08 вересня 2023року у світі відзначається Міжнародний день грамотності. З нагоди цієї дати, редакція журналу вирішила опублікувати психографологічний аналіз підписів міністрів оборони України (Олексія Резнікова і Рустема Умєрова) за часи війни з рф для допомоги українському суспільству надати оцінку щодо перспектив продовження позитивної динаміки не тільки на полі бою під час контрнаступу, а і на антикорупційному полі бою де найбільше було критики у очільника Міністерства оборони України пана Олексія Резнікова [8]. Чи існує після зміни міністрів у вересні 2023 року, ефективна різниця на рівні індивідуально-психологічних особливостей між очільниками найголовнішого на теперішній час відомства України, яке опікується обороною нашої держави – Міністерства оборони України?
Довідково, за інформацією видання Суспільне. Новини [9], 6 вересня Верховна Рада проголосувала за нового Міністра оборони — ексголову Фонду держмайна Рустема Умєрова. На цій посаді він замінив Олексія Резнікова, якого за день до того відправили у відставку.
Психографологія протягом багатьох століть збирає інформацію про зміни, які люди намагалися вносити в характер свого письма та підписів починаючи від малюнків на стінах печер до ієрогліфів, клінописи, фінікійського письма, а також алфавіту. У багатьох країнах є спеціальні установи, які використовуючи спеціальні знання на основі психодіагностики почерку або підпису та їх вивчення, складають психологічний портрет про майбутнього виконавця або ж керівника та намагаються скласти прогноз його успішності, ефективності залучення до виконання певної роботи або ж взагалі професійної придатності [10].
За даними статистики більшість прогресивних та топових компаній в Європі використовують результати психографологічного аналізу при оцінці успішності майбутнього кандидата на посаду. В США в 2008 році за орієнтовними підрахунками більше 3000 підприємств та організацій могли на постійній основі користуватися послугами психографологів. В Германії, наприклад, з метою організації подальшого психографологічного вивчення людини і досі при працевлаштуванні вимагається написання від руки автобіографії. Серед найбільш відомих компаній у світі, які у разі потреби оцінити співробітника можуть проводити професійну психодіагностику почерку людини є компанія "Сіменс", яка використовує сучасні знання в галузі психології та є провідним світовим технологічним концерном, який більше 175 років уособлює собою найвищий рівень інжинірингу, інновацій та якості.
Науковість психографологічного методу забезпечується науковою теорією відомого психофізіолога, професора Бернштейна М.О., прадід якого Озіас (Осип) Бернштейн проживав в Україні, в Одесі. Сутність наукового підходу Бернштейна М.О. полягає в тому, що кожен рух руки при письмі як психофізіологічний акт проходить через умовні рівні побудови рухів руки в центральній нервовій системі людини, яка тісно пов'язана з відповідними процесами в психіці як функції головного мозку. Функції нервової системи людини забезпечують кожний окремий рух у процесі написання письма людиною. Індивідуальність рухів руки під час письма визначає специфіку написання та виділення ознак почерку та підпису. Вказана обставина пов'язана з конкретними індивідуально-психологічними рисами особистості. Тобто індивідуально-психологічні особливості особистості обумовлені діяльністю та особливостями будови центральної нервової системи людини, що впливає на її рівні регуляції рухів при письмі та сприяє відображенню індивідуальних ознак у почерку та підпису, а також формуванню навичок письма. У 1920-ті роки М.О. Бернштейн проводив дослідження з моторного зв'язку написання літер та роботою головного мозку. Таким чином, психологічні особливості та нервова система, перебуваючи в рамках єдиної функціональної системи життєдіяльності людини, взаємно впливають одна на одну і можуть дозволяти проводити наукову психодіагностику почерку або підпису людини з метою визначення провідних індивідуально-психологічних особливостей автора.
