31 серпня 2020 року Дисциплінарна палата Центральної експертно-кваліфікаційної комісії при Міністерстві юстиції України поставила крапку у справі щодо розгляду скарги на судових експертів психологів Ірхіна Юрія Борисовича, завідувача відділом психологічних досліджень Київського науково-дослідного інституту судових експертиз та Семенця Андрія Вікторовича, заступника завідувача цього ж відділу, повідомляє редакція сайту "Прямий".
Дисциплінарна палата Центральної експертно-кваліфікаційної комісії при Міністерстві юстиції України визнала порушення методології здійснення експертизи двома експертами психологами, які здійснювали комісійну психолого-портретну експертизу у справі про вбивство журналіста Павла Шеремета. Експертів було притягнуто до дисциплінарної відповідальності та застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді "ПОПЕРЕДЖЕННЯ".
Зі слів Головуючого Дисциплінарної палати, експертами було порушено пункт 4.15 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, яка затверджена наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5 (зі змінами). Більша конкретика буде вказана в рішенні ЦЕКК при Мін'юсті України на протязі 15 робочих днів з дня проголошення рішення. Комісія зважила на аргументи експертів, у тому числі на моменти з методиками з даного виду експертиз і тому є певні обставини в яких діяли вказані експерти. Проте, навіть з цими обставинами, комісія більшістю голосів визнала, що дії експертів мають підстави для сприйняття їх дій як підстави притягнення експертів до дисциплінарної відповідальності. Члени Дисциплінарної палати просять експертів звернути увагу на зауваження, не сприймати в "штикі", врахувати ті зауваження, які робилися. Крім того, вивченням пояснень (заперечень) експертів, по деяким пунктам, членам комісії було помітно згоду експертів із вказаними ним зауваженнями.
З виступу Головуючого, Комісія не існує для того щоб "махати шашкою", але вона створена для забезпечення високого рівня довіри і авторитету в такій професії як судовий експерт. Комісія просить експертів прийняти вказане рішення до уваги і не допускати таких порушень у подальшому.
За офіційним повідомленням Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, яке було зроблено 31.08.2020 року на сайті Інституту, згідно з позицією експертів КНДІСЕ вони не вийшли за межі компетенції, провели повне дослідження, надали обґрунтований та об’єктивний письмовий висновок. Проте ЦЕКК вирішено притягнути їх до дисциплінарної відповідальності, з підстав наявності певних зауважень. Питання про оскарження рішення ЦЕКК буде вирішено після його отримання.
На сторінці МВС України у соціальній мережі Facebook, 31.08.2020 року також було опубліковано схоже з КНДІСЕ роз'яснення, що згідно з висновком ЦЕКК експерти КНДІСЕ не вийшли за межі компетенції, а провели повне дослідження, надали обґрунтований та об’єктивний письмовий висновок, а ЦЕКК оцінювала не суть експертних висновків, а дотримання процедур. За результатами оцінювання дотримання процедур у комісії виникли певні зауваження.
Портретно-психологічну експертизу у справі Шеремета експерти КНДІСЕ робили за методикою, яка перебуває в стадії розробки. Про це LB.ua розповів Юрій Ірхін – саме він відповідав за організацію роботи робочої групи експертів та проведення психологічного дослідження при проведенні комплексної експертизи по справі. Після оголошення рішення Дициплінарної палати ЦЕКК при Мін'юсті Україні Ю.Ірхін 04 вересня 2020 року надав інтерв'ю журналістам.
Спільнота науковців «Активісти антиплагіатної ініціативи «Дисергейт» у 2016 році започаткували напередодні Дня науки в Україні церемонію присудження відзнаки «Академічна негідність року»: відкрите народне голосування у формі колективного оціночного судження та висловлювання. Відзнаки є реакцію наукової спільноти на негативні кейси в науковому середовищі. В рамках загальної відзнаки створено Номінацію «Фальсифікатор-2020». Фальсифікація наукових досліджень та експертних висновків — доволі поширене порушення академічної доброчесності. В 2021 році одним із номінантів в Номінації «Фальсифікатор-2020» було обрано експертів КНДІСЕ, зокрема Юрія Ірхіна — за портретно-психологічну експертизу у справі Шеремета, побудовану не на методиці, а на особистій думці експерта (саме такий висновок міститься у відповіді Мін’юсту на запит адвокатів). - https://zn.ua/science/chernaja-metka-ot-krolika-rodzhera.html