Ухваленням обвинувального вироку завершився вчорарозгляд кримінальної справи у Чернівецькому апеляційному суді відносно високопосадовців ДПІ в м.Чернівці. За отримання неправомірної вигоди кожен з них отримав по 5 років ув’язнення. Також суд позбавив їх права займати посади, пов’язані із здійсненням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов’язків на підприємствах, в установах та організаціях, незалежно від форми власності, строком на 3 роки. Належне їм майно, окрім житла, буде конфісковано в дохід держави.
Події відбувалися у 2015 році. За результатом планової перевірки податкової інспекції в діяльності фізичної-особи підприємця, власника магазину комп’ютерної техніки П., були встановлені порушення на загальну суму в розмірі 253 239,66 грн., про що був складений відповідний акт.
За зменшення суми податкових порушень начальник управління доходів і зборів з фізичних осіб ДПІ в м.Чернівці ГУ ДФС в Чернівецькій області та, на момент вчинення злочину, його заступник - начальник відділу контрольно-перевірочної роботи, діючи за попередньою змовою та використовуючи своє службове становище, вирішили отримати з власника магазину комп’ютерної техніки П. хабар в розмірі 65 100 грн.
Не погодившись з висновком перевірки та не бажаючи надавати неправомірну вигоду, підприємець звернувся до СБУ та заявив про факт вимагання. В подальшому він узгоджував свої дії з правоохоронцями, уникаючи будь-яких провокацій.
Для отримання неправомірної вигоди хабарники розробили завуальовану схему.
Попередньо домовившись про дії кожного співучасника злочину, один з податківців, під виглядом нібито закупівлі у іншої особи-підприємця комп’ютерної техніки для потреб ДПІ, отримав на ім’я П. рахунок на суму 65 100 грн., який згодом був йому переданий для переведення коштів.
Діючи в подальшому під контролем працівників правоохоронних органів, П., як того вимагали податківці, перерахував на вказаний ними рахунок іншої фірми кошти за комп’ютерну техніку, яку фактично не отримував і наміру отримувати не мав.
Наступного дня в приміщенні податкової інспекції йому видали інший акт – висновок позапланової перевірки, у якому розмір виявлених порушень був суттєво зменшений до 3228,39 грн.
Як зазначив у суді першої інстанції П., один із засуджених напередодні вже звертався до нього з вимогою надати йому безоплатно комп’ютерну техніку на суму близько 100 000 грн. Але, отримавши відмову, посадовці вирішили організувати проведення податкової перевірки його підприємницької діяльності.
Згідно з показами одного з засуджених, вказану техніку вони нібито планували використати для потреб ДПІ, хоча законних підстав для офіційної закупівлі комп’ютерної техніки та зарахування її на баланс установи у них не було.
Оскільки антикорупційним законодавством України заборонено одержувати від фізичних, юридичних осіб безоплатно грошові кошти або інше майно, нематеріальні активи, майнові переваги, пільги чи послуги, подарунки, тощо, колегія суддів дійшла висновку про доведеність вини працівників податкової інспекції у вчиненні тяжкого злочину, а саме, в одержанні службовою особою, яка займає відповідальне становище, неправомірної вигоди, вчинене за попередньою змовою групою осіб, поєднане з вимаганням за зменшення суми виявлених податкових порушень, з використанням наданого їм службового становища (ч.3 ст.368 Кримінального кодексу України).
Врахувавши всі обставини справи, тяжкість скоєного злочину, Чернівецький апеляційний суд постановив вирок, згідно з яким наступні 5 років податківці проведуть у місцях позбавлення волі.
Засуджені були взяті під варту у залі суду.
Вирок набрав законної сили, але може бути оскаржений в касаційному порядку.