Оголошення

Редакція надає сприяння у пошуку експертів або фахівців для проведення психологічної, товарознавчої експертизи, досліджень на поліграфі.

Тел.: 0934767260

Перегляди: 904

В січні 2022 року в Україні була представлена наукова серія одноканальної моделі китайських детекторів брехні 真相 (пер. - Правда). Вказана модель має у вузьких колах китайських поліграфологів назву - «КГ-еРочка» (скорочена назва українською мовою «шкіряно-гальванічна реакція» (ШКГ) людини у відповідь на подразник (стимул) або російського мовою - «кожно-гальваническая реакция» (КГР)). Вказаний реєстраційний психофізіологічний давач, який є частиною також класичних комп'ютерних (цифрових) поліграфів  має високу популярність і у українських деяких колег. Детектор брехні побудований виключно для вирішення навчальних, лабораторних або оперативних завдань в напряму пошуку ймовірних злочинців, застосуванню на місці скоєння злочину, звуження числа причетних осіб до певної події. УВАГА! Мета застосування одноканальної моделі китайських детекторів брехні 真相 (пер. - Правда), наукова серія це визначення орієнтовної реакції опитуваної людини на питання, які задаються экспериментатором методом діагностики ШГР. Точність приладу (надійність, валідність) схожих моделей  діагностики ШГР складає біля 77 відсотків. Після проведення діагностики одноканальним детектором, подальша робота з виявленою людиною повинна бути проведена із залученням поліграфологів та застосуванням класичного (5 і більше канального) або сучасного поліграфу EyeDetect для підвищення точності і надійності отриманих результатів.

Детектор має вбудований калібратор реєстрації шкіряно-гальванічної реакції та звуковий датчик зміни (підвищення) стану шкіряної електричної активності в залежності від откаліброваного рівня активності людини при наданні випробуваним односкладних відповідей (ТАК або НІ) на питання експериментатора (оперативного працівника, викладача). Шкірно-гальванічною реакцією (КГР) називають вегетативні та фізіологічні реакції людини при негативних емоціях страху, які виявляються у виражених появах рясного потовиділення без температурних та фізичних навантажень. Офіційно прилад на ринку України з'явиться впродовж 2022 року. Ціна вказаного детектора планується в межах 500-800 доларів США за комплект або в гривневому еквіваленті. Заявки на придбання одноканального Детектора діагностики ШГР можна залишати по телефону: +38 (093) 476-72-60. Одноканальний детектор пройшов Китайську обов'язкову національну сертифікацію (国家3C认证), Сертифікацію системи якості (质量体系认证) та має Експортну ліцензію.

Працює детектор від звичайних батареєк типу АА для можливості використовувати в навчальній аудиторії, екстремальних умовах. Приклади приладу, давачів, будови Детектора можна переглянути на фото, що додаються.

Навчання роботі на детекторі є інтуітивним і потребує основи знань загальної психології, психофізіології та психології допиту. За потреби може бути проведено фахівцями дистанційне навчання тривалістю до 20 академічних годин та вартістю біля 50 доларів США або орієнтовно 1500 гривень за попереднім розрахунком з 1 слухача.

Виробники детектора роблять застереження, що прилад не призначений для застосування при проведенні судових психологічних експертиз та для науково обґрунтованих досліджень, оскільки Детектор має певні функціональні обмеження в частині відсутності цифрових показників реєстрації електричної активності шкіри людини!

Для одноканального Детектора діагностики ШГР передбачена версія с можливістю кріплення Детектора на руці випробуваного. Матеріал: еластичний водонепроникний неопрен. Кріплення оснащене застібками, закріпленими на липучках відповідно до розміру руки та липучками для кріплення детектора брехні.

Виробники вже шукають осіб або організації, які бажають масово закупати детектори та продавати на ринку України. Одноканальний детектор пройшов Китайську обов'язкову національну сертифікацію (国家3C认证), Сертифікацію системи якості (质量体系认证) та має Експортну ліцензію.

Приклад проведення лабораторної роботи з використанням одноканального китайського Детектора брехні «Правда»

Теоретична частина. Вимірювання та вивчення електричної активності шкіри (ЕАК) та шкірно-гальванічної реакції (ШГР) вперше почалося наприкінці XIX століття, коли майже одночасно французький лікар Фере та російський фізіолог Тарханов зареєстрували: перший – зміна опору шкіри при проходженні через неї слабкого струму (ЕАК) , другий - різницю потенціалів між різними ділянками шкіри (ШГР).

