Новини з Х Щорічного судового форуму «Незалежна судова влада — фундамент держави в умовах турбулентності», що проходить в Києві в форматі оперативних цитат: Кадровий голод, нестача фінансування та інші актуальні проблеми судової системи в Україні обговорили учасники другого дня «Х щорічного суддівського форуму», який проходить у Києві. Захід організувала Асоціація правників України спільно з проєктом Ради Європи «Підтримка судової влади України в забезпеченні кращого доступу до правосуддя». Асоціація правників України проводить 30 вересня - 1 жовтня Х Щорічний судовий форум «Незалежна судова влада — фундамент держави в умовах турбулентності» https://uba.ua/ukr/ Реєстрація на сайті: https://judicialforum.uba.ua/
Дата і час проведення: 30 вересня — 01 жовтня 2021 року
Місце проведення: готель Hilton Kyiv, б-р Тараса Шевченка, 30, м. Київ, Україна.
Ключові цитати з форуму:
Анна Огренчук, програмна директорка форуму та президентка Асоціації правників України, у вітальній промові наголосила: українська система правосуддя перебуває у глибокій кризі. «Ми вважаємо, що належне функціонування судової системи залежить від кадрового наповнення реформи та фінансового забезпечення. Це – базис існування будь-якої системи. Термінове відновлення діяльності ВККС та ВРП , належне фінансове забезпечення - виклики, які стоять перед усіма нами. Такі складні питання потребують системних рішень. Наш форум покликаний стати місцем діалогу між владою, суспільством та бізнесом заради пошуку компромісів», - сказала Огренчук
Лілія Гретарсдоттір, голова Управління програм співпраці Департаменту імплементації прав людини, правосуддя та стандартів юридичної співпраці Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи, підкреслила важливість практики виконання судових рішень. «Жодна судова реформа не може вважатися успішною, якщо рішення судів не виконуються», - вважає Гретарсдоттір. Вона також наголосила на важливості якомога швидшого запуску роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів та обрання нових членів Вищої ради правосуддя.
Гостем Expert Talk стала Голова Верховного суду Валентина Данішевська. Вона розкритикувала чинне законодавство у частині повноважень Етичної ради при Вищій раді правосуддя. На її переконання, Етична рада зможе навіть зупинити правосуддя в Україні, якщо нічого не змінити. «Ми не можемо допустити, щоби комусь були надані повноваження бодай на день, бодай на годину, зупинити судову владу. Не може бути такого, щоби хтось у державі мав такі повноваження … Ми пропонуємо такий підхід, щоби спочатку Етична рада взялася за добір кандидатів на вакантні посади. Підкреслюю: допомогла судовій владі здійснити добір кандидатів. Після цього можна говорити про те, щоби запропонувати членам ВРП пройти перевірку або звільнитися. Ця модель дозволить не розбалансувати конституційний лад у державі», - заявила Данішевська.
Першу Сесію, присвячену останнім новелам та першочерговим крокам судової реформи, відкрив народний депутат Андрій Костін. За його словами, відновлення роботи ВККС та формування Етичної ради при ВПР є пріоритетними завданнями для президента та парламенту. Костін запевнив, що у суспільства не буде підстав недовіряти членам Етичної ради чи підозрювати їх у захисті приватних інтересів. «Ці люди (майбутні члени Етичної ради при ВПР, - ред.) не розміняють свою репутацію на те, щоби просто виконати чиюсь вказівку … В законі нічого не міститись про те, що або Етична рада, або якийсь інший орган зруйнує чи зупинить діяльність Вищої ради правосуддя», - впевнений Костін.
Богдан Моніч, голова Ради суддів України, підкреслив, що закон, який врегульовує порядок обрання нових членів Вищої ради правосуддя, містити ознаки не відповідності Конституції, утім Рада суддів України буде його виконувати. «Ми не говоримо, що треба змінити закон. Ми розуміємо, що на це немає політичної волі. Ми говоримо, що, можливо, сама Етична рада передбачить процедуру оцінки чинних членів ВРП таким чином, щоб не зупинити роботу Вищої ради правосуддя», - зазначив Моніч. Він також повідомив, на станом на 1 жовтня Рада суддів України не отримала жодної заявки на зайняття посад у Етичній раді при ВРП. «Ми працюємо над тим, щоб до кінця жовтня делегувати своїх представників до Етичної ради. До 21 жовтня приймаємо документи», - запевнив голова Ради суддів України.
Свою точку зору на проблему недостатнього фінансування судової системи висловив заступник Міністра фінансів України Роман Єрмоличев. Він визнав, що держава на сьогодні не забезпечує фінансування потреб правосуддя у повному обсязі, утім уряд розуміє важливість проблеми та працює над її розв’язанням. «На наступний рік ми передбачили збільшення фінансування судової гілки влади на 3,5 млрд грн. Всього на фінансування судів передбачається близько 21 млрд грн… Ще одне наше завдання – не допустити перекосів розподілу фінансування між судами, яке існує сьогодні», - розповів Єрмоличев.
Виконувач обов’язків Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький розкритикував позицію щодо повноважень Етичної ради правосуддя, озвучену Андрієм Костіним. «З приводу дорадчих повноважень Етичної ради – це неправда. Значить, не читали закони, які самі писали. Рішення (Етичної ради, - ред) є обов’язковим, яке тягне за собою фактичне відсторонення членів ВПР… Ми за реформи. Але всіх хто каже про прозорість усіх правових процедур (у законі ро Вищу раду правосуддя – ред.) я раджу читати закони, а не ознайомлюватися з ними у газетах», - наголосив Маловацький.
Нестачу взаємодії між суб’єктами судової реформи відзначив ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук. «Сьогодні брак цієї взаємодії є очевидним. Сподіваюсь, що учасники сьогоднішнього заходу почують одне одного і комунікації між політиками, законотворцями і представниками судової влади будуть більш якісними та ефективними», - сказав Оніщук.
Основні теми:
Взаємозв’язок розвитку суспільства та судової влади.
Нові інструменти спрощення доступу до правосуддя — рекомендації Ради Європи та національний контекст.
Медіація: принципи Ради Європи та можливі шляхи їх імплементації Україною.
Стратегія розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на 2021 — 2023 роки.
Судова реформа, реформа КСУ: останні новели та першочергові кроки.
Забезпечення єдності судової практики: рекомендації Ради Європи та досягнення судової влади України.
Процесуальні дилеми як виклики для забезпечення права на справедливий суд.
Антимонопольні спори.
20 років виконання рішень ЄСПЛ Україною: дорослий погляд на стан справ.
Виконання судових рішень: міжнародний аспект.
Підсумки першого дня: https://uba.ua/ukr/news/8639/
Підсумки другого дня: https://uba.ua/ukr/news/8641/
Запити на акредитацію для ЗМІ, експертні коментарі та інтерв’ю членів Асоціації надсилайте на адресу:Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., координаторка з PR та міжнародного партнерства Юлія Матвєєва.
Майбутні заходи Асоціації правників України – за
Науковий online журнал «Судово-психологічна експертиза. Застосування поліграфа і спеціальних знань в юридичній практиці» став інформаційним партнером X Щорічного судового форуму «Незалежна судова влада – фундамент держави в умовах турбулентності», який проходив 30 вересня-01 жовтня 2021 року в місті Києві за ініціативи Асоціації правників України. Участь у заході приймали головний редактор журналу Назаров Олег Анатолійович та журналісти видання - Деменко Ксенія Сергіївна та Держилов Дмитро Ігорович.
Основні публікації з теми Х ювілейного Щорічного судового форуму, який проходив в Києві 30 вересня-01 жовтня 2021 року: