароль доступу. Учасники можуть скористатись будь-яким варіантом, щоб долучитись до відеоконференції: перейти за посиланням або ввести номер конференції та пароль.

Безпосередньо перед засіданням учасники справи повинні за 10 хвилин до слухання справи зайти у систему задля перевірки зв’язку, а потім вони очікують на початок розгляду.

Ще одним дуже важливим моментом є ідентифікація особи – учасника справи. Для встановлення особи учасники справи заздалегідь надсилають на електронну адресу суду скан- чи фотокопії документів, що посвідчують їхню особу. Чинне процесуальне законодавство вимагає, щоб ці документи обов’язково були підписані електронним цифровим підписом. Далі працівники відділу прийому документів перевіряють наявність ЕЦП у програмі «Кваліфікований надавач електронних довірчих послуг» та передають документи для долучення до матеріалів справи. При цьому важливо звернути увагу на те, що надсилати документи сторонам потрібно завчасно, щоб уникати зволікань з технічних причин.

На початку судового засідання, на вимогу головуючого судді, учасники справи також повинні бути готові продемонструвати на камеру оригінали надісланих раніше документів, що посвідчують їхню особу.

Після цього розгляд справи відбувається за правилами проведення відкритого судового засідання, встановленими Кодексом адміністративного судочинства України. Крім того, судом забезпечується повна відео- та аудіофіксація судового засідання у режимі відеоконференціїї. Відео- та звукозапис відеоконференції долучаються до матеріалів справи.

Отже, як бачимо, розгляд справи здійснюється з дотриманням усіх вимог чинного процесуального законодавства, однак при цьому мають бути враховані й деталі, які виникають внаслідок введення інновацій у процесі розгляду справ в умовах карантину.

Сьомий апеляційний адміністративний суд працює на випередження і вже зараз, в умовах сьогодення, забезпечує доступ до правосуддя із дотриманням принципів гласності і відкритості, використовуючи новітні технології, які є у вільному доступі для учасників судового процесу.

Новаційні підходи у проведенні судових засідань пов’язані із запровадженням карантинних заходів на території України. Таким чином, карантин не є обмеженням для доступу громадян до правосуддя.

Також, 08 квітня 2020 року ДСА України затвердила Порядок участі учасників справи у судовому засіданні у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

Поряд з цим, за інформацією Державної судової адміністрації, ДСА України розпочала роботу щодо розроблення змін до процесуальних кодексів для оперативного впровадження підсистеми «Електронний суд».

На цьому наголосив Голова Державної судової адміністрації України З. Холоднюк у листі, надісланому на виконання рішення Вищої ради правосуддя від 26 березня 2020 року № 880/0/15-20 «Про доступ до правосуддя в умовах пандемії гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Відповідно до вказаного рішення ВРП звернулася до ДСА України щодо прискорення роботи над Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою, яка має запрацювати не пізніше 1 травня 2020 року.

ВРП також наголосила на необхідності покращення роботи Єдиного державного реєстру судових рішень з метою забезпечення безперервного доступу до судових рішень.

Зазначеним рішенням Вища рада правосуддя запропонувала ДСА України невідкладно надати на затвердження до ВРП положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему в частині, що забезпечує участь осіб у судових засіданнях дистанційно.

У листі ДСА України наголошено, що офіційне запровадження підсистеми «Електронний суд» без запуску усіх складових ЄСІТС потребує нормативного врегулювання, внесення змін до процесуальних кодексів та розроблення окремого порядку проведення судових засідань у режимі відеоконференції.

Водночас у листі ДСА України зазначено, що робота щодо розроблення змін до процесуальних кодексів, положення про проведення судових засідань у дистанційному режимі та доопрацювання підсистеми «Електронний суд» для забезпечення сторонам судового провадження можливості подавати до суду матеріали в електронному вигляді розпочата і може бути завершена до 1 червня 2020 року.

Нормативні документи:

Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) від 30.03.2020 № 540-IX. - URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/540-20#n157 

Тексти частини 4 статті 195 КАС України, частини 4 статті 197 ГПК України, частини 4 статті 212 ЦПК України:

У Кодексі адміністративного судочинства України (Відомості Верховної Ради України, 2017 р., № 48, ст. 436):

1) статтю 195 після частини третьої доповнити новою частиною такого змісту:

"4. Під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Підтвердження особи учасника справи здійснюється із застосуванням електронного підпису, а якщо особа не має такого підпису, то у порядку, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" або Державною судовою адміністрацією України".

У зв’язку з цим частини четверту - одинадцяту вважати відповідно частинами п’ятою - дванадцятою. 

1. У Господарському процесуальному кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2017 р., № 48, ст. 436):

"2) статтю 197 після частини третьої доповнити новою частиною такого змісту:

"4. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Підтвердження особи учасника справи здійснюється із застосуванням електронного підпису, а якщо особа не має такого підпису, то у порядку, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" або Державною судовою адміністрацією України".

У зв’язку з цим частини четверту - одинадцяту вважати відповідно частинами п’ятою - дванадцятою.

