Вища рада правосуддя вирішила звернути увагу посадових осіб Національного антикорупційного бюро України на необхідність утримуватися від заяв та публічних висловлювань, участі в інформаційній кампанії, які впливають на незалежність судової влади та підривають авторитет правосуддя в цілому.
Таке рішення було одноголосно ухвалене Вищої радою правосуддя на засіданні 23 липня за результатами розгляду питання про вжиття заходів щодо забезпечення авторитету правосуддя.
Необхідність розгляду цього питання зумовлена подіями, які нині розгортаються довкола Окружного адміністративного суду міста Києва. Доповідач – член ВРП Тетяна Розваляєва зауважила, відповідно до статті 73 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» з метою забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя Вища рада правосуддя може з власної ініціативи ухвалювати та оприлюднювати публічні заяви і звернення.
Починаючи з 17 липня 2020 року, Національне антикорупційне бюро України на своєму офіційному веб-сайті, сторінці у мережі Facebook, YouTube каналі, інших інтернет ресурсах оприлюднює та поширює інформацію під назвами «Корупція в ОАСК», «Зловживання в ОАСК: оновлено» тощо. В них зазначено, що «детективи задокументували не тільки окремі факти вчинення корупційних злочинів, а й викрили цілу систему керованого правосуддя, яке не лише сприяло особистому збагаченню суддів, а й використовувалося головою ОАСК як інструмент захоплення ним влади у судовій системі». Зазначено також, що «ці особи, загалом 12, діяли у межах злочинної організації на чолі з головою ОАСК, яка мала на меті захоплення державної влади шляхом встановлення контролю над Вищою кваліфікаційною комісією суддів України (ВККСУ), Вищою радою правосуддя (ВРП), створення штучних перешкод у їхній роботі, а також втручалися у діяльність державних діячів».
ВРП вважає, що орган досудового розслідування, оприлюднивши інформацію у такий спосіб, а також записи та уривки розмов, які є обставинами досудового слідства, надав поштовх інформаційній кампанії, яка привертає увагу та формує суспільну думку на підтримку певної позиції, зокрема позиції про те, що злочинне діяння має місце, як доведений факт.
Не вдаючись в оцінку фактів та обставин, викладених в повідомленнях Національного антикорупційного бюро України, Вища рада правосуддя акцентує увагу на тому, що органи державної влади, їх посадові особи повинні утримуватися від інформаційних та політичних кампаній, заяв та дій, що можуть вплинути на незалежність судової влади та підірвати авторитет правосуддя в цілому.
Вища рада правосуддя наголошує, що Україна є незалежна, демократична, правова держава, в якій діє презумпція невинуватості – правовий принцип, за яким щодо особи, яка підозрюється у вчиненні злочину, припускається невинуватість до того часу, поки її вину не буде доведено у порядку, передбаченому законодавством, і встановлено вироком суду, який набрав законної сили.
«Довіра та повага до судової влади є гарантом ефективності системи правосуддя. Повага до авторитету судів – це вимога європейських стандартів для демократичних держав, невід’ємна умова публічної довіри до судової влади, а в більш широкому значенні це довіра до норм права та держави загалом. У разі виникнення того чи іншого правового конфлікту особа звертається за його вирішенням до суду, спираючись на авторитет правосуддя», – йдеться у рішенні Вищої ради правосуддя.
Консультативна ради європейських суддів до уваги Комітету міністрів Ради Європи з питання «Правосуддя та суспільство» вказується, що суди є та сприймаються широким загалом як належний форум для встановлення юридичних прав і обов’язків та вирішення пов’язаних з цим спорів, відзначає ВРП. Головним завданням правоохоронних органів, на переконання Ради, є швидке, об’єктивне, повне та неупереджене розслідування і судовий розгляд з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу.
Водночас інформація, поширена Національним антикорупційним бюро України, акцентована на тому, що суддями вчинено злочини, як встановлений факт, що не відповідає презумпції невинуватості.
Наголошуючи на тому, що ОАСК продовжує здійснювати правосуддя і поширення інформації у такий спосіб підриває авторитет суду як інституції, впливає на незалежність судової влади та підриває авторитет судової влади в цілому, ВРП заявляє про неприпустимість таких заяв та публічних висловлювань.