Виникнення електричної активності шкіри обумовлено головним чином активністю потових залоз у шкірі людини, які, своєю чергою, перебувають під впливом симпатичної нервової системи. Людина має 2-3 мільйони потових залоз, але їх кількість на різних ділянках тіла сильно варіює. Наприклад, на долонях і підошвах близько 400 потових залоз на квадратний сантиметр поверхні шкіри, на лобі близько 200, на спині близько 60.

Дослідженням діяльності потових залоз активно займався Санкторіус. Він у 1614 році розпочав серію дослідів із потовиділення, які продовжував понад 30 років. З дивовижною відданістю своїй роботі він проводив довгі години, сидячи на дуже чутливих вагах. Він показав, що виділення поту відбувається постійно, навіть коли на шкірі не з'являються краплі - це він назвав «невідчутною перспірацією». За звичайний день він втрачав близько півлітра поту. Також вчений виявив, що при температурі повітря близько 30 °С піт починає з'являтися на тілі у вигляді крапель. Відомо, що при винятково сильній спеці втрата рідини може досягати 3,5 літра на годину та 14 літрів на день.

Існує два типи потових залоз: апокринні та еккрінні. Перші, розташовані в пахвових западинах і паху, визначають запах тіла і реагують на подразники, що викликають стрес. Вони безпосередньо пов'язані з регуляцією температури тіла. Другі розташовані по всій поверхні тіла та виділяють звичайний піт, головними компонентами якого є вода та хлористий натрій. Їхня головна функція — терморегуляція, тобто підтримання постійної температури тіла. Проте ті еккрінні залози, які розташовані на долонях та підошвах ніг, а також на лобі, реагують в основному на зовнішні подразники та стресові дії.

У психофізіології показники ЕАК та ШГР використовують як показник «емоційного» потовиділення. Одним із перших дослідників ШГР був Карл Юнг. Він розглядав ШГР як об'єктивне фізіологічне «вікно» у несвідомі процеси, які були постульовані його наставником Фрейдом. Саме в роботі К. Юнга було показано, що величина електричної реакції шкіри відбиває ступінь інтенсивності емоційного переживання. Як правило, ЕАК та ШГР реєструють з кінчиків пальців або долоні, хоча можна вимірювати і з підошв ніг та з чола.

Одноканальний детектор брехні є умовною назвою приладу який реєструє фізіологічний показник людини - шкіряно-гальванічні реакції під час того, як людина проходить співбесіду, в ході якої їй ставляться як нейтральні питання, так і питання, які становлять предмет особливої важливості або зацікавленості. За характером фізіологічних реакцій, що супроводжують відповіді різні питання, можна будувати висновки про емоційну реактивність людини і ступінь щирості у певній ситуації. Італійський криміналіст Чезаре Ломброзо вперше запропонував виявлення обману використовувати досягнення фізіології. У 1890-х роках він почав вимірювати тиск крові у підозрюваних у той час, як їх допитувала поліція, і стверджував, що він може визначити, коли вони брешуть. Пізніше Бенуссі висловив думку, що цінну інформацію про спроби обману може дати також характер дихання. Він стверджував, що після кожного питання, що викликало стан напруженості, слідує короткий «зітхання полегшення». У 20-х роках почалися дослідження фізіологічних проявів брехні під керівництвом вченого А.Р. Лурія, який створив спеціальну лабораторію. З'явилися розробки поліграфів, проте тема незабаром була закрита. У 1926 р. в Америці утворюється поліграф Кіллера. Портативний поліграф важить не більше 10 кг і читає 5 показників роботи людського організму: частоту і глибину дихання, тиск крові, ШГР, частоту пульсу. Це мінімальний набір параметрів, за якими людину можна викрити у брехні з точністю до 96%.

Дослідник при інтерпретації фізіологічних показників ШГР, отриманих внаслідок детекції (опитування), шукає ознаки симпатикоподібної активації нейрофізіологічних механізмів людини, що виникають у разі обману. Людина може протидіяти опитуванню на детекторі, намагаючись викликати у себе потрібну емоційну реакцію на питання, але поліграфолог повинен помітити такі спроби протидіяти опитуванню та припинити дослідження.

