Державна прикордонна служба України з 2017 року проводить перевірки за допомогою поліграфа. За цей час проведена перевірка 1710 прикордонників. Тестування має свої особливості, правові рамки та принципи. У відеопрезентації відображені відповіді на такі найпоширеніши питання як: у яких випадках військовослужбовці проходять "детектор брехні" та скільки часу займає перевірка? На теперішній час у Державній прикордонній службі України використання поліграфа відбувається виключно у добровільній формі з метою запобігання корупційним та кадровим ризикам.
Правовою підставою для перевірки на поліграфі на теперішній час можуть бути внесені зміни в статтю 23 Закону України «Про Державну прикордонну службу» 05.11.2009 року - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1710-17#n291. Так, статтю 23 після частини четвертої було доповнено двома новими частинами такого змісту:
"З метою попередження корупції військовослужбовцям та працівникам Державної прикордонної служби України під час здійснення прикордонного контролю забороняється:
1) приймати будь-які предмети (речі) від будь-яких осіб та передавати предмети (речі) будь-кому, якщо інше не встановлено законодавством України;
2) надавати будь-кому інформацію про осіб, транспортні засоби, вантажі, що переміщуються через державний кордон, якщо інше не передбачено законом;
3) надавати переваги в перетинанні державного кордону особам, транспортним засобам та вантажам;
4) мати будь-які особисті засоби зв'язку, що не належать Державній прикордонній службі України та не входять до предметів екіпірування прикордонного наряду;
5) мати при собі грошові кошти понад розмір, встановлений спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у справах охорони державного кордону України.
Зазначені особи зобов'язані на вимогу своїх прямих начальників або посадових чи службових осіб підрозділів внутрішньої безпеки надати можливість перевірити дотримання ними зазначених обмежень".
Таким чином, у разі дотримання вимог частини 2 статті 28 Конституції України, а саме наявності добровільної згоди на проходження тестування на поліграфі, оскільки жодна людина без її вільної згоди не може бути піддана медичним, науковим чи іншим дослідам, а також керуючись частиною 6 статті 23 Закону «Про Державну прикордонну службу» в Державній прикордонній службі України може бути організовано проведення відносно військовослужбовців та працівників Державної прикордонної служби України опитування із застосуванням поліграфа.
Варто також зазначити, що актуальність проведення психофізіологічних досліджень з використанням поліграфа в галузях безпекової, спеціальної (оперативної), правоохоронної діяльності підтверджується як міжнародним, так і вітчизняним практичним досвідом. Загальновизнаним є високий рівень ефективності використання поліграфу під час прийняття кадрових рішень, профілактики корупційних проявів та правопорушень в роботі з персоналом.
У прикордонному відомстві здійснення заходів із впровадження європейських стандартів щодо кадрових потреб органів та підрозділів Держприкордонслужби, а також удосконалення системи запобігання проявам корупції продовжується відповідно до Стратегії розвитку органів системи Міністерства внутрішніх справ України на період до 2020 року та Стратегії розвитку Державної прикордонної служби, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2015 р. № 1189-р.
В рамках виконання визначених завдань, з метою підвищення ефективності підготовки кадрових рішень, профілактики корупційним ризикам, запобігання корупції, конфлікту інтересів, забезпечення контролю за дотриманням правил щодо доброчесності особовим складом у Держприкордонслужбі, в лютому 2017 року у відомстві створено відділ поліграфологічних досліджень в складі Центру (а з 2018 року – Головного центру) профілактики корупційних ризиків та виховання доброчесності і розпочато проведення кадрових опитувань з використанням поліграфа (скринінгових перевірок).
Загалом за період 2017-2019 років за підтримки та фінансування Посольства США в Україні офіцери відділу пройшли базові курси сертифікованого навчання з питань проведення психофізіологічних досліджень з використанням поліграфа, неодноразово брали участь в курсах підвищення кваліфікації з залученням провідних міжнародних спеціалістів.
В рамках міжнародної технічної допомоги (на безоплатній основі) Посольством США в Україні на потреби відділу передано 5 поліграфів.
Крім того, за підтримки Міжнародної організації міграції та Посольства США в Україні у 2017 році в Держприкордонслужбі розпочато пілотні проекти з реформування відомства – «Нове обличчя кордону» та відбору до 10 окремого загону оперативного реагування, в рамках яких і проводяться кадрові (скринінгові) опитування.
В період з травня по липень 2020 року поліграфологи Державної прикордонної служби пройшли курс підвищення кваліфікації підготовки поліграфологів силових структур України, який проходив на базі Академії патрульної поліції в 2020 році. Захід відбувався за підтримки Посольства США в Україні та спеціалістів Американського Міжнародного Інституту Поліграфа. Разом з представниками Держприкордонслужби в навчанні брали участь представники Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України та Національної гвардії України.
Метою курсу було формування кадрового резерву тренерів, що зможуть в подальшому проводити базове навчання поліграфологів у своїх відомствах, а також розробка та публікація Методичних матеріалів для стандартизації та уніфікації процедури проведення тестувань за допомогою поліграфу у системі правоохоронних органів України. Тренерами курсу були запрошені – американські поліграфологи Чак Слапскі та Роберт Фредерік.
Після закінчення навчання, яке тривало з 20 травня по кінець липня 2020 року, слухачі курсу отримали сертифікати від Американського Міжнародного Інституту Поліграфа та здобули кваліфікацію тренерів-поліграфологів.
Довідково: 10.10.2017 в Верховній Раді України був зареєстрований Проект Закону "Про внесення змін до статті 14 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" (щодо перевірки на поліграфі)" (р. №7193 від 10.10.2017, н.д. Соболєв Є.В.) - http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=62708 Обгрунтування законопроєкту: розпочаті в Україні процеси євроінтеграції, запровадження новітніх технологій в усіх сферах життя, а також широке використання поліграфів у роботі державних і правоохоронних органів України, поставило питання необхідності законодавчого закріплення та врегулювання процесу використання поліграфів у Державній прикордонній службі України. Однак 29.08.2019 законопроєкт було відкликано, оскільки існуюча правова база дозволяє проводити опитування із застосуванням поліграфа без включення прямих правових норм щодо такого опитування в діючий закон про Державну прикордонну службу України.