Редакція журналу поділяє точку зору науковців, що психодіагностика почерку та підпису людини є різновидом проективної психодіагностики, яка має давню історію свого становлення і професійно отримала розвиток починаючи з асоціативних експериментальних досліджень Ф. Гальтона та К.Г. Юнга. Серед переваг застосування проективних психодіагностичних методів в порівнянні з тестовими психодіагностичними методиками називають:
- цілісний підхід до оцінки особистості, пізнання прихованих, латентних, чи несвідомих сторін особистості,
- активне й довільне трактування стимульного матеріалу піддослідним,
- зняття тиску з боку навколишнього середовища завдяки невизначеності тестових умов,
- відображення принципів психічної структури, прояви динаміки не усвідомлюваних тенденцій [1].
Більш конкретно, психографологічний аналіз почерку (підпису) відноситься до психодіагностичних проективних методів вивчення експресії виконання графічної діяльності людиною або малюнку на вільну чи задану тему або вільного написання текстів чи підпису.
На теперішній час, у світі популярними та науковообгрунтованими є наступні проективно психолого-почеркознавчі методи вивчення особистості людини:
1) психографія,
2) психогеометрія,
3) психодіагностика "реперної" букви,
4) психографологія (графологія).
Головними на нашу думку істотними ознаками психографологічного аналізу підпису людини або її письма є [2]:
1. Невизначеність стимульного матеріалу чи інструкції до завдання.
2. Свобода у виборі дій.
3. Дослідження проходить у оптимальній для людині атмосфері та без оцінювального відношення експериментатора.
4. Методики не досліджують окрему психологічну функцію, а розглядають особистість в цілому, можливі тенденції, поведінку, стосунки особистості з соціальним оточенням тощо.
В письмі людини та її підпису через усвідомлення власних рухів проявляється інтеграція психомоторної, когнітивної та емоційної сфер особистості. Цікаві дослідження щодо розвитку науковості проективного методу психографології на теренах пострадянського союзу проводили:
В Казахстані в 2006 році Алесковський С.Ю. [3], який організував дослідження за участю 957 осіб у яких були відібрані зразки почерку і на підставі отриманих результатів було виділено 12 груп характерологічних особливостей людини, яким загалом було властиво 64 загальні ознаки, 68 – приватних, 50 – топографічних. Дослідженням було доведено, що психолого-почеркознавчий (психографологічний) аналіз тексту з одного боку, має справу з особистісними характеристиками суб'єкта, з другого - з почерком, у якому ці характеристики відбиваються в опосередкованої формі.
У Вірменії Казаряном Г.А. в 2019 році психологічний аналіз почерку було запропоновано сприймати як неформалізовану проективну психодіагностичну методику. Для підвищення об'єктивності та достовірності результатів такого аналізу пропонується використовувати підхід, що базується на формалізації та комп'ютеризації техніки вивчення рукописного тексту. Його застосування у кримінальній справі на вірменомовному матеріалі підтвердило висновки експерта-психолога, отримані шляхом аналізу інших матеріалів справи, та показало його ефективність та надійність як одного з інструментів роботи при провадженні судової психологічної експертизи [4].
В Україні науковість психографологічного методу щодо емпіричної залежності індивідуально-психологічних ознак почерку (письма) та акцентуацій характеру людини була підтверджена в 2005 році під час дисертаційного дослідження на теперішній час доктором психологічних наук, професором Фармагеєм Олександром Івановичем. До складу виборки ним було включено 1988 чоловік. Валідність та надійність графологічної методики встановлена на рівні 95 відсотків в якості належного психодіагностичного інструменту діагностики акцентуацій особистості. Методика діагностики акцентуацій особистості за почерком була рекомендована Вченою радою Інституту психології ім. Г.С. Костюка Національної академії педагогічних наук України 04 лютого 2010 року, протокол №1 до застосування практичним психологам, фахівцям в галузі диференційної психології та психодіагностики [5].
