Організаційний комітет, створений на базі Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса Міністерства юстиції України (далі — ХНДІСЕ) ініціював створення нового технічного комітету стандартизації «Судово-експертна діяльність та криміналістична техніка» (далі — ТК «Судово-експертна діяльність та криміналістична техніка»). Сфера діяльності – стандартизація у галузі судово-експертної діяльності та криміналістичної техніки.
Коди об’єктів стандартизації згідно з ДК 004-2008:
- 03.100.40 Науково-дослідні роботи (Охоплює також керування науково-дослідними роботами, техніко-економічний аналіз тощо) (в частині судово-експертної діяльності та криміналістичної техніки);
- 01.040.01 Загальні положення. Термінологія. Стандартизація. Документація (Словники термінів) (в частині судово-експертної діяльності та криміналістичної техніки);
- 03.120.10 Управління якістю та забезпечення якості (в частині судово-експертної діяльності та криміналістичної техніки).
Мета створення: проведення робіт зі стандартизації в галузі судово-експертної діяльності та криміналістичної техніки. На даний час в Україні відсутні будь-які стандарти, що регламентують судово-експертну діяльність та криміналістичну техніку. Зазначені об’єкти стандартизації регулюються виключно нормативно-правовими документами, які не охоплюють усі необхідні положення, що встановлюють правила, настанови чи характеристики щодо цієї діяльності або її результатів. Однак, на міжнародному рівні існує створений у 2012 році ТК стандартизації ISO/TC 272 «Forensic sciences» (Судова експертиза), який розробляє міжнародні стандарти, що стосуються регулювання судово-експертної діяльності та криміналістичної техніки. Крім того, в Європейському комітеті зі стандартизації (CEN) створений проектний комітет CEN/TC 419 «Forensic Science Processes» (Судово-експертна діяльність). Аналогічні роботи у галузі стандартизації судово-експертної діяльності та криміналістичної техніки проводяться в ряді країн близького зарубіжжя. Так, у Республіці Білорусь у 2015 році створено національний технічний комітет зі стандартизації ТК BY 34 «Судово-експертна діяльність і криміналістична техніка», сферою діяльності якого є стандартизація й технічне нормування в галузі судово-експертної діяльності та криміналістичної техніки. Також, у 2015 році в Російській Федерації утворений ТК 134 «Судова експертиза», серед основних завдань якого є розробка національних стандартів, норм і рекомендацій в галузі стандартизації судової експертизи; забезпечення єдності вимірювань, технічної та інформаційної сумісності, порівнянності результатів судово-експертних досліджень; створення систем забезпечення якості експертних досліджень, систем пошуку і передачі даних, проведення робіт з уніфікації в галузі судової експертизи та багато ін.
Наявність в Україні ТК «Судово-експертна діяльність та криміналістична техніка» надасть змогу сприяти проведенню робіт з уніфікації в галузі судової експертної діяльності та криміналістичної техніки, перш за все термінів і визначень; розробляти національні стандарти та інші документи зі стандартизації судово-експертної діяльності та криміналістичної техніки; забезпечити єдність вимірювань, технічної та інформаційної сумісності, порівнянності результатів судово-експертних досліджень.
Результати наукової діяльності Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса Міністерства юстиції України забезпечують можливість проведення робіт зі стандартизації в галузі судово-експертної діяльності та криміналістичної техніки.
Новизна діяльності зі стандартизації у зазначеній галузі обґрунтовується відсутністю аналогічного ТК в Україні та наявністю таких ТК на міжнародному рівні. ТК має намір співпрацювати з Київським науково-дослідним інститутом судових експертиз Міністерства юстиції України, Дніпропетровським науково-дослідним інститутом судових експертиз Міністерства юстиції України, Львівським науково-дослідним інститутом судових експертиз Міністерства юстиції України, Науково-дослідним центром судової експертизи з питань інтелектуальної власності Міністерства юстиції України, Державним науково-дослідним експертно-криміналістичним центром Міністерства внутрішніх справ України, Українським науково-дослідним інститутом спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України, Державною установою «Головне бюро судово-медичної експертизи Міністерства охорони здоров’я України».
Зацікавлені сторони можуть надавати свої зауваження і пропозиції щодо створення ТК та щодо участі у роботі ТК на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. та Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. або за адресами: 61177, м. Харків, вул. Золочівська, 8-а, ХНДІСЕ; 03115, м. Київ, вул. Святошинська, 2 , ДП «УкрНДНЦ».
Контактні особи:
Голова оргкомітету Угровецький Олег Петрович, головний науковий співробітник ХНДІСЕ, тел. (057) 372-20-01.
В. о. начальника відділу планування, моніторингу та взаємодії з ТК управління національної та міжнародної стандартизації інституту стандартизації ДП «УкрНДНЦ» Коваленко Яна Петрівна, тел. 452-91-65.