Мета роботи. Використовуючи методику шкірно-гальванічної реакції, здійснити детекцію брехні.

Обладнання та матеріали. Шкірно-гальванічні електроди та відповідний одноканальний китайський Детектор. Марлеві серветки, спирт.

Хід роботи. Включити Детектор. Знежирити спиртом тильну та долонну поверхню кисті, а також пальці. Реєстрацію ШГР здійснити у положенні колібрування ШГР шляхом застосування відповідної ручки регулятора на Детекторі. Підібрати чутливість калібратора, яка відповідає стану людини. Реєстрація ШГР відбувається у вигляді звукового сигналу у разі збільшення різниці потенціалів між різними ділянками шкіри (ШГР).

Для звикання досліджуваного до умов дослідження здійснюють реєстрацію ШГР до того моменту, поки не відбудеться зменшення орієнтовної реакції (реакції на новизну обстановки). Про це свідчить зникнення звукового сигналу з колонки Детектора.

Інструкція для впробуваного: з першого десятка цифр (крім нуля) загадайте будь-яку цифру. В ході реєстрації ШГР експериментатор послідовно буде називати цифри, при цьому випробуваний вголос на кожну цифру, включаючи загадану, повинен говорити: «Ні».

У такий спосіб моделюється лабораторна ситуація обману. Для підсилення переживання щодо викриття, експериментатор може запропонувати дотичне покарання або навпаки заохочення, які повинні бути важливими для виробуваного. При здійсненні детекції експериментатор спочатку називає цифру нуль, щоб на нього припала орієнтовна реакція випробуваного. Потім по порядку називає числа, роблячи з-поміж них паузи 3-5 с. Нову цифру слід називати, коли реакція ШГР на попередню цифру завершиться. Звуковий синал, який спостерігається під час називання цифри, відповідно буде пов'язаний з відповідною цифрою. Іншим прикладом ситуації щодо приховування інформації може бути власне ім'я, схована річ тощо.

У випадку, коли випробуваний каже неправду та ШГР з’являється великої амплітуди, буде підсилюватися звуковий сигнал на колонці Детектора. При наближенні до загаданої цифри, може спостерігатися поступове, послідовне збільшення сили звука в динаміку Детектора. Перед називанням загаданої цифри може спостерігатись хвилеподібність ШГР, оскільки випробуваний у цій ситуації може хвилюватися.

Оформлення звіту. Зробіть в зошит, запис щодо змін, які відбулися у результаті процедури детекції з виробуваним та щодо порядку дій експериментатора під час реєстрації ШГР. Опишіть в якій момент виникло збільшення амплітуди ШГР (підсилення звукового сигналу) на пред'явлену та загадану цифру. Зробіть висновок про те, чи збігаються найбільша амплітуда ШГР та загадана цифра. Чи вдалося встановити загадану цифру? Поясніть механізм зміни амплітуди ШГР.

Висновок. Оцініть чи вдалося здійснити детекцію брехні за допомогою одноканального Детектора. Чи могли ви припуститися помилок? В чому вони (помилки) могли полягати? Яким чином наступного разу ви можете уникнути виявлених вами помилок та ефективно провести детекцію?

Навчальний відеофільм №1. Класичне обумовлення: шкіряно-гальванічна реакція. Рік створення відеофільму: 1957. Опис відеофільму: Пояснюється робота обладнання, що використовується для реєстрації шкіряно-гальванічної реакції. Демонструється реакція піддослідного на різні подразники: візуальні, вербальні, удари струмом. Показані різні експерименти, пов'язані з умовною реакцією та класичним обумовленням.

Навчальний відеофільм № 2. Електрична активність шкіри.

Історічний екскурс в винахід одноканальних приладів реєстрації ШГР з метою виявлення прихованої інформації.

В Україні схожий з китайським Детектором, був прилад, який розробляло в 2000 роках НДІЦ «Пульс» та Казенне підприємство «ЦКБ» Арсенал» спільно з Військово-медичним управлінням СБ України, який мав назву - «Індикатор емоційної напруги людини "ВЕКТОР 01.1» (перший український серійно випускаємий одноканальний прилад, який реєстрував ШГР). Основним напрямом його застосування було - вирішення завдань професійного відбору кадрів, проведення специфічних дослідженнях, пов'язаних з розслідуванням і профілактикою правопорушень службового характеру, а також навчально-треніровочний засіб для підготовки поліграфологів і проведення наукових досліджень психофізіологічних властивостей людини.

