Оголошення

Редакція надає сприяння у пошуку експертів або фахівців для проведення психологічної, товарознавчої експертизи, досліджень на поліграфі.

Тел.: 0934767260

Перегляди: 801

В огляді наводиться порівняння найкращих у світі технологій оцінки надійності і виявлення прихованої інформації - класичного і сучасного поліграфів EyeDetect станом на 28 липня 2022 року. Розглянуті історичні особливості створення поліграфів, основних підходів в роботі поліграфів, трвалості тестування, часу для отримання результатів,  точність тестів, вартості обладнання, інвазивності, об'єктивності методу, терміну навчання та наведення загального висновку.

Історія та особливості застосування класичного (традиційного) поліграфа. Початок застосування 1921 рік. ФБР почало використовувати поліграф у 1939 році. Світовими виробниками традиційних поліграфів є компанії: Аxciton Systems (США), Інструмент Lafayette (США), Limestone Technologies Inc. (Канада), Stoelting Company (США). Основа роботи класичного поліграфа це реєстрація зміни електрошкірної, серцево-судинної та дихальної активності для вимірювання уваги та емоційного збудження, а також рухової активності тіла. Тривалість тестування на поліграфі займає від 1,5 до 5 годин, залежно від типу тесту. Час для отримання результатів випробувань складає приблизно 5 хвилин, але звіти про результати тестування можуть зайняти кілька годин. Точність скринінгового тесту: 85%, діагностичного (дослідницького) тесту: 89%. Вартість обладнання класичного поліграфа коштує приблизно 5000-8000 доларів. Обстежуваний повинен бути підключений до кабелів і датчиків, включаючи 2 пневматичні трубки навколо грудної клітини, і манжети для вимірювання артеріального тиску (інвазивний метод). Об'єктивність методу полягає в тому, що поліграфологи «інтерпретують» зміни в реєстрації психофізіологічних показників зафіксованих поліграфом. Ручне оцінювання поліграм поліграфа вимагає тривалого навчання та є потенційним джерелом помилок, які можуть знизити точність. Навчання роботи на поліграфі за міжнародними стандартами триває 10 тижнів або більше, вимагається постійне оцінювання роботи поліграфолога та проходження поліграфологом курсів підвищення кваліфікації. Загальний висновок: класичний поліграф це стандартна технологія оцінки достовірності, яка бере відлік часу з де-факто 1921 року.

Сучасний поліграф EyeDetect. Компанія розробник сучасного поліграфа - Converus, Inc. (Лігай, штат Юта, США). Записує мимовільні зміни в рухах очей і діаметрі зіниці для вимірювання когнітивних зусиль, які прикладає тестована особа коли приховує інформацію. Тести займають від 15 до 30 хвилин. Результати тесту та звіт менш ніж за 5 хвилин. Скринінговий тест: 86-88%, Діагностичний (дослідницький) тест: 87%. Рекомендована роздрібна ціна поліграфа: $4800 (США). Немає датчиків, прикріплених до досліджуваного (неінвазивний метод). Об'єктивність - автоматизований процес тестування, максимізує надійність і валідність. Навчання поділяється на стандартне навчання (проведення тестів та інтерпретація результатів) та займає близько 6 годин, а підвищення кваліфікації – 2 додаткові дні. Загальний висновок: перша інновація в індустрії оцінки достовірності майже за 100 років. Має основні принципи роботи - швидкість, точність, доступність, неінвазивність, повторюваність, неупередженість.

EyeDetect+ 2.0. Компанія розробник: Converus, Inc. (Лігай, штат Юта, США). Поєднує протоколи поліграфа та Ocular-motor Deception Test (ODT). Записує психофізіологічні реакції за допомогою поліграфа і окомоторні рухи. Поліграфолог може проводити співбесіди до і після іспиту. Тести займають від 20 до 45 хвилин, залежно від типу тесту. Результати тесту та звіт менш ніж за 5 хвилин. Точність скринінгового тесту: 91%, діагностичного (дослідницького) тесту: 89%. Рекомендована роздрібна ціна (США) поліграфа 6995 доларів США (включає EyeDetect Station v4, Physio Tracker v2 і підкладка для сидіння). Інвазивність тесту - більшість датчиків кріпляться на руці або зап'ясті обстежуваного. Без манжети для артеріального тиску (метод малоінвазивний). Об'єктивність: автоматизоване тестування максимізує надійність і об'єктивність. Навчання стандартне займає менше 4 годин; підвищення кваліфікації становить 3 додаткові дні для підготовлених поліграфологів. Загальний висновок: перший у світі автоматизований поліграф, який є неупередженим, точним, менш нав’язливим і збирає більше інформації, ніж класичний (традиційний) поліграф.

