22 листопада 2022 року Верховна Рада України направила на підпис Президенту України Закон України (№ 5748 від 12.07.2021) про відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику внаслідок його дискримінації, мобінгу (цькування). Законом пропонується внести зміни в Кодексі законів про працю України в частину першу статті 237-1 після слів «Відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав» доповнити словами «, у тому числі внаслідок дискримінації, мобінгу (цькування)». Також пропонується змінити статтю 2. Друге речення частини другої після слів «право на здорові і безпечні умови праці,» доповнити словами «на гідне ставлення на роботі,» та доповнити кодекс новою статтею 2-2 наступного змісту:
«Стаття 2-2. Заборона мобінгу (цькування)
Мобінг (цькування), тобто діяння роботодавця або окремих працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження гідності та честі працівника, його професійної (ділової) репутації у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно нього напруженої, ворожої, образливої атмосфери, у тому числі, що змушує особу недооцінювати власну професійну придатність.
Типовими ознаками мобінгу (цькування) є:
повторюваність діяння;
наявність сторін - кривдник, потерпілий (жертва мобінгу (цькування)), спостерігачі (за наявності);
дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких, зокрема, є заподіяння моральної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого, примушування до зміни місця роботи;
Економічний тиск – нерівна оплата за працю рівної цінності, безпідставне позбавлення частини виплат (премій, бонусів, тощо).
Психологічний тиск – створення ворожої, образливої атмосфери, погрози, висміювання, наклепи, нерівномірний розподіл навантаження і задач між працівниками, що виконують однакову роботу, позбавлення працівника роботи без його звільнення, нерівність можливостей для кар’єрного росту, безпідставний недопуск працівника на робоче місце, тощо. Може проявлятись, зокрема у приниженні гідності працівника, використанні зневажливих зауважень та епітетів, словесній чи невербальній поведінці загрозливого, залякуючого або принизливого характеру, саботажі чи підриві робочої діяльності працівника, тощо.
Створення напруженої, ворожої, образливої атмосфери – ізоляція працівника від трудового колективу, включаючи зміну місцезнаходження робочого місця, не запрошення на зустрічі і наради, в яких працівник зазвичай має брати участь, перенесення робочого місця в непристосовані для цього виду роботи місця, застосування інших формально нейтральних процедур для виведення працівника з психологічної рівноваги, негативного виокремлення працівник з колективу, утруднення виконання ним своєї трудової функції, тощо. Результатом створення напруженої, ворожої, образливої атмосфери може бути припинення роботи, зниження кваліфікації, позбавлення перспектив кар’єрного зростання, відсутність або зменшення заохочення, зменшення винагороди за працю, тощо.»
Картка законопроекту за посиланням: https://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=72469
22.11.2022 року Закон направлено на підпис Президенту України.
Міжнародним підгрунтям прийняття Закону є:
1. Директива Європейського Союзу від 27.10.2000 № 2000/78/ЄС, яка встановлює рівність поводження у сфері праці та зайнятості, визначаючи поведінку з метою створення ворожої, принижуючої гідність людини або образливої обстановки як переслідування працівника, що прирівнюється до дискримінації трудових прав.
2. Стаття 26 Європейської соціальної хартії згідно з якою, держави, які приєдналися до визнання дії вказаної хартії взяли на себе зобов’язання сприяти запобіганню систематичним непорядним або явно негативним та образливим діям щодо окремих працівників на робочому місці або у зв’язку з виконанням роботи і вживати всіх відповідних заходів для захисту працівників від такої поведінки роботодавців.