Психографологічний аналіз, як і будь який інший науковий метод проводиться редакцією журналу завжди з застереженням про потребу у застосуванні до отриманих результатів психографологічного аналізу також і інших додаткових науково-обгрунтованих методів вивчення особистості людини.
Фото зображення підписів міністрів оборони України під час війни з рф Олексія Резнікова та Рустема Умєрова з відкритих джерел та ЗМІ [6, 7].
Аналіз наводиться разом з ознаками підпису на підставі яких було зроблено той або інший висновок щодо індивідуально-психологічних особливостей його авторів для наочності сприйняття читачем проведеної роботи редакцією журналу. Всі ознаки підписів, які отримали інтерпретацію були пронумеровані, їх кількість приблизно дорівнює 30 характерним особливостям підписів авторів.
Аналіз підписів міністрів оборони України (О. Резнікова та Р. Умєрова) дозволив зробити такі висновки та отримати наступні аналітичні результати на підставі застосованих існуючих психографологічних методик. А саме:
1. Кінець підпису в обох авторів і пана Олександра Резнікова і Рустема Умєрова має ознаки спрямованості до низу, що може вказувати на то, що в даному випадку люди більш схильні до стану песимізму, що досить істотно пригнічує їх творчу активність. У таких людей або відсутня віра або вона дуже слабка, до того ж можуть спостерігатися зниження волі, схильність до захворювань серцево-судинної, нервової системи, печінки та шлунково-кишкового тракту.
2. Підпис у обох міністрів має ознаку розтягнутості, що може характеризувати їх як людей ґрунтовних, не люблячих поспіху, квапливості, здатних глибше вникати в суть справи, наполегливих, дещо впертих, в тому числі інколи прискіпливих та занудних. В роботі організму можливо слід звернути увагу на функцію нервової системи та нирок.
3. У пана Рустема Умєрова наявна ознака завантаженості першої половини підпису, що може свідчити про те, що він основний акцент в своїй діяльності робить на розумову активність і може тяготити більше до теоретичних дій в певній роботі, ніж практичних. Перша половина підпису в психографології пов'язується з початком в будь-якої діяльності людини - розумової чи фізичної і за нею можна припускати як людина розпочинає справу. У той самий час перша половина підпису характеризує також інтелектуальну чи розумову сферу людини, тоді як друга половина підпису більше вказує на ставлення до практичної /фізичної/ діяльності або як людина закінчує справу.
У пана Олександра Резнікова основні ознаки завантаженості в підписі припадають на другу частину і це може допомагати його віднести скоріш до практиків, ніж теоретиків. Також наявні прагнення до закінчення розпочатих справ та орієнтації на кінцевий результат, який він ставив перед собою.
4. У пана Рустема Умєрова велика літера у підписи по амплітуді істотно відрізняється від малих, що може вказувати на його підвищену вимогливість до оточуючих та підлеглих.
У той же час великі літери у пана Олександра Резнікова можуть бути ознакою дещо непрактичної, іноді довірливої та часто зайво доброї людини. А загальна ознака щодо наявності великих літер у підписі може вказувати на його прагнення до незалежності та свободи дій.
Наявність дрібних літер у підписі Рустема Умєрова більше характеризує його як людину раціональну, економну і конкретну, а також вказує на наявність здатності до концентрації власного розуму для вирішення певних проблем в роботі.
5. В обох міністрів у підписах є угловаті букви, які можуть говорити про прагнення їх авторів до незалежності та наявність у них критичного розуму, упертості, більшої агресивності, схильності до самоствердження, честолюбства.
Також у обох і у О. Резнікова і у Р. Умєрова в підписах наявні округлі літери більше на початку підпису ніж в середині чи в кінці, що може свідчити про те, що обидва керівники поводяться м'якше на початку стосунків ніж надалі в процесі їх розгортання та розвитку.