Перелік використаних джерел:

1. Meta-Analytic Survey of Criterion Accuracy of Validated Polygraph Techniques, 2011

2. Laboratory and Field Research on the Ocular-motor Deception Test – European Polygraph Journal, Vol. 10, 2017, No. 4 (38)

3. Ocular-Motor Methods for Detecting Deception in a Multiple-Issue Screening Protocol – A. Potts Doctoral Dissertation, August 2020

4. EyeDetect Hybrid Directed-lie Comparison Test (HDLC) Development and Validation Study, May 2021

5. EyeDetect Hybrid Multi-Issue Comparison Test (HMCT) Development and Validation, May 2021. 

Додатково, Переказати кошти для допомоги Збройним Силам України та гуманітарної допомоги з платіжної картки 

Традиційно, нагадуємо користувачам журналу, що науковий журнал запроваджив надання послуг «Консультація»: запит на проведення судово-психологічної експертизи за різними підставами, у тому числі відшкодування моральної шкоди завданою військовими злочинами, із застосуванням поліграфа на замовлення зацікавлених осіб, суду, правоохоронних органів згідно процесуальних кодексів. - URL: http://expertize-journal.org.ua/konsultacia Телефон для термінового дзвінка судовому експерту: +38 093 476 72 60 (Viber, Telegram, Whatsapp).

Звертаємо увагу, організація проведення професійних консультацій всім зацікавленим, здійснюється членом Президії Науково-консультативної та методичної ради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України, головним редактором журналу, атестованим судовим експертом психологом (поліграфологом), кандидатом психологічних наук, доцентом Назаровим Олегом Анатолійовичем. 

В 2023 року виповнилося 10 років викладання головного редактора журналу Назарова Олега Анатолійовича для суддів, помічників суддів, секретарів та працівників апарату судів, які підвищували свою кваліфікацію в Національній школі суддів України протягом 2013-2023 років. З цієї нагоди Назаров О.А. був відмічений Почесною грамотою Національної школи суддів України за підготовку високваліфікованих кадрів для системи правосуддя. Багато проведено було підготовлених корисних та цікавих тем в галузі судової експертизи, судово-психологічної експертизи, основ психології та застосування поліграфа, опитування дитини. В тому числі багато тем було напрацьовано для адвокатської аудиторії (справи щодо відшкодування моральної шкоди, визначення місця мешкання дитини, угоди з вадами волі, застосування поліграфа тощо). Для замовляння вебінару, тренінгу спеціальної тематики в галузі судової експертизи звертайтесь за телефонами редакції журналу: +38093 476 72 60. 

Офіційній Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи, судового експерта психолога (поліграфолога) Назарова О.А. (свідоцтво Міністерства юстиції України від 09.07.2020 №2035) 

Офіційний Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи із застосуванням поліграфа, тестувань на поліграфі в Україні за міжнародними стандартами (поліграф EyeDetect, розробник Converus Inc., USA)

Продаж портативного обладнання для поліграфа Mobi підлокітники Polygraph в Україні (Схвалено президентом Міжнародного співтовариства поліграфологів, ISOPE, США)

В Україні затверджена кваліфікаційна характеристика професії «Поліграфолог» та 25 жовтня 2021 року уведена сама професія «Поліграфолог» змінами № 10 до Національного класифікатора професій ДК 003:2010

Надання послуг щодо розробки та проведення групових тренінгових занять за різними напрямами судово-психологічної експертизи в сучасному судочинстві, у тому числі із застосуванням поліграфа 

Незалежній не державній професійній атестованій судово-психологічній експертизі в Україні бути: історія однієї перемоги або про можливість призначення першої недержавної професійної атестованої судово-психологічної еспертизи з 09 липня 2020 року 

Електронна бібліотека судді, адвоката, психолога, батьків: «Допит, опитування дитини в суді». Методичні рекомендації, нормативні документи, постанови Верховного Суду 

Огляд змін до законодавства України: процесуальний статус спеціаліста у кримінальних провадженнях про кримінальні проступки з 1 липня 2020 року  

Електронна бібліотека правозахисника України. Серія: Застосування рішень Європейського суду з прав людини в українському судочинстві 

Електронна бібліотека судді України: квітень 2020 року (більше 70 книг) 

Колекція зразків клопотань про відкладення розгляду справи у зв’язку із впровадженням карантину та типові зразки заяв, які подаються до суду станом на 20 березня 2020 та оголошення ДСА України від 19 березня 2020 

І на останок щодо професійного розвитку, актуальні вакансії можна переглянути на сайті - Jooble (потрібно на тиснути, щоб перейти за посиланням).