Зі слів, колишнього директора НДІЦ "Пульс" Сторожик О.В. використання приладу "Вектор 01.1" в СБ України дозволило підвищити якість професійного відбору кадрів за рахунок отримання достовірних даних про досліджуваних. Методики досліджень мали достатній рівень очевидної валідності. Виявлений відсоток осіб (33.6%-36.6% від загальної кількості обстежених), які вживали наркотичні речовини (переважно препарати коноплі), близький до даних, отриманих при соціологічному моніторингу вживання психоактивних речовин у молодіжному середовищі, за якими 36.6% опитуваних мали досвід вживання препаратів коноплі. Cередня точність приладу під час проведення поліграфних досліджень кандидатів на військову службу до Служби безпеки України на протязі 2003 - 2005 років складала біля 77,8 відсотків, що відповідало точності іноземних приладів схожого спрямування, але більш дорогих порівняно з вітчизняною розробкою.

У 2008 році Армія США купила 94 ручних детектора брехні моделі PCASS вартістю 7500 доларів кожна, які продавалися компанією Lafayette Instrument Co. з Лафайєт, штат Індіана. Алгоритм або комп'ютерна програма, яка ухвалює рішення, була написана Лабораторією передової фізики Університету Джона Хопкінса. Детектор брехні відомий під абревіатурою PCASS (Preliminary Credibility Assessment Screening System), що означає попередню систему перевірки достовірності. Прилад використовує портативний персональний цифровий реєстратор TDS Ranger з трьома проводами, підключеними до датчиків, що прикріплені до руки. PCASS заборонено для використання щодо персоналу США. Детектор спрямований на виявлення прихованої інформації щодо терористичної діяльності та має можливість задавати питання на перській, арабській мові чи пушту.

У 2012 році в РФ на базі Агенства психотехнологій «Конкордія» також було реалізовано створення компактного, мобільного бездротового апаратно-програмного комплексу «Конкорд» під назвою «Конкорд - М» або «Чорна мітка» чи «Оперативний поліграф». Прилад складався з одного комбінованого давача. Реєстрація ШГР на приладі за коментарем фахівців мала відмінний показник оскільки знімалася «класично» з долоні.

В 2010 році в РФ було розроблено як лабораторне обладнання кишеньковий Детектор брехні ІСК-1, який використовувався для фіксації навіть незначних змін стану людини, що визначалося за зміною опору ділянки шкіри (методи фазічної та тонічної шкірно-гальванічної реакції). Прилад ІСК-1 мав такі особливості як: автоматичне визначення опору шкіри у стані спокою; мікропроцесорна стабілізація та підбір еквівалентного опору шкіри для більш точної фіксації хвилювання людини; індикація навіть незначних змін та відхилень від стану спокою; широкий температурний режим; присутні функції енергозбереження, що збільшує тривалість роботи приладу одного к омплекту батарей; індикація розряду батарей; самотестування у момент включення; відсутність аналогів.

Світові аналоги детекторів, які б вимірювали лише шкіряно-гальванічну реакцію під час детекції прихованої інформації в світі не багато. Один зі схожих в деякому сенсі приладів використовували Сполучені Штати Америки у військових заходах на Близькому Сході в 2000 роках з метою попереднього виявлення не доброчесних громадян, шпигунів, ймовірних злочинців тощо для проведення в подальшому більш ретельних перевірок відносно виявлених людей за допомогою інших заходів та досліджень, у тому числі тестувань із застосуванням більш професійних класичних міжнародно-визнаних 5 канальних поліграфів. 

