Психолог позволит наладить коммуникативный и психологический контакта с ребёнком: проводить допрос несовершеннолетнего необходимо очень осторожно, чтобы не акцентировать его внимание на пережитом и не усугубить психологическую травму. В случае же если несовершеннолетний сам является виновником – чтобы он не закрылся в себе и смог рассказать о своих мотивах. Факти участие психолога можно свести к двум главным задачам: 1) наладить контакт, добиться взаимодействия и 2) установить факты – что произошло и почему; обеспечить психологическую защищённость несовершеннолетнего, оказавшегося в чрезвычайно сложной жизненной ситуации.
Продолжительность судебного допроса несовершеннолетних, тем более малолетних свидетелей и потерпевших не может продолжаться слишком долго, и без участия судебного эксперта психолога за столь короткое время добиться диалога может быть трудно. Дети разных возрастов имеют индивидуально-психологические особенности, и задача психолога – дать судье необходимые консультации для определения формы постановки вопросов, а опрашиваемого, допрашиваемого ребенка в необходимости честных и полных ответов. в судебных процесах принимают участие аттестованные Министерством юстиции Украины судебные эксперты психологи и кандидаты педагогических наук, практикующие детские психологи, педагоги - психологи. Фактически судебные эксперты, психологи в области детской психологии участвуют в судебном процессе в качестве специалистов. Участие сертифицированного психолога в опросе, допросе несовершеннолетнего в суде обусловлено необходимостью использовать специальные познания в области педагогики, детской психологии.
УВАГА АДВОКАТАМ, СУДДЯМ! Попередження від практичного психолога закладу освіту, що практичні психологи закладів освіти не можуть бути учасниками судового процесу та робити психодіагностичні висновки щодо дітей на запити адвокатів для суду, оскільки работа психолога закладу освіти є конфіденційною з дитиною та вимагає використання інструментарію, який рекомендований Міністерством освіти і науки України (Положення про психологічну службу у системі освіти України), а не Міністерства юстиції України. За своїм статусом практичні психологи закладів освіти належать до педагогічних працівників (частина 3 статті 76 Закону України «Про освіту») і не виконують нормативні документи, які прийняті Міністерством юстиції України!!!!
Пропонуємо також ознайомитися:
Нагадуємо, що науковий журнал запроваджує надання послуг «Консультація»: запит на проведення судово-психологічної експертизи за різними підставами, у тому числі відшкодування моральної шкоди, визначення місця мешкання дитини, встановлення недійсності укладених договорів, угод, застосуванням поліграфа тощо на замовлення зацікавлених осіб, суду, правоохоронних органів згідно процесуальних кодексів. - URL: http://expertize-journal.org.ua/konsultacia
Звертаємо увагу, організація проведення професійних консультацій всім зацікавленим здійснюється членом Президії Науково-консультативної та методичної ради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України, головним редактором журналу, судовим експертом, кандидатом психологічних наук, доцентом Назаровим Олегом Анатолійовичем.