Оголошення

Редакція надає сприяння у пошуку експертів або фахівців для проведення психологічної, товарознавчої експертизи, досліджень на поліграфі.

Тел.: 0934767260

Перегляди: 1806

За інформацією МВС України, Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України організував навчання ще однієї групи поліграфологів для відомства в травні 2022 року. Раніше навчання відбувалося за американськими програмами, американськими викладачами. Потім програму адаптували під українські реалії і законодавсто. І вже понад 10 груп професійних поліграфологів навчили у МВС України. Цього тижня відбувся ще один випуск, але не зовсім типовий. Як працює поліграф, а також всі деталі професії поліграфолог дивіться далі. Крім того, нещодавно в Україні затверджена кваліфікаційна характеристика професії «Поліграфолог» та 25 жовтня 2021 року уведена сама професія «Поліграфолог» змінами № 10 до Національного класифікатора професій ДК 003:2010

09.06.2020 року в мережі Інтернет було опубліковано довідку Управління карного розшуку ГУНП в Сумській області про результати застосування поліграфа в УКР ГУНП з прикладами виявлення осіб причетних до вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, а також свідків та підозрюваних у вчиненні резонансних кримінальних правопорушень. Основними напрямами за якими згідно довідки може бути застосований поліграф в карному розшуку:

1) встановлення винних у своєнні злочинів,

2) пошук безвісті зниклих осіб,

3) виправдання невинних,

4) виявлення імітації злочинів,

5) знаходження доказів,

6) сприяння добровільному наданню правдивих свідчень опитуємими особами щодо своєї причетності до вчинення злочину, навіть після того, як минув тривалий час після їх вчинення,

7) сприяння добровільному зізнанню у вчиненні злочину ще в ході передтестової розмови та демострації поліграфу і розповіді про принципи його роботи.

Також Департамент карного розшуку Національної поліції України від 16 липня 2020 року надав коментар щодо принципу застосування поліграфа правоохоронними органами, нормативними документами, які це регулюють та механізму реалізації отриманих результатів за допомогою поліграфа безпосередньо правоохоронними органами України (витяг з листа ДКР НПУ наведений нище).

Текст довідки УКР ГУНП згідно Інформації УКР ГУНП в Сумській області наводиться з незначною правкою редакції:

Починаючи з вересня 2009 року в Управлінні карного розшуку ГУНП в Сумській області з метою отримання оперативної інформації, стосовно осіб причетних до вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, постійно проводиться опитування з поліграфом свідків та підозрюваних у вчиненні резонансних кримінальних правопорушень.

1. Поліграф як інструмент встановлення винних у своєнні злочинів. З використанням поліграфа розкрито значну кількість умисних вбивств громадян, наприклад:

– 28.05.2011 в ході відпрацювання осіб, які можуть бути причетними до вчинення вбивства, проводилось опитування з використанням поліграфу стосовно Особа 1, сусіда потерпілої. Вказані заходи проводились за фактом умисного вбивства Особа 2, мешканки м. Суми, вул., труп якої з тілесними ушкодженнями було виявлено 25.05.2011 за місцем мешкання останньої (кримінальна справа №х, порушена 25.05.2011). В ході опитування встановлено причетність до скоєння вбивства. Під час подальших слідчих дій були отримані правдиві свідчення опитуємого, а також знайдено знаряддя вбивства, викинуте ним після злочину у р. Псел м. Суми.

– 12.02.2014 в ході досудового розслідування по факту вбивства Особа 3, труп якої з ознаками насильницької смерті було виявлено 16.01.2014 за місцем мешкання в кв. №х буд. №х по пров. Дачний м. Охтирка (ЄРДР №х від 16.01.2014, ч.1 ст.115 КК України) було опитано з використанням поліграфу понад 50 осіб – знайомих потерпілої, які могли відвідувати її за місцем мешкання. В ході проведення вказаних заходів було встановлено колишніх сусідів вбитої: братів Особа 4 та Особа 5, які заздалегідь підготували та вчинили вбивство потерпілої з метою пограбування. За місцем мешкання підозрюваних вилучено речові докази;

– 29.06.2019 в ході проведення оперативно-розшукових заходів за фактом скоєння умисного вбивства Особа 6, обгорілий труп якого зі слідами насильницької смерті було виявлено у власному гаражі у м. Шостка (ЄРДР №х від 30.06.2019 року, ч. 1 ст. 115 КК України), було встановлено та опитано з використанням поліграфу знайомого потерпілого Особа 7, та отримано інформацію щодо причетності останнього до вказаного злочину. В ході подальшої роботи було отримано правдиві свідчення Особа 6 щодо вчинення ним вбивства та вилучено речові докази по справі.

