Оголошення

Редакція надає сприяння у пошуку експертів або фахівців для проведення психологічної, товарознавчої експертизи, досліджень на поліграфі.

Тел.: 0934767260

Перегляди: 299

Вперше питанням розробки спеціального поліграфологічного крісла став займатися американский дослідник, юрист, поліграфолог Джон Рід (John Reed, 1910-1982) [1] з метою виявлення прихованих рухів тестованої особи та створення комфортних умов тестуваня на поліграфі. В 1945 році Джон Рід почав реєструвати м'язову активність у передпліччях, стегнах та ступнях тестованої особи за допомогою металевих сильфонів, розташованих під підлокітниками та сидінням поліграфічного крісла. За інформацією Donald J. Krapohl (2013) у 1945 році Джон Рід розробив поліграфологічне крісло з датчиками для виявлення прихованих рухів, яке стало прототипом сучасного поліграфологічного крісла та підходу до виявлення контрзаходів з боку тестованої особи. Створене в 1945 році поліграфологічне крісло було першою спробою реєстрації та виявлення рухів об'єкта дослідження (людини) під час дослідження на поліграфі, що дозволило підвищити якість роботи поліграфолога.  

Фото розробленого в 1945 році першого поліграфологічного крісла Дж. Рідом [6], яке було запатентовано Дж. Рідом разом з розробленим поліграфом в 1951 році.

Основна мета поліграфологічних крісел або портативних устаткувань для проведення досліджень на поліграфі це зручне розташування рук обстежуваного під час дослідження, опитування по боках крісла на зручній висоті над сидінням у комфортному стані для зниження статичного напруження м'язів верхніх кінцівок тіла людини оскільки поліграфолог реєструє за допомогою поліграфу психофізіологічні реакції (нейрофізіологічні, мозкові механізми психічних функцій людини) [2] тестованого у відповідь на пред’явлення йому психологічних стимулів, а отже будь яка не зручність тестованого може призвести до виникнення хибно позитивних або хибно негативних помилок в роботі поліграфолога.

Умови тестування на поліграфі до 1945 року

Професійні умови тестування на поліграфі після 1945 року з моменту відкриття поліграфологічного крісла.

У чому значення поліграфологічного крісла для поліграфолога?

1. Контроль поліграфолога за рухами випробуваного.

2. Створення комфортних умов тестованій особі, щоб потреба в рухах у обстежуваного під час досліджння на поліграфі була відсутня і він міг зосередитись на питаннях поліграфолога. 

3. Вплив рухів тестованої особи на фізіологію під час дослідження на поліграфі та основні канали (давачі) реєстрії психофізіологічних показників людини. Це особливо актуально, коли йдеться про протидію тесту на поліграфі.

Умови проведення тесту, опитування на поліграфі (PDD) були закріплені в міжнародних стандартах в 2004 та 2011 роках, а саме: ASTM E2386-04(2017) "Стандартна практика для проведення скринінгових перевірок в галузі психофізіологічної детекції прихованої інформації" [3], ASTM E2062-11(2017) "Стандартна настанова щодо стандартів практичної діяльності під час проведення обстежень в галузі психофізіологічної детекції прихованої інформації" [4].

В 2004 році міжнародний стандарт ASTM E2386-04(2017) закріпив, що умови, в яких проходить тестування на поліграфі людина, не повинні бути відволікаючими, такими, що можуть вплинути на здатність обстежуваного сконцентруватись належним чином на питаннях, які йому задаються. Місце проведення психофізіологічного дослідження повинно бути відповідно ізольоване від зовнішнього шуму та перешкод, які можуть відволікати увагу тестованої особи (пункт 3.1. Практики).

В 2011 році новий міжнародний стандарт ASTM E2062-11(2017) підтвердив, що умови проведення тестування на поліграфі не повинні бути відволікаючими, оскільки це може заважати здатності обстежуваного зосередитись на питаннях. Територія проведення психофізіологічного дослідження на поліграфі повинна бути достатньо захищеною від зовнішнього шуму та відволікання. Вимога щодо захищеності від шуму може не застосовуваться у випадку проведення тестування для демонстраційних цілей - шоу, навчальних занять тощо (пунктом 3.1. Настанови) 

В Україні існують вимоги до стаціонарних або змінних підлокітників робочих стільців відповідно до п. 4.11. Державних санітарних правил і норм роботи ДСанПІН 3.3.2.007-98, які спрямовані на зниження статичного напруження м'язів верхніх кінцівок та повинні мати наступні розміри: завдовжки не менше ніж 250 мм, завширшки 50...70 мм, що регулюються за висотою над сидінням у межах 230...260 мм і відстанню між підлокітниками в межах 350...500 мм. Державні санітарні правила і норми роботи ДСанПІН 3.3.2.007-98 були затверджені Постановою Головного державного санітарного лікаря України 10 грудня 1998 р. № 7.