В 1966 році Л.Роном Хаббардом було запатентовано прилад під назвою «E-Metr» (US Patent 3,290,589 issued Dec. 6th, 1966, Device for Measuring and Indicating Changes in Resistance of Human Body, Inventor: Lafayette R. Hubbard), який вимірює шкірно-гальванічну реакцію. Автором винахідником цього приладу був американський фізик Волні Метісон (Volney G. Mathison), який власну корисну модель на основі поліграфа в 1940 роках назвав "Електропсихометр". В оригіналі прилад мав різні назви від Mathison Electro-psychometer до більш наукоподібної назви electroencephaloneuromentimograph (електроенцефалонейроментімограф). Прототипом приладу служили вже відомі у Велику вітчизняну війну поліграфи: «Skin Galvanometer» та «Lie Detector». Сучасний вигляд «E-Metr» має наступний:

Вперше метод реєстрації несвідомих емоційних реакцій за допомогою вимірювання електричного опору шкіри в психотерапію ввів у 1906 р. швейцарський психолог Карл Юнг (учень З.Фрейда), якому належить сам термін «шкірно-гальванічна реакція» (нині замість нього все ширше використовується термін «Електрична активність шкіри» - ЕАК). Як заявляв К. Юнг, нам не доступне пряме дослідження несвідомої області психіки, тому що «несвідоме є несвідоме, і ми, отже, не маємо з ним жодного зв'язку». Також К.Г. Юнг проводив своїм пацієнтам оцінку їх несвідомої області психіки за допомогою спеціально розроблених оціночних списків, що дозволяє знайти в несвідомій області поняття та символи, що викликають захворювання або неадекватні реакції пацієнта. У своїй книзі «Вивчення та аналіз слів» (1906 р.), К.Г. Юнг описує методику приєднання людини, що тримає в руках електроди, до приладу, що вимірює зміни в опорі шкіри, в той час як йому читаються слова з підготовленого заздалегідь списку. Якщо слово в цьому списку було емоційно заряджено, відбувалася зміна в опорі тіла, викликаючи відхилення стрілки гальванометра. Таким чином, Юнг працював для локалізації (визначення) і розвантаження негативного неусвідомленого матеріалу (у Хаббарда, це «прання зарядженої картинки»). Цей метод дослідження, використовуваний Юнгом, принаймні з початку 1900-х, знову згадувався у роботі М. Коллінз та Дж. Дрівера «Експериментальна Психологія» (1926 р.). Приклад приладу К. Юнга наведений на фото нище:

Приклади українських розробок пов'язаних з винаходами способів реєстрації шкірно-гальванічної реакції та пристроїв для її здійснення в рамках наукового вивчення інструментальної детекції прихованої інформації в 2000 роках:

1. Патент України № №39915 "Спосіб реєстрації шкірно-гальванічної реакції та пристрій для його здійснення". Автори: Захараш М.П., Юдін Ю.С., Гончар О.І., Гергель В.М., Арініч О.О., опубліковано: 16.07.2001. - винахід реалізований в макетному зразку приладу "Вектор 14". 

2. Патент України № 59499 "Спосіб реєстрації шкірно-гальванічних реакцій та пристрій для його здійснення". Автори: Захараш М.П., Зуй П.Б., Юдін Ю.С., опубліковано: 15.09.2003. - винахід реалізований в приладі "Вектор 01.1". 

3. Патент України № 72663 "Пристрій для реєстрації шкірно-гальванічних реакцій". Автори: Саєнко І.Я., Верех Р.Б., Зуй П.Б., Захараш М.П., Сладкий А.М., Юдін Ю.С., опубліковано: 15.03.2005. - винахід реалізований в приладі "Вектор 01.1". 

4. Патент України № 79667 "Датчик для реєстрації шкірно-гальванічних реакції". Автори: Зуй П.Б., Юдін Ю.С., Захараш М.П., опубліковано: 10.07.2007 - винахід реалізований в приладі "Вектор 02.1". 

5. Патент України № 79668 "Спосіб реєстрації шкірно-гальванічної реакції і пристрій для його здійснення". Автори: Зуй П.Б., Юдін Ю.С., Захараш М.П., опубліковано: 10.07.2007. - винахід реалізований в приладі "Вектор 02.1". 

6. Патент України 80446 "Спосіб визначення психофізіологічної готовності людини до психофізіологічного тестування". Автори: Захараш М.П., Юдін Ю.С., Демиденко І.М., Пирлик В.В., опубліковано: 25.09.2007. - винахід реалізований в приладах "Вектор 01.1", "Вектор 02.1" та макетному зразку приладу "Вектор 14". 