6. У Олександра Резнікова всі літери з'єднані між собою, що може вказувати про послідовний, логічний характер розумової діяльності. Проте в даному випадку також може зустрічатися за цілковитю логікою деяка свобода мислення та консерватизм у своїх поглядах, труднощі у внутрішньому сприйманні (легкості та щвидкості) всього нового.
У Рустема Умєрова в підписі є помірна кількість розривів між літерами на його початку, що може свідчити про гнучке мислення, яке є адаптивним для атвора та вміння гармонізувати бажане і дійсне у своєму житті.
7. Обидва підписи міністрів оборони України мають риси впевненості та твердості при написанні, що вказує на впевнених у собі керівників.
8. В підписі пана О. Резнікова присутні певні прикрашання на його початку, що може вказувати про багату уяву, бажання прикрасить свої переваги. При цьому підпис як би «оголений», тобто літери ніби втрачають деякі свої частини - це говорить про конкретність мислення, логічний склад розуму.
У пана Р. Умєрова підпис більше відноситься за класифікацією до простого підпису за будовою та може свідчити про простоту його натури і таке ж ставлення до оточуючої дійсності.
9. В обох міністрів підписи розмашисті, що може вказувати на те, що у їх авторів є навички стратегічного мислення, вміння мислити глобально, комбінаторно, системно. Дана ознака найчастіше притаманна талановитим керівникам та громадським діячам.
10. В обох міністрів в підписах наявна значна відстань між літерами, що може вказувати на щедрість їх дій по відношенню до інших.
11. В підписах і у пана О. Резнікова і у пана Р. Умєрова сила натиску рівна, помірна - це говорить про врівноваженість, обдуманість вчинків, самовладання. У О. Резнікова можливі ознаки нерівного, імпульсивного тиску, що може свідчити про його певну емоційність, вразливість у діяльності, певні послаблення у системній праці.
12. Підпис Р. Умєрова має ознаку підкреслення підпису зверху та може відображати людину горду, яка прагне до великих досягнень.
Довгі закінчення наприкінці підпису в обох міністрів можуть вказувати на ступінь їх негативної реакції у разі спроби втручання оточуючих в їх справи. Вони можуть бути нетерпимими до різноманітних наказів, указів і зауважень на свою адресу. Також це може свідчити про обережність та обачність їх у діяльності.
13. У пана О. Резнікова в підпису присутні вертикальні лінії на початку та в кінці підпису, що може вказувати на його не схильність до інтелектуальної, творчої діяльності, а також потребу у контролі при завершенні ним справ (такій людині необхідний контроль ззовні або відповідні стимули).
У Р. Умєрова таких ліній та відповідно характерологічних особливостей не має та наявні протилежні якості.
14. У О. Резнікова в підпису є ознаки стрибків, що говорить про людину емоційну, нестримну.
У Р. Умєрова підпис рівний, що може свідчити про його стриманість, самоконтроль та приналежність до розумового типу особистості, коли на перше місце ставиться грунтовна розумова підготовка до скоєння дій.
15. Наявність петель у підписі О. Резнікова говорить про його прагнення знайти собі таку роботу, де він був би незалежним і нікому не підпорядковувався. У Р. Умєрова таких нахилів немає, тому прагнення зовсім протилежні.
16. Наявність у підписі проставленої точки у Р. Умєрова може свідчити про його дисциплінованість і схильність до завершення наміченого, прагнення отримати вичерпну інформацію, перш ніж розпочати реалізацію задуманого. Підпис пана О. Резнікова такими особливостями не володіє.
17. Підпис Р. Умєрова має ознаки завантаженості різними елементами при написанні ніж підпис О. Резнікова, що може вказувати про можливість створення Р. Умєровим собі зайвих складнощів в житті. Підпис О. Резникова таких ознак не має, що може свідчити про уникнення зайвих проблем та прагнення спростити своє життя або не бажання занурюватися у складнощі в роботі.
