Оголошення

Редакція надає сприяння у пошуку експертів або фахівців для проведення психологічної, товарознавчої експертизи, досліджень на поліграфі.

Тел.: 0934767260

Рада Європи ухвалила керівні принципи про правосуддя, дружнього до дітей, спеціально для того, щоб правосуддя завжди було доброзичливим до дітей, незалежно від того, хто вони і що вони зробили. Враховуючи, що друг – це той, хто добре ставиться до вас, хто вам довіряє і якому можна довіряти, хто слухає, що ви говорите і кого ви слухаєте, який вас розуміє і якого ви розумієте. Істинний друг також має мужність сказати вам, коли ви помиляєтесь, і залишається з вами, щоб допомогти виробити рішення. Система правосуддя, дружня до дітей, повинна прагнути копіювати ці ідеали.

Прийняття керівних принципів правосуддя, дружнього до дітей, є значним кроком уперед. Однак, завдання буде виконане лише тоді, коли зміни можна буде спостерігати на практиці. Щоб досягнути цього, першорядне значення має пропагування, поширення і моніторинг керівних принципів, і забезпечення того, що вони лежать в основі політики на національному рівні. Основні міжнародні партнери, такі, як Європейський Союз та ЮНІСЕФ вже беруть участь у перших кроках з пропаганди керівних принципів, як і ціла низка національних суб’єктів та громадянське суспільство, чия діяльність у справі підвищення обізнаності про керівні принципи серед основних зацікавлених сторін набирає обертів.

В 2021 році не поодинокими стали випадки викрадання одним з батьків своєї дитини у іншого. Сценарій викрадення може відбуватися із залученням сторонніх осіб або без них. У разі якщо дії щодо дитини вчиняє стороння людина, то її дії мають ознаки кримінального правопорушення за статтею 146 Криміналього кодексу України (далі - КК України), оскільки вказане є насильницьке позбавлення волі. Якщо дії щодо викрадення дитини вчиняє один з батьків, то його дії можуть кваліфікуватися як сімейне насильство, стаття 126-1 КК України, стосовно дитини у вигляді психологічного насильства у тому числі по відношенні до іншого батька з яким дитина проживала до викрадення, а у разі наявності слідів тілесних ушкоджень на дитині, то і фізичного насильства відносно викраденої дитини. Також можуть завдаватися тілесні ушкодження іншим родичам дитини (бабусі, діду, прабаби, прадіду тощо) різного ступеня тяжкості, які могли перебувати в момент викрадення біля дитини - легкі, середні, тяжкі (Статті Кримінального кодексу України: Стаття 121. Умисне тяжке тілесне ушкодження, Стаття 122. Умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження, Стаття 125. Умисне легке тілесне ушкодження, Стаття 126. Побої і мордування тощо). В таких ситуаціях призначення судово-психологічної експертизи згідно з статтею 106 ЦПК України у атестованих Міністерством юстиції України судових експертів психологів є одним з джерел доказів та засобом доказування на підтвердження факту отриманих моральних страждань або психологічних страждань, які є ознаками вчиненого психологічного насильства правопорушником відносно потерпілого, яким може бути дитина, або інший з батьків.

Розглянута процедура та порядок дій щодо визначення місця проживання дитини у судовому порядку. Звернення до суду відбувається шляхом подачі позовної заяви з необхідними документами Позивачем (особа, яка звертається до суду з позовною заявою, тобто той з батьків, хто бажає, щоб з ним залишилася проживати дитина) до Відповідача (той з батьків, хто проживатиме окремо від дитини). З метою позитивного для Позивача вирішення даного спору, в суді необхідно доводити певні важливі для вирішення справи обставини та сплатити судовий збір. Крім того, Позивачу необхідно брати до уваги можливі підстави відмови та обгрунтування апеляційного оскарження судового рішення по справі.

В цивільних справах щодо визначення місця проживання дитини беруться до уваги сучасні напрями залучення судового експерта психолога та можливості судових психологічних знань в галузі дитячої психології, а саме: 1. Забезпечення позову шляхом зустрічей одного з батьків з дитиною у присутності судового експерта психолога. 2. Призначення судово-психологічної експертизи відносно малолітніх або неповнолітніх дітей згідно з статтею 106 Цивільно-процесуального кодексу України у цивільних справах щодо визначення місця проживання дитини. 3. Опитування дитини у суді в присутності судового експерта психолога згідно зі статтями 160, 171 Сімейного кодексу України.

Розглянуті правові позиції Верховного Суду, класичні статті Сімейного кодексу України та науково-практичний коментар до них щодо вирішення правового питання визначення місця проживання (мешкання) дитини між батьками та сучасних напрямів залучення судового експерта психолога у справах щодо визначення місця проживання дитини відповідно до європейських та міжнародних вимог, які стосуються захисту інтересів дитини та реалізації правосуддя дружнього до дітей. Вирішення питання щодо визначення місця проживання дитини в Україні покладено на суд або органи опіки та піклування. Матеріальними нормами права при вирішенні питання місця проживання дитини є статті 160, 161, 162, 163, 171 Сімейного кодексу України, а саме: стаття 160. Право батьків на визначення місця проживання дитини, стаття 171. Врахування думки дитини при вирішенні питань, що стосуються її життя, стаття 161. Спір між матір'ю та батьком щодо місця проживання малолітньої дитини, стаття 162. Правові наслідки протиправної поведінки одного з батьків або іншої особи при визначенні місця проживання малолітньої дитини, стаття 163. Право батьків на відібрання малолітньої дитини від інших осіб. Крім того, беруться до уваги такі сучасні напрями залучення судового експерта психолога у справах щодо визначення місця проживання дитини, як: 1. Забезпечення позову шляхом зустрічей одного з батьків з дитиною у присутності судового експерта психолога. 2. Призначення судово-психологічної експертизи відносно малолітніх або неповнолітніх дітей згідно з статтею 106 Цивільно-процесуального кодексу України у цивільних справах щодо визначення місця проживання дитини. 3. Опитування дитини у суді в присутності судового експерта психолога згідно зі статтями 160, 171 Сімейного кодексу України. Окремо зазначена можливість батьків (їх право), відповідно до ч. 4 ст. 157 СК України укласти договір щодо здійснення батьківських прав та виконання обов’язків тим з них, хто проживає окремо від дитини.

Традиційно, нагадуємо користувачам журналу, що науковий журнал запроваджує надання послуг «Консультація»: запит на проведення судово-психологічної експертизи відносно малолітніх, неповнолітніх у справах щодо визначення місця проживання (мешкання) дитини на замовлення зацікавлених фізичних осіб, батьків, суду, правоохоронних органів згідно процесуальних кодексів. В 2021 році за запитами читачів, було проведено більше 310 консультацій на замовлення. - URL: http://expertize-journal.org.ua/konsultacia Телефон для термінового дзвінка судовому експерту: +38 093 476 72 60 (Viber, Telegram, Whatsapp).

 18 сентября 2024

Новини