– 27.11.2019 в ході роботи по розкриттю вбивства ріелтора Особа 8 у м. Суми (ЄРДР №х від 22.11.2019 року, ч. 1 ст. 115 КК України) під час відпрацювання клієнтської бази потерпілої було проведено опитування з використанням поліграфу Особа 9 та було виявлено, що той вважає себе причетним до вчинення вбивства та пограбування потерпілої. Вина потерпілого була доведена в ході проведення подальших слідчо-розшукових дій.

2. Пошук безвісті зниклих осіб за допопогою поліграфа. Значну користь приносять вказані заходи при відпрацюванні фактів зникнення безвісти осіб, при перевірці на вчинення відносно останніх кримінальних правопорушень, в тому числі умисних вбивств, наприклад:

– 22.02.2013 в ході досудового розслідування по факту зникнення Особа 10, який 14.01.2013 зник безвісти та місцезнаходження якого було не встановлено (ЄРДР №х від 17.02.2013, ч.1 ст.120 КК України) було проведено опитування приватного підприємця, сина потерпілого, Особа 11, який звернувся до ОВС з заявою про зникнення свого батька та в подальшому до прокуратури зі скаргою на бездіяльність з приводу його розшуку співробітниками міліції. В ході опитування було встановлено, що опитуємий сам скоїв вбивство свого батька та вивіз його тіло у багажнику власного автомобіля до покинутого хутору у В.Писарівському районі Сумської області;

– 14.01.2019 за фактом зникнення безвісти Особа 11, мешканця с. Самотоївка, Краснопільського району, зв’язок з яким було втрачено родичами 11.01.2019 (ЄРДР №х від 15.01.2019, ч.1 ст.115 КК України) проведено опитування брата безвісти зниклого Особа 12, в ході якого встановлено, що останній може бути причетним до вчинення вбивства безвісти зниклого та приховування його тіла. В ході проведення подальших оперативно-розшукових заходів та слідчих дій тіло потерпілого з тілесними ушкодженнями виявлено під підлогою за місцем мешкання опитуємого;

– 26.03.2019 в ході досудового розслідування зникнення безвісти мешканця м. Тростянець Сумської області гр. Особа 13, який 06.03.2019 пішов з дому, було проведено перевірку його приятеля Особа 14, в ході якої отримано інформацію щодо вбивства безвісти зниклого та місцезнаходження його тіла. 27.03.2019 вказана інформація була підтверджена – Особа 14 дійсно вчинив вбивство потерпілого, після чого спалив його тіло та рештки викинув у мішку в посадці біля свого місця мешкання;

– 29.08.2019 в ході досудового розслідування зникнення безвісти Особа 15, мешканця м. Суми, вул. Сергія Табали, х який 23.08.2019 зник при невстановлених обставинах (ЄРДР №х від 28.08.2019 року, ч.1 ст. 115 КК України) було проведено опитування його батька Особа 15, в ході якого встановлено що останній застрелив потерпілого з незаконно зберігаємого обрізу мисливської рушниці, а також отримано орієнтовну інформацію стосовно можливого місцезнаходження тіла потерпілого та знаряддя злочину, які були знайдені в ході подальших оперативно-розшукових заходів;

– 22.05.2020 в ході проведення відпрацювання знайомих безвісти зниклого Особа 16 (ЄРДР №х від 05.05.2020, ч.1 ст.115 КК України), було встановлено та опитано з поліграфом мешканця м. Суми Особа 17. Отримано інформацію, що останній вчинив умисне вбивство безвісти зниклого на грунті давніх неприязних відносин та закопав його тіло біля річки в районі Баранівки м. Суми. Того ж дня було знайдено тіло потерпілого, опитуємому Особа 17 було повідомлено про підозру.

3. Виправдання невинних. Також у ході опитування з поліграфом існує можливість відпрацювання версій, щодо осіб які могли вчинити даний злочин, але насправді його не скоювали.

Так 07.01.2016 проводилось опитування з використанням поліграфу приятеля безвісти зниклої Особи 18, мешканки м. Охтирка, яка 21.12.2015 пішла з дому. Перед опитуванням останній пояснював, що не бачив потерпілу понад декілька тижнів до зникнення, хоча згідно аналізу трафіку розмов та свідчень інших осіб спілкувався з нею у день зникнення. В проведення вказаних заходів було встановлено, що опитуємий дійсно бачив потерпілу у день зникнення та вступав із нею у статеві відносини, проте кримінального правопорушення відносно останньої не вчиняв. Під час відпрацювання подальших версій був перевірений колишній співмешканець безвісти зниклої Особа 19, до якого вона прийшла додому, та який насправді і вчинив вбивство Особи, а в ході слідчих дій вказав місцезнаходження тіла потерпілої та особу, які продав після вбивства належні їй ювелірні вироби.