18. В підписі О. Резнікова присутні ознаки однаковості певних елементів підпису, що може вказувати на наявність у автора деяких нав'язливих думок, дій, а також здатності до успішного перенесення монотонної роботи. Підпис Р. Умєрова не має таких особливостей, тому такі характерологічні особливості як нав'язливість думок йому не властиві.
19. У пана Рустема Умєрова підпис більше ясний і в ньому можна прочитати літери, що в нього входять, це може вказувати на його менш егоїстичну спрямованість, прагнення підсвідомо бути зрозумілим оточуючим його людям та скоювати передбачувані обгрунтовані дії. У О. Резнікова підпис більше не розбірливий, що може характеризувати його як людину яка менше дбає про те, наскільки його зрозуміють інші.
20. У Р. Умєрова у підписі може бути присутня іноземна літера у вигляді початкової літери його прізвища, що може вказувати на шанувальника зарубіжного досвіду і поглядів. У О. Резнікова такої схильності яскраво не виділено.
21. У Р. Умєрова підпис більш каліграфічний, що може свідчити про недостатність та інколи проблеми з проявом власної ініціативи, схильність до стереотипного мислення і судження. У О. Резнікова підпис яскравіше і випукліше, що вказує на його прагнення внести різноманітність у своє життя і діяльність. У деяких випадках в роботі можна сказати, що він відданий романтизму.
22. Підписам Р. Умєрова і О. Резникова властива певна простота написання, що може свідчити про їх безхитрісність та прагнення жити і думати простіше.
23. У О. Резнікова наявна ознака нахилу літер в підпису вправо, що може вказувати про збалансованість в нього рис характеру, здатність до розуміння, пошуку компромісів. При цьому, звісно, слід враховувати інші чинники. У Р. Умєрова підпис більш прямий, що характеризує його як людину дещо прямолінійну, стриману, послідовну, яка має самовладання. Також це є показником домінуючого в нього впливу розуму та можливої впертості.
24. В обох міністрів оборони України у підписі є гармонійність, що характеризує наявність у них певного ступеню обдарованості їх особистості, розвитку інтелекту та загальної культури.
25. У пана Р. Умєрова є ознака повернення кінцевої лінії підпису на початок, що може вказувати на те, що зробивши певну роботу, він схильний повертатися до її початку, проаналізувати зроблене. В нього є схильність та бажання привнести у виконану роботу щось нове, видозмінити її або доповнити. Такж може спостерігатися стан незадоволеності вже виконаною робтою через постійне бажання вдосконалити досягнуте, отриманий результат.
26. У О. Резнікова присутня ознака хвилястості у підписі, що може характеризувати його як людину гнучку, дипломатичну, здатну йти на компроміси, сдатність легше адаптуватися до різних умов життя та провідний тип темпераменту - сангвіник. В пана Рустема Умєрова таких особливостей не має, він є більш прямолінійною людиною, за провідним типом темперамента - флегматик.
27. Підпис Р. Умєрова має ознаки підпису геометрично витриманого, що може свідчити про наявність вольового розвитку, психічної витривалості, працездатності, обдуманості вольових актів, стійкості відчуттів, визначеності і незмінності відносин як до окремих громадян, так і до всього навколишнього середовища. У О. Резнікова підпис більш спонтанний, що може вказувати про протилежні у нього якості людини.
28. У О. Резнікова наявні ознаки у підпису щодо подовженого його початку, що може вказувати на високий рівень його норовливості, самовпевненості як людини на відміну від підпису Р. Умєрова, де подовженою частиною підпису є більше друга частина, яка може свідчити про протилежне та намагання автора перевіряти інформацію через інші джерела, яка йому доповідається.