Зараз в державі, особливо з війною рф в Україні, зростає попит на проведення тестувань, опитувань, досліджень на поліграфі, що вимагає зовшінього контролю за умовами в яких безпосередньо проводиться таке тестування з метою усунення причин, які можуть призвести до хибно позитивних та хибно негативних помилок з боку поліграфолога при обрахунку кінцевого результату тестування, опитування або дослідження із застосуванням поліграфа.

На протязі 2018-2022 років в Україні, кандидатом психологічних наук, доцентом, полковником поліції у відставці Назаровим Олегом Анатолійовичем відповідно до п. 4.11. Державних санітарних правил і норм роботи ДСанПІН 3.3.2.007-98 [5] було професійно розроблено модельний ряд устаткувань для поліграфолога під торговою маркою Mobi Polygraph для тестувань на поліграфі у відповідності до міжнародних стандартів ASTM. Станом на 2022 рік модельний ряд включає 4 моделі, які здатні на належному рівні забезпечити проведення професійних досліджень, опитувань із застосування поліграфа українськими поліграфологами в різноманітнх ситуаціях роботи, від офісного кабінету до польових умов. Модельний ряд включає в себе портативні підлокітники, поліграфологічні стійки, крісло з механізмом «ножиці» та стаціонарне крісло поліграфолога. Цінова пропозиція знаходиться в межі від 3830 до 8830 гривень в залежності від моделі виробу.  Контактний телефон: +38 (093) 476 72 60.

Модель 1. Крісло поліграфолога: Mobi-підлокітники Polygraph модель 1 перетворюють офісний стілець ISO в професійне крісло поліграфолога (поліграфологічне крісло) - найдешевший та якісний застосунок для поліграфологів

Модель 2. Крісло поліграфолога: Mobi-підлокітники Polygraph (модель друга удосконалена) з сумкою - чохлом незамінна річ в арсеналі фахівця поліграфолога

Модель 3. В Україні розроблено найлегше поліграфологічне крісло в світі – Mobi крісло Polygraph модель 3, вага якого складає біля 9 кілограм та яке транспортується в сумці чохлі - призначено для застосування під час досліджень, опитувань на поліграфі

Модель 4. Крісло поліграфолога Mobi Polygraph в повній комплектації - модель номер 4 — металеве стаціонарне поліграфологічне крісло

Види поліграфологічних крісел у світі, на прикладі США та Канади

Єдиною міжнародною організацією, яка займається стандартизацією діяльності поліграфологів в світі на теперішній час є ASTM International та Технічний комітет в її складі E52 on Forensic Psychophysiology. Україна рухається в бік стандартизації діяльності професії поліграфолог, офіційно затвердивши кваліфікаційну характеристику професії поліграфолог та ввівши саму професію поліграфолог з 25 жовтня 2021 року в Україні.

27 квітня 2017 року між державним підприємством «Український науково-дослідний і навчальний центр з питань стандартизації, сертифікації та якості» (ДСТУ) та ASTM International було підписано Меморандум про взаєморозуміння. Україна і міжнародна організація вказаним Меморандумом почали зміцнювати взаємні відносини та спрямовувати спільні зусилля на покращення якості послуг у різних сферах життєдіяльності країни (економіки, охорони здоров'я, безпеки та захисту навколишнього середовища), у тому числі в сфері психофізіологічних досліджень із застосуванням поліграфа, намагаючись зробити загально визнаним результат, який отримують українські поліграфологи поряд із поліграфологами у всьому світі. Стандарти ASTM допомагають створювати базу для конкурентоспроможного і безпечного місцевого виробництва та послуг і лежать в основі контрактів, стандартів, законів і норм у багатьох країнах світу.

Так, роботи щодо гармонізації національних стандартів з міжнародними та європейськими, пріоритетність прямого впровадження яких визначена пунктом 8 частини 2 статтею 4 Закону України «Про стандартизацію», проводяться в Україні на постійній основі з 2001 року.

Впровадження в Україні міжнародних стандартів ASTM згідно Меморандуму про взаєморозуміння відбувається за наступними напрямами:

1. Підвищення значущісті Міжнародних стандартів ASTM, якщо це доцільно і включення посилання на Міжнародні стандарти ASTM, де це можна (пункт В.4. Меморандуму).

2. Прийняття Міжнародних стандартів ASTM у якості національних як методом перекладу, так і методом неідентичного прийняття (пункт С. Меморандуму).

