28 жовтня 2022 року Громадська організація судових експертів "Всеукраїнська незалежна науково-дослідна експертна спілка" спільно з науковцями та підтримки члена науково-консультативної ради при Голові Верховної Ради України, доктора юридичних наук, професора, академіка НАПрН України, президента ТОВ "Офіс незалежних експериз" (м. Київ) Олександра Святоцького надала пропозиції до Комітету Верховної Ради України з питань правової політики щодо законодавчих змін в Закон України "Про судову експертизу" та впорядкування питання притягнення судових експертів до дисциплінарної відповідальності.
Координація дій членів громадської організації судових експертів "Всеукраїнська незалежна науково-дослідна експертна спілка" забезпечується народним депутатом України (IX скликання), який є членом депутатського об'єднання "Люди", партії "Слуга народу" Тарасом Тарасенко з яким громадською організацією судових експертів "Всеукраїнська незалежна науково-дослідна експертна спілка" було укладено Меморандум про співпрацю в питаннях судово-експертної реформи в Україні.
Законодавча ініціатива полягає у введенні в діяльність судових експертів таких документів як Присяга судового експерта України та Кодекс етики і професійної відповідальності судового експерта України. Створення цих документів є вимогою сьогодення та імплементацією українського законодавства до євпропейського правового простору.
Пропонується порядок прийняття та текст присяги судового експерта України та кодексу етики та професійної відповідальності судового експерта України затвердити рішенням Координаційної ради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України за пропозиціями всіх зацікавлених сторін.
Розгляд питань щодо дисциплінарної відповідальності та видів дисциплінарних стягнень, які можуть бути накладені на судового експерта потрібно визначити в межах повноважень міністерствами та іншими державними органами, громадськими організаціями судових експертів, що забезпечують організаційно-управлінські засади діяльності державних спеціалізованих установ та судових експертів, які не є працівниками державних спеціалізованих установ.
У разі вчинення порушень кодексу етики та професійної відповідальності судового експерта, передбаченого цим Законом, судовий експерт може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності.
Дисциплінарним проступком судового експерта є:
1) порушення присяги судового експерта України;
2) порушення правил кодексу етики та професійної відповідальності судового експерта України;
3) невиконання рішень в межах повноважень міністерствами та іншими державними органами, що здійснюють організаційно-управлінське забезпечення судово-експертної діяльності, громадськими організаціями судових експертів.
Текст законодавчої пропозиції.
Всім бажаючим пропонуємо приєднуватись до законотворчої діяльності громадської організації судових експертів "Всеукраїнська незалежна науково-дослідна експертна спілка"! Разом ми сила! Слава Україні! Героям Слава!
Картка Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про судову експертизу" щодо удосконалення організаційно-управлінського забезпечення судово-експертної діяльності:
1. Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про судову експертизу" щодо удосконалення організаційно-управлінського забезпечення судово-експертної діяльності.
Номер, дата реєстрації: 7735 від 05.09.2022
2. Суб'єкт права законодавчої ініціативи: народний депутат України.
Ініціатор(и) законопроекту: Божик Валерій Іванович (IX скликання).
3. Головний комітет: Костін А.Є. Комітет з питань правової політики
4. URL картки законопроекту: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/40398
Довідково. ГО «Всеукраїнська незалежна науково-дослідна експертна спілка» з 2018 року на постійній основі займається законодавчою ініціативою щодо вдосконалення діяльності судових екпертів та включена Комітетом з питань правоохоронної діяльності до внутрішньої бази Комітету громадських організацій та незалежних експертів для залучення на добровільних засадах до законотворчої діяльності в Верховній Раді України (лист Комітету Верховної Ради України від 10.10.2019 № 04-27/13-348). В 2019 році у тому числі за активної участі ГО «ВННДЕС» було скасовані так звані «правки Лозового» та прийняті в діючій редакції Закона № 187-IX від 04.10.2019 зміни до статей 243, 244 КПК України.
23 листопада 2021 року було зареєстровано Проекту Закону про внесення змін до Закону України «Про судову експертизу» 6284-3, дата реєстрації - 23.11.2021. Авторським колективом підготовки вказаного проекту Закону стала громадська організація судових експертів "Всеукраїнська незалежна науково-дослідна експерта спілка" у складі:
ЯРОСЛАВ Юрій - кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри транспортного права та логістики Національного транспортного університету, заст. голови Всеукраїнської незалежної науково-дослідної експертної спілки, судовий експерт з 1972 р. (контактна особа, тел.:+380503154386);
НАЗАРОВ Олег - кандидат психологічних наук, доцент, експерт-психолог, судовий експерт з 2000 р., поліграфолог, редактор реферативно-наукового журналу «Судово-психологічна експертиза. Застосування поліграфа і спеціальних знань в юридичній практиці», член Всеукраїнської незалежної науково-дослідної експертної спілки (контактна особа, тел.:+380980118563);
АВДЄЄВА Галина - кандидат юридичних наук, доцент, провідний науковий співробітник Науково-дослідного інституту вивчення проблем злочинності імені академіка В. В. Сташиса Національної академії правових наук України; доцент кафедри криміналістики Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, судовий експерт з 1986 р. (контактна особа, тел.: +380677800577);
ІСАКОВИЧ Богдана – голова Всеукраїнської незалежної науково-дослідної експертної спілки, судовий експерт з 1984 р. (контактна особа, тел.:+380674022604).
Реєстрація проекту Закону відбулась за підтримки 5 народних депутатів України, які виступили ініціаторами його реєстрації та розгляду у Верховній Раді України: Тарасенко Тарас Петрович (IX скликання), Павлюк Максим Васильович (IX скликання), Кузнєцов Олексій Олександрович (IX скликання), Мазурашу Георгій Георгійович (IX скликання), Хоменко Олена Вікторівна (IX скликання).
Картка законопроекту щодо судово-експертної реформи на офіційному сайті Верховної Ради України:
1. Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про судову експертизу». Редакція законопроекту: Альтернативний.
Номер, дата реєстрації: 6284-3 від 23.11.2021
2. Суб'єкт права законодавчої ініціативи: народний депутат України.
Ініціатор(и) законопроекту: Тарасенко Тарас Петрович (IX скликання), Павлюк Максим Васильович (IX скликання), Кузнєцов Олексій Олександрович (IX скликання), Мазурашу Георгій Георгійович (IX скликання), Хоменко Олена Вікторівна (IX скликання).
3. Головний комітет: Костін А.Є. Комітет з питань правової політики
4. URL картки законопроекту: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=73261
З листопада 2019 року в Україні триває судово-експертна реформа яка була ініційована 8 листопада 2019 року Президентом України Володимиром Зеленським одночасно з підписанням Указу Президента №837/2019 «Про невідкладні заходи з проведення реформ та зміцнення держави». Згідно з Указом, Кабінет Міністрів України до 31 грудня 2020 року мав розробити законопроєкти та внести на розгляд Верховної Ради України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення системи самоврядування судових експертів, запровадження рецензування висновку судового експерта та визначення граничних строків проведення судових експертиз.