29. У підписі пана Р. Умєрова є ознаки зменшення амплітуди від початку до кінця підпису, що може вказувати на змінність та зниження його працездатності, енергійності, зацікавленості від початку до кінця виконання наданої йому роботи. У таких осіб може бути схильність до дратівливості, стомлюваності та існувати потреба у переключенні уваги або відпочинку. У О. Рєзнікова амплітуда рухів в підписі висока на початку і наприкінці і низька в середині, що може вказувати на його підвищену активність на початку та наприкінці діяльності та можливу втомлюваність і пасивність у процесі виконання якоїсь роботи. Підписи обох очільників оборонного відомства свідчать про вміння зберігати таємниці, найбільша скритність може відмічатися у пана Р. Умєрова.
30. У О. Резнікова у підписі змінюється ознака симетрії та наявні дві горизонтальні лінії-штрихи, що може вказувати на стійкість його характеру, любов до надійності у всьому, прагнення на перед за потреби підстраховуватися та мати «запасний» варіант про всяк випадок в своїй діяльності. Підпис Р. Умєрова такими особливостями не володіє, що вказує на його готовність поставити все на «карту» і йти до кінця, демонструючи відвертість та прямоту в роботі.
Раніше редакцією журналу вже проводився психографологічний аналіз підпису у передсмертному рапорті нібито заступника начальника 1 служби Управління спецзв'язку СБУ полковника Дмитра Бакаєва, який можливо покінчив життя самогубством 25 серпня з причини нестатутних взаємовідносин на службі
Застереження для читачів журналу!
Даний психографологічний аналіз здійснено на підставі наявних і доступних методик та технік такої оцінки. Зроблені висновки не є доказом, мають ймовірний характер і не можуть слугувати підставою для прийняття яких-небудь рішень. Результати психографологічного аналізу вимагають збору іншої науково - обґрунтованої інформації щодо автора підпису передсмертної записці (рапорту). Аналізу одного підпису, на думку вказаних у статті дослідників, замало для повноцінного аналізу особистості автора підпису з причини, що у підпису відсутні багато важливих графологічних ознак, які можуть знайти своє відображення у почерку. На думку науковців, підпис людини - це образ, що завжди пред'являється або представляється зовнішньому світу його автором, а сам почерк - це прояв реальної самооцінки і самовідчуття людини у житті. Відмінності чи єдність почерку та підпису свідчить про співвідношення внутрішнього самовідчуття та зовнішнього образу людини. Підпис також може відбивати ставлення людини до своєї сім'ї, себе, свого місця у суспільстві та особистої надійності. Іноді підпис символічно передає рід занять свого автора. Написання підпису є психофізіологічним актом, який виникає за певного співвідношення нейрофізіологічного та психічного стану у її автора. Він визначається умовно-рефлекторною системою рухів пальців руки, що складаються з автоматичних (підсвідомих) та свідомих компонентів психіки людини.
Причина наведення застреження для читачів журналу!
Наука у світі це завжди засіб, джерело корисних спеціальних знань, а докази і висновки мають відповідати вимогам законодавства до них і спиратся тільки на встановлені у нормативних документах правові підстави. Відповідно до українського законодавства будь які наукові методи не є самостійними і відповідно до сталої практики мають перевірятися за допомогою пяти критеріїв (питань) оцінки науковості метода для психологічного вивчення людини (у якості прикладу) в Україні:
1) Наскільки метод якісно дозволяє оцінити ті показники для яких він призначений?
2) Наскільки спосіб отриманих матеріалів для подальшого застосування до них методу відповідає дійсності?
3) Наскільки достатня кількість також була застосована і інших наукових методів для вивчення людини?
4) Наскільки наукові методи, які були застосовані відповідають критеріям надійності та валідності при практичному їх використанні?
5) Наскільки існує взаємозв'язок результатів отриманих за допомогою наукового методу з інформацією отриманою з інших джерел?
Загальне правило (традиція), яке діє в Україні щодо застосування результатів наукових методів вивчення людини при прийнятті щодо неї управлінських рішень:
Результати досліджень, аналізів поведінки, характеристик, тестувань тощо мають враховуватися поряд з іншою інформацією обов'язковою для застосування відповідно до законодавства при прийнятті управлінських рішень щодо кандидата на роботу, працівника (співробітника), керівника.