Відповідно до пункту В.4. вказаного Меморандуму - Україна в особі ДСТУ (Національний орган стандартизації) погоджується на наступне: підвищувати значущість Міжнародних стандартів ASTM, якщо це доцільно, і включати посилання на Міжнародні стандарти ASTM, де можна, в тому числі в українські нормативні вимоги.

Особливості перекладу та прийняття Міжнародних стандартів ASTM у якості національних. Відповідно до пункту С. Меморандуму - ASTM International та ДСТУ (Національний орган стандартизації) згодні, що ДСТУ буде використовувати ASTM Міжнародні стандарти, де це можливо, в українських національних стандартах, з відповідним визнання даного авторського права ASTM International, і що ДСТУ прийматиме ASTM міжнародні стандарти, де це можливо, в якості основи українських національних стандартів, як визначено у пункті С. Меморандуму про взаєморозуміння.

Пункт С.1. Меморандуму. Переклад та прийняття:

ДСТУ слід перекласти стандарти ASTM, без зміни, а потім прийняти переклади як національний стандарт ДСТУ (Національний орган стандартизації) в межах своєї території таким чином:

а. ДСТУ (Національний орган стандартизації) надає ASTM International письмове повідомлення про стандарти ASTM, які він буде перекладати і приймати

б. ДСТУ визнає і погоджується з тим, що всі авторські права та інші права в стандартах ASTM (і будь-які майбутні зміни) є власністю ASTM International, відповідно до застосовного в США і міжнародного законодавства про авторське право

г. ДСТУ (Національний орган стандартизації) публікує свої переклади (похідні роботи) і наступні прийняття стандартів ASTM («ДСТУ Переклади») без змін, наскільки це можливо, відповідно до оригіналу і зобов'язується підтримувати цілісність стандартів ASTM.

е. ДСТУ погоджується розмістити на титульній і першій сторінках перекладу ДСТУ застереження ASTM «Цей переклад ДСТУ оснований на ASTM ХХХХХХХ, назва, авторське право ASTM International, 100 Barr Harbor Drive, West Conshohocken, PA 19428, USA. Переклад і передрук відповідно з ліцензійною угодою з ASTM International"

Пункт С.2. Меморандуму. Неідентичні прийняття

а. Будь-які зміни, необхідні ДСТУ (Національний орган стандартизації) для національного прийняття конкретних стандартів ASTM (зміни, доповнення або поправки) повинні бути перераховані ДСТУ (Національний орган стандартизації), як ДСТУ Винятки до перекладів (відповідно до пункту C.1. Меморандуму) стандарту ASTM на окремій титульній або останній сторінці.

б. Компетенція ASTM. Наступне твердження повинно з'явитися на обкладинці і першій сторінці кожного опублікованого ДСТУ винятку стандарту ASTM: "Цей національний стандарт ДСТУ заснований на ASTM XXXX-XX, права власності, авторські права належать ASTM International, 100 Barr Harbor Drive, West Conshohocken, PA 19428, USA відповідно до ліцензії з ASTM International ".

в. ДСТУ зобов'язується не представляти і не надавати ДСТУ Винятки будь-якому іншому органу і або організації з стандартизації - будь то національні, міжнародні або інші - для використання, розгляду або затвердження, без попередньої письмової згоди Президента ASTM International.

Перелік використаної літератури:

1. Donald J. Krapohl (2013) Polygraph Principles: A Literature Review // Polygraph, 2013, 42(1). - P. 39. - URL: https://www.polygraph.org/assets/docs/APA-Journal.Articles/2013/krapohl_polygraph_principles.pdf

2. Юридическая психология. С основами общей и социальной психологии [Текст] : учебник для вузов / М. И. Еникеев. - М. : НОРМА, 2005. - 640 с. (ISBN:5-89123-856-Х)

3. ASTM E2386-04(2017) "Стандартна практика для проведення скринінгових перевірок в галузі психофізіологічної детекції прихованої інформації". - URL: https://www.astm.org/e2386-04r17.html

4. ASTM E2062-11(2017) "Стандартна настанова щодо стандартів практичної діяльності під час проведення обстежень в галузі психофізіологічної детекції прихованої інформації". - URL: https://www.astm.org/e2062-11r17.html

5. Державні санітарні правила і норми роботи з візуальними дисплейними терміналами електронно-обчислювальних машин ДСанПІН 3.3.2.007-98, які затверджені Постановою Головного державного санітарного лікаря України 10 грудня 1998 р. № 7. - URL: https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0007282-98/sp:max50:nav7:font2#Text:max50:nav7:font2#Text

6. Polygraph. John E. Reid, inventor. U.S. Patent No. 2,538,125. 16 January 1951 / Поліграф. Джон Е. Рід, винахідник. Патент США №2,538,125. 16 січня 1951 р.

 20 июня 2024

Новини