4. Поліграф виявляє імітацію злочинів. Також показало свою ефективність використання поліграфу при імітації кримінальних правопорушень заявниками про вчинення злочину:

– 13.09.2016 було проведено опитування з поліграфом Особа 20, священника Недригайлівського району, який заявляв про вчинення відносно нього пограбування невстановленими особами (ЄРДР №х від 30.08.2016, ч.3 ст.186 КК України). В ході опитування було отримано інформацію, про відсутність факту злочину, яку опитуємий визнав та повідомив, що витратив гроші на власний розсуд (програв на спортивному онлайн-тоталізаторі), а заяву до ОВС подав, щоб не мати з даного приводу проблем із дружиною. В подальшому криімінальне провадження було закрите за відсутністю складу кримінального правопорушення та знято з контролю МВС;

– 18.10.2016 було проведено опитування за заявленим фактом розбійного нападу на гр. Особа 21, мешканку м. Суми, робітника магазину «Все по 35», скоєного з її слів невстановленим чоловіком 15.10.2016 о в м. Суми по вул. Кооперативна, буд.х – за місцем роботи останньої (ЄРДР №х від 16.10.2016, ч.1 ст.187 КК України). В ході опитування встановлено, що заявниця сама вчинила крадіжку грошових коштів магазину та імітувала нанесення собі тілесних ушкоджень, роздряпавши шкіру нігтями, а до поліції звернулася з метою приховування крадіжки. В подальшому вказану інформацію біло підтверджено в ході слідчих дій;

– 01.02.2019 року в ході проведення першочергових оперативно-розшукових заходів було опитано з використанням поліграфу Особа 22, мешканця м. Суми, проспект Шевченка, буд.х який здавав у оренду помешкання потерпілим від розбійного нападу Особа 23 та Особа 24 (ЄРДР №х від 01.02.2019, ч.3 ст.187 КК України). Отримано інформацію, що опитуємий являється наводчиком та організатором вказаного злочину, яку підтверджено в ході подальших слідчих дій.

5. Поліграф знаходить докази. Поліграф можна ефективно використовувати для пошуку доказів, щодо причетності опитуємої особи до вчинення кримінального правопорушення.

Так, при розслідуванні ряду умисних вбивств та розбійних нападів на жінок похилого віку вчинених у 2013 році в м. Суми, було проведено опитування з використанням поліграфу мешканця м. Суми Особа 25. Окрім отриманої орієнтовної інформації щодо його причетності до вказаних злочинів було встановлено, що опитуємий може зберігати золоті вироби з останнього вбивства у себе в подвалі за місцем мешкання. Вказані речові докази були вилучені в ході проведення повторного обшуку, вже після опитування з використанням поліграфу.

6. Опитування з використанням поліграфу сприяє добровільному наданню правдивих свідчень опитуємими особами щодо своєї причетності до вчинення злочину, навіть після того, як минув тривалий час після їх вчинення.

Так, 15.08.2017 року у ході роботи за фактом зникнення Особа 26, мешканця м. Білопілля, який 06.08.1999 року пішов з дому та не повернувся (ЄРДР №х від 29.12.2013, ч.1 ст.115 КК України), було отримано інформацію, що опитуєма Особа 27, не скоювала вбивства останнього, але на час вказаних подій перебувала з безвісти зниклим у інтимних відносинах та була свідком вчинення вбивства Особа 28 її на нинійшній час померлим батьком, а також володіє інформацією про місцезнаходження тіла безвісти зниклого на даний час. Опитуєма добровільно склала схему місцезнаходження тіла Особа 28, яке в подальшому і було виявлено працівниками поліції в м. Білопілля. В результаті проведення необхідних слідчих дій та експертиз кримінальне провадження було закрите на підставі п. 5 ст. 284 КПК України, в зв’язку із смертю підозрюваного.

7. Опитування з використанням поліграфа допомогає опитуємим особам добровільно зізнаватися у вчиненні злочину ще в ході передтестової розмови та демострації поліграфа і розповіді про принципи його роботи.

Водночас опитування з використанням поліграфа вимагає дотримання ряду умов. Як правило, не вдається отримати достовірну інформацію при невиконанні правил проведення опитування, в тому числі при фізичному та психічному виснаженні опитуємої особи, проведенні опитування з поліграфом у нічний час доби, при алкогольних та наркотичних інтоксикаціях організму, відсутності спеціального стаціонарного поліграфологічного крісла або портативного устаткування для опитування на поліграфі. Також існують обмеження у проведенні опитувань осіб з серцево-судинними, дихальними, психічними захворювання, гострим больовим синдромом.