В українському законодавстві відсутня вимога коли за результатом використання будь якого наукового психологічного метода вивчення людини відносно керівника або працівника (співробітника) можуть бути прийняті категорично позитивні або категорічно негативні управлінські рішення. На теперішній час у світі, такі норми присутні лише в законодавстві США щодо осіб, чия діяльність пов'язана з безпекою, обороною держави, особливо відповідальною державною службою і закріплені в Законі США про захист працівників від поліграфа (англ. – Employee Polygraph Protection Act, скор. – ЕРРА), який набув чинності 27 грудня 1988 року.
Раніше в журналі публікувалася стаття: Назаров О.А. 30 лет Закону США о защите граждан от полиграфа в стране: исторические и правовые особенности нормативного документа. Судово-психологічна експертиза. Застосування поліграфа та спеціальних знань в юридичній практиці: Електронний журнал / [редкол.: Назаров О. А. (голов. ред.) та ін.]. К., 2018. № 1 (18).
Перелік використаних джерел:
1. Соколова Е.Т. Проективные методики исследования личности. – М.: МГУ, 1980. – 68 с.
2. Гриньова Н.В. Теоретичні основи проективного підходу та проективних технік в психодіагностиці // Гриньова Наталія В'ячеславівна/ Педагогіка і психологія;Випуск 21. Частина 2. - 2009. : Друкарня РВНЗ "Кримський гуманітарний університет" (м. Ялта) РВВ КГУ. - С. 1-13.
3. Алесковский С. Ю., Комиссарова Я. В. Основы графологии. М.: Изд-во «Юрлитинформ», 2006. - 216 с.
4. Енгалычев В.Ф., Чернов Ю., Казарян Г.А. Психологический анализ почерка предсмертной записки, исполненной на армянском языке, при производстве судебной психологической экспертизы // Актуальные вопросы судебной психологической экспертизы и комплексной экспертизы с участием психолога. Перспективы научного и прикладного исследования почерка. Сборник материалов III международной научно-практической конференции. Под редакцией В.Ф. Енгалычева, Е.В. Леоновой. 2019. Издательство: ФГБОУ ВО "Калужский государственный университет им. К.Э.Циолковского" (Калуга). - С. 70-81.
5. Фармагей А.И. Диагностика акцентуаций личности по почерку. Методика, описание и использование. - К., 2010. - 198 с.
6. Микола Іщук очолив Регіональне відділення Фонду держмайна у Львііській, Закарпатській та Врлинській областях. 20 квітня 20023. Новини, Львівська крайова організація. Народний рух України. - https://www.rukh.team/микола-іщук-очолив-регіональне-відді/
7. Резніков подав у Раду заяву про відставку з поста міністра оборони. Политика. 4 вересня, 2023 // Видання Маю право. НИКОЛАЕВЩИНА НАПРЯМУЮ. - https://mayupravo.com/news/view/reznikov-podav-u-radu-zayavu-pro-vidstavku-z-posta-ministra-oboroni-a76803/
8. Олексій Резніков: Я вже несу репутаційну відповідальність за скандали в Міністерстві. РОМАН КРАВЕЦЬ — НЕДІЛЯ, 5 ЛЮТОГО 2023, 19:58. Українська правда. - https://www.pravda.com.ua/articles/2023/02/5/7388027/
9. Рустем Умєров — новий міністр оборони. Що про нього відомо/ Андрій Стасюк 6 вересня, 13:29. Суспільне. Новини. - https://suspilne.media/566601-rustem-umerov-novij-ministr-oboroni-so-pro-nogo-vidomo/
10. Лісовий А. Ваш почерк розповідає про вас…: науково-популярна література/ Анатолій Лісовий, Костянтин Лісовий,. — К.: Тов-во "Знання" України, 1993. — 48 с.