Раніше повідомлялась, історія розвитку поліграфа в Україні: Науково-дослідний інженерний центр "Пульс" - перша в Україні наукова установа, яка займалася розробкою вітчизняних поліграфів у 2000-х роках

В місті Дніпрі (Україна) розпочато розробку нового вітчизняного поліграфа «Астрея», вартість якого може не перевищувати 25 000 гривень. 

Додатково, Переказати кошти для допомоги Збройним Силам України та гуманітарної допомоги з платіжної картки 

Традиційно, нагадуємо користувачам журналу, що науковий журнал запроваджив надання послуг «Консультація»: запит на проведення судово-психологічної експертизи за різними підставами, у тому числі відшкодування моральної шкоди завданою військовими злочинами, із застосуванням поліграфа на замовлення зацікавлених осіб, суду, правоохоронних органів згідно процесуальних кодексів. - URL: http://expertize-journal.org.ua/konsultacia Телефон для термінового дзвінка судовому експерту: +38 093 476 72 60 (Viber, Telegram, Whatsapp).

Звертаємо увагу, організація проведення професійних консультацій всім зацікавленим, здійснюється членом Президії Науково-консультативної та методичної ради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України, головним редактором журналу, атестованим судовим експертом психологом (поліграфологом), кандидатом психологічних наук, доцентом Назаровим Олегом Анатолійовичем. 

В 2023 року виповнилося 10 років викладання головного редактора журналу Назарова Олега Анатолійовича для суддів, помічників суддів, секретарів та працівників апарату судів, які підвищували свою кваліфікацію в Національній школі суддів України протягом 2013-2023 років. З цієї нагоди Назаров О.А. був відмічений Почесною грамотою Національної школи суддів України за підготовку високваліфікованих кадрів для системи правосуддя. Багато проведено було підготовлених корисних та цікавих тем в галузі судової експертизи, судово-психологічної експертизи, основ психології та застосування поліграфа, опитування дитини. В тому числі багато тем було напрацьовано для адвокатської аудиторії (справи щодо відшкодування моральної шкоди, визначення місця мешкання дитини, угоди з вадами волі, застосування поліграфа тощо). Для замовляння вебінару, тренінгу спеціальної тематики в галузі судової експертизи звертайтесь за телефонами редакції журналу: +38093 476 72 60. 

Офіційній Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи, судового експерта психолога (поліграфолога) Назарова О.А. (свідоцтво Міністерства юстиції України від 09.07.2020 №2035) 

Офіційний Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи із застосуванням поліграфа, тестувань на поліграфі в Україні за міжнародними стандартами (поліграф EyeDetect, розробник Converus Inc., USA)

Продаж портативного обладнання для поліграфа Mobi підлокітники Polygraph в Україні (Схвалено президентом Міжнародного співтовариства поліграфологів, ISOPE, США)

В Україні затверджена кваліфікаційна характеристика професії «Поліграфолог» та 25 жовтня 2021 року уведена сама професія «Поліграфолог» змінами № 10 до Національного класифікатора професій ДК 003:2010

Надання послуг щодо розробки та проведення групових тренінгових занять за різними напрямами судово-психологічної експертизи в сучасному судочинстві, у тому числі із застосуванням поліграфа 

Незалежній не державній професійній атестованій судово-психологічній експертизі в Україні бути: історія однієї перемоги або про можливість призначення першої недержавної професійної атестованої судово-психологічної еспертизи з 09 липня 2020 року 

Електронна бібліотека судді, адвоката, психолога, батьків: «Допит, опитування дитини в суді». Методичні рекомендації, нормативні документи, постанови Верховного Суду 

Огляд змін до законодавства України: процесуальний статус спеціаліста у кримінальних провадженнях про кримінальні проступки з 1 липня 2020 року  

Електронна бібліотека правозахисника України. Серія: Застосування рішень Європейського суду з прав людини в українському судочинстві 

Електронна бібліотека судді України: квітень 2020 року (більше 70 книг) 

Колекція зразків клопотань про відкладення розгляду справи у зв’язку із впровадженням карантину та типові зразки заяв, які подаються до суду станом на 20 березня 2020 та оголошення ДСА України від 19 березня 2020 

І на останок щодо професійного розвитку, актуальні вакансії можна переглянути на сайті - Jooble (потрібно на тиснути, щоб перейти за посиланням).