Нормативні документи:

1. Інструкція про порядок використання поліграфів у Національній поліції України, яка затверджена наказом МВС України від 13.11.2017 № 920. - URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1472-17#Text

2. Інструкція щодо застосування комп'ютерних поліграфів у роботі з персоналом органів внутрішніх справ України, яка затверджена наказом МВС України від 28.07.2004 № 842 (втрата чинності від 09.01.2018, підстава - наказ МВС від 13.11.2017 № 920). - URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1373-04#Text

Додатково, Переказати кошти для допомоги Збройним Силам України та гуманітарної допомоги з платіжної картки 

Традиційно, нагадуємо користувачам журналу, що науковий журнал запроваджив надання послуг «Консультація»: запит на проведення судово-психологічної експертизи за різними підставами, у тому числі відшкодування моральної шкоди завданою військовими злочинами, із застосуванням поліграфа на замовлення зацікавлених осіб, суду, правоохоронних органів згідно процесуальних кодексів. - URL: http://expertize-journal.org.ua/konsultacia Телефон для термінового дзвінка судовому експерту: +38 093 476 72 60 (Viber, Telegram, Whatsapp).

Звертаємо увагу, організація проведення професійних консультацій всім зацікавленим, здійснюється членом Президії Науково-консультативної та методичної ради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України, головним редактором журналу, атестованим судовим експертом психологом (поліграфологом), кандидатом психологічних наук, доцентом Назаровим Олегом Анатолійовичем. 

В 2023 року виповнилося 10 років викладання головного редактора журналу Назарова Олега Анатолійовича для суддів, помічників суддів, секретарів та працівників апарату судів, які підвищували свою кваліфікацію в Національній школі суддів України протягом 2013-2023 років. З цієї нагоди Назаров О.А. був відмічений Почесною грамотою Національної школи суддів України за підготовку високваліфікованих кадрів для системи правосуддя. Багато проведено було підготовлених корисних та цікавих тем в галузі судової експертизи, судово-психологічної експертизи, основ психології та застосування поліграфа, опитування дитини. В тому числі багато тем було напрацьовано для адвокатської аудиторії (справи щодо відшкодування моральної шкоди, визначення місця мешкання дитини, угоди з вадами волі, застосування поліграфа тощо). Для замовляння вебінару, тренінгу спеціальної тематики в галузі судової експертизи звертайтесь за телефонами редакції журналу: +38093 476 72 60. 

Офіційній Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи, судового експерта психолога (поліграфолога) Назарова О.А. (свідоцтво Міністерства юстиції України від 09.07.2020 №2035) 

Офіційний Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи із застосуванням поліграфа, тестувань на поліграфі в Україні за міжнародними стандартами (поліграф EyeDetect, розробник Converus Inc., USA)

Продаж портативного обладнання для поліграфа Mobi підлокітники Polygraph в Україні (Схвалено президентом Міжнародного співтовариства поліграфологів, ISOPE, США)

В Україні затверджена кваліфікаційна характеристика професії «Поліграфолог» та 25 жовтня 2021 року уведена сама професія «Поліграфолог» змінами № 10 до Національного класифікатора професій ДК 003:2010

Надання послуг щодо розробки та проведення групових тренінгових занять за різними напрямами судово-психологічної експертизи в сучасному судочинстві, у тому числі із застосуванням поліграфа 

Незалежній не державній професійній атестованій судово-психологічній експертизі в Україні бути: історія однієї перемоги або про можливість призначення першої недержавної професійної атестованої судово-психологічної еспертизи з 09 липня 2020 року 

Електронна бібліотека судді, адвоката, психолога, батьків: «Допит, опитування дитини в суді». Методичні рекомендації, нормативні документи, постанови Верховного Суду 

Огляд змін до законодавства України: процесуальний статус спеціаліста у кримінальних провадженнях про кримінальні проступки з 1 липня 2020 року  

Електронна бібліотека правозахисника України. Серія: Застосування рішень Європейського суду з прав людини в українському судочинстві 

Електронна бібліотека судді України: квітень 2020 року (більше 70 книг) 

Колекція зразків клопотань про відкладення розгляду справи у зв’язку із впровадженням карантину та типові зразки заяв, які подаються до суду станом на 20 березня 2020 та оголошення ДСА України від 19 березня 2020 

І на останок щодо професійного розвитку, актуальні вакансії можна переглянути на сайті - Jooble (потрібно на тиснути, щоб перейти за посиланням).