12. У Цивільному процесуальному кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2017 р., № 48, ст. 436):

1) частину третю статті 7 викласти у такій редакції:

"2) статтю 212 після частини третьої доповнити новою частиною такого змісту:

"4. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Підтвердження особи учасника справи здійснюється із застосуванням електронного підпису, а якщо особа не має такого підпису, то у порядку, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" або Державною судовою адміністрацією України".

У зв’язку з цим частини четверту - дванадцяту вважати відповідно частинами п’ятою - тринадцятою.

Нагадуємо, Бібліотека навчальних посібників щодо застосування рішень Європейського суду з прав людини в Україні 

Суддя-автор ухвали щодо першого слухання в Україні справи у режимі відеоконференції поза межами суду з використанням власних технічних засобів, з використанням відомого додатку у світі Zoom, розповів деталі її реалізації.

Колекція зразків клопотань про відкладення розгляду справи у зв’язку із впровадженням карантину та типові зразки заяв, які подаються до суду станом на 20 березня 2020 та оголошення ДСА України від 19 березня 2020 

Чи можуть суди користуватися Skype та Zoom або лише EasyCon: висновки робочої групи з питань цифровізації правосуддя при Комітеті з питань правової політики 14 квітня 2020 року.

Науковий журнал запроваджує надання послуги. Консультація: запит на проведення судово-психологічної експертизи, дослідження із застосуванням поліграфа на замовлення зацікавлених осіб, суду - http://expertize-journal.org.ua/konsultacia  

Додатково, Переказати кошти для допомоги Збройним Силам України та гуманітарної допомоги з платіжної картки 

Традиційно, нагадуємо користувачам журналу, що науковий журнал запроваджив надання послуг «Консультація»: запит на проведення судово-психологічної експертизи за різними підставами, у тому числі відшкодування моральної шкоди завданою військовими злочинами, із застосуванням поліграфа на замовлення зацікавлених осіб, суду, правоохоронних органів згідно процесуальних кодексів. - URL: http://expertize-journal.org.ua/konsultacia Телефон для термінового дзвінка судовому експерту: +38 093 476 72 60 (Viber, Telegram, Whatsapp).

Звертаємо увагу, організація проведення професійних консультацій всім зацікавленим, здійснюється членом Президії Науково-консультативної та методичної ради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України, головним редактором журналу, атестованим судовим експертом психологом (поліграфологом), кандидатом психологічних наук, доцентом Назаровим Олегом Анатолійовичем. 

В 2023 року виповнилося 10 років викладання головного редактора журналу Назарова Олега Анатолійовича для суддів, помічників суддів, секретарів та працівників апарату судів, які підвищували свою кваліфікацію в Національній школі суддів України протягом 2013-2023 років. З цієї нагоди Назаров О.А. був відмічений Почесною грамотою Національної школи суддів України за підготовку високваліфікованих кадрів для системи правосуддя. Багато проведено було підготовлених корисних та цікавих тем в галузі судової експертизи, судово-психологічної експертизи, основ психології та застосування поліграфа, опитування дитини. В тому числі багато тем було напрацьовано для адвокатської аудиторії (справи щодо відшкодування моральної шкоди, визначення місця мешкання дитини, угоди з вадами волі, застосування поліграфа тощо). Для замовляння вебінару, тренінгу спеціальної тематики в галузі судової експертизи звертайтесь за телефонами редакції журналу: +38093 476 72 60. 

Офіційній Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи, судового експерта психолога (поліграфолога) Назарова О.А. (свідоцтво Міністерства юстиції України від 09.07.2020 №2035) 

Офіційний Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи із застосуванням поліграфа, тестувань на поліграфі в Україні за міжнародними стандартами (поліграф EyeDetect, розробник Converus Inc., USA)

Продаж портативного обладнання для поліграфа Mobi підлокітники Polygraph в Україні (Схвалено президентом Міжнародного співтовариства поліграфологів, ISOPE, США)

В Україні затверджена кваліфікаційна характеристика професії «Поліграфолог» та 25 жовтня 2021 року уведена сама професія «Поліграфолог» змінами № 10 до Національного класифікатора професій ДК 003:2010

Надання послуг щодо розробки та проведення групових тренінгових занять за різними напрямами судово-психологічної експертизи в сучасному судочинстві, у тому числі із застосуванням поліграфа 

Незалежній не державній професійній атестованій судово-психологічній експертизі в Україні бути: історія однієї перемоги або про можливість призначення першої недержавної професійної атестованої судово-психологічної еспертизи з 09 липня 2020 року 

Електронна бібліотека судді, адвоката, психолога, батьків: «Допит, опитування дитини в суді». Методичні рекомендації, нормативні документи, постанови Верховного Суду 

Огляд змін до законодавства України: процесуальний статус спеціаліста у кримінальних провадженнях про кримінальні проступки з 1 липня 2020 року  

Електронна бібліотека правозахисника України. Серія: Застосування рішень Європейського суду з прав людини в українському судочинстві 

Електронна бібліотека судді України: квітень 2020 року (більше 70 книг) 

Колекція зразків клопотань про відкладення розгляду справи у зв’язку із впровадженням карантину та типові зразки заяв, які подаються до суду станом на 20 березня 2020 та оголошення ДСА України від 19 березня 2020 

І на останок щодо професійного розвитку, актуальні вакансії можна переглянути на сайті - Jooble (потрібно на тиснути, щоб перейти за посиланням).