Оголошення

Редакція надає сприяння у пошуку експертів або фахівців для проведення психологічної, товарознавчої експертизи, досліджень на поліграфі.

Тел.: 0934767260

Перегляди: 37

Протидія використанню стратегічних позовів проти участі громадськості (SLAPPs), ухвалення нових європейських стандартів, що регулюють питання SLAPPs, і наближення українського законодавства до цих стандартів – ці питання були у фокусі уваги суддів Верховного Суду та представників Ради Європи на двосторонній зустрічі.

На початку 2024 року Рада Європи ухвалила нові європейські стандарти, що регулюють питання SLAPPs. Ідеться про Рекомендацію Ради Європи CM/Rec(2024)2 і Директиву (ЄС) 2024/1069 Європейського парламенту та Ради про захист осіб, які беруть участь у громадській діяльності, від очевидно безпідставних позовів або зловживань судовими процесами.

Учасники зустрічі обговорили питання щодо стратегічних позовів у частині процесуального законодавства в цивільних, адміністративних та кримінальних справах, а також справах проти медіа та журналістів.

Суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді Ян Берназюк зауважив, що Україна після Революції Гідності удосконалила стандарти щодо свободи слова. І навіть у такий важкий час, як зараз, уряд, парламент і судова влада намагаються захистити свободу слова в Україні. Дуже важливо відрізняти свободу слова і вільну журналістику від пропаганди та дезінформації. Розроблення додаткових рекомендацій РЄ, безумовно, матиме позитивний результат для України, яка рухається до членства у Європейському Союзі.

Міжнародна експертка Ради Європи Флютура Кусарі наголосила, що Україна в контексті реалізації проєкту Ради Європи «Захист свободи слова та свободи медіа в Україні» стала першою країною, яка офіційно почала національну кампанію. Ця зустріч необхідна для того, щоб визначитися з тим, наскільки українська система наближена до європейських стандартів. Експертка додала, що в деяких країнах ради суддів прийняли програми, відповідно до яких пріоритет надається розгляду справ, що стосуються журналістів.

Суддя Верховного Суду у Касаційному цивільному суді Василь Крат, розмірковуючи про SLAPPs, зауважив, що потрібно розмежовувати зловживання процесуальними правами та зловживання матеріальними (цивільними) правами. Вказані правові конструкції відрізняються як по суті, так і за правовими наслідками щодо їх застосування судом. При зловживанні процесуальними правами суд має право залишити без розгляду або повернути скаргу, заяву, клопотання, позов, чи застосувати інші заходи процесуального примусу. Натомість правовим наслідком зловживання матеріальними (цивільними) правами може бути, зокрема, відмова у захисті цивільного права та інтересу, тобто відмова в позові. На це неодноразово звертав увагу касаційний суд.

Суддя акцентував на тому, що у справі «ТОВ Мемо проти Росії» (№ 2840/10) від 16 червня 2022 року ЄСПЛ при розгляді заяви врахував коментар Комісара Ради Європи з прав людини від 27 жовтня 2020 року «Час діяти проти SLAPPs», у якому останній зазначив, що метою подібних позовів є не виграш справи, а відволікання часу та енергії задля придушення законної критики. Заявники таких позовів, як правило, більше зацікавлені в самому процесі, ніж у результаті справи. При цьому необхідно розмежовувати зловживання процесуальними правами та зловживання матеріальними (цивільними) правами. У разі встановлення факту зловживання процесуальними правами суд має право залишити без розгляду або повернути скаргу, заяву, клопотання, позов, чи застосувати інші заходи процесуального примусу. Суддя нагадав, що Об'єднана палата КЦС ВС з 2019 року послідовна в тому, що завданням цивільного судочинства є саме ефективний захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, тому такий захист можливий за умови, що права, свободи чи інтереси позивача власне порушені, а учасники використовують цивільне судочинство для такого захисту. Приватноправовий інструментарій (зокрема, ініціювання спору про захист честі, гідності та ділової репутації не для захисту цивільних прав та інтересів) не повинен використовуватися учасниками для мети, що суперечить або ж не узгоджується із завданням цивільного судочинства. Доповідач також зазначив, що на розгляді Верховного Суду перебувала справа за позовом про захист честі, гідності та ділової репутації, пред’явленим до екологічної природоохоронної організації та її учасників, у якій суд касаційної інстанції вирішував процесуальне питання щодо правонаступництва та чи спадкується обов’язок компенсувати моральну шкоду і судові витрати.

Також у зустрічі взяли участь суддя Верховного Суду у Касаційному кримінальному суді Світлана Яковлєва, секретар Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Наталія Білик, програмна менеджерка проєкту «Захист свободи слова та свободи медіа в Україні» Лейла Жданова, медіаюрист Роман Васильняк і начальник відділу міжнародного співробітництва Ліна Губар.

Верховний Суд


За інформацією Судова влада України

Додатково, Переказати кошти для допомоги Збройним Силам України та гуманітарної допомоги з платіжної картки 

Традиційно, нагадуємо користувачам журналу, що науковий журнал запроваджив надання послуг «Консультація»: запит на проведення судово-психологічної експертизи за різними підставами, у тому числі відшкодування моральної шкоди завданою військовими злочинами, із застосуванням поліграфа на замовлення зацікавлених осіб, суду, правоохоронних органів згідно процесуальних кодексів. - URL: http://expertize-journal.org.ua/konsultacia Телефон для термінового дзвінка судовому експерту: +38 093 476 72 60 (Viber, Telegram, Whatsapp).

Звертаємо увагу, організація проведення професійних консультацій всім зацікавленим, здійснюється членом Президії Науково-консультативної та методичної ради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України, головним редактором журналу, атестованим судовим експертом психологом (поліграфологом), кандидатом психологічних наук, доцентом Назаровим Олегом Анатолійовичем. 

В 2023 року виповнилося 10 років викладання головного редактора журналу Назарова Олега Анатолійовича для суддів, помічників суддів, секретарів та працівників апарату судів, які підвищували свою кваліфікацію в Національній школі суддів України протягом 2013-2023 років. З цієї нагоди Назаров О.А. був відмічений Почесною грамотою Національної школи суддів України за підготовку високваліфікованих кадрів для системи правосуддя. Багато проведено було підготовлених корисних та цікавих тем в галузі судової експертизи, судово-психологічної експертизи, основ психології та застосування поліграфа, опитування дитини. В тому числі багато тем було напрацьовано для адвокатської аудиторії (справи щодо відшкодування моральної шкоди, визначення місця мешкання дитини, угоди з вадами волі, застосування поліграфа тощо). Для замовляння вебінару, тренінгу спеціальної тематики в галузі судової експертизи звертайтесь за телефонами редакції журналу: +38093 476 72 60. 

Офіційній Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи, судового експерта психолога (поліграфолога) Назарова О.А. (свідоцтво Міністерства юстиції України від 09.07.2020 №2035) 

Офіційний Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи із застосуванням поліграфа, тестувань на поліграфі в Україні за міжнародними стандартами (поліграф EyeDetect, розробник Converus Inc., USA)

Продаж портативного обладнання для поліграфа Mobi підлокітники Polygraph в Україні (Схвалено президентом Міжнародного співтовариства поліграфологів, ISOPE, США)

В Україні затверджена кваліфікаційна характеристика професії «Поліграфолог» та 25 жовтня 2021 року уведена сама професія «Поліграфолог» змінами № 10 до Національного класифікатора професій ДК 003:2010

Надання послуг щодо розробки та проведення групових тренінгових занять за різними напрямами судово-психологічної експертизи в сучасному судочинстві, у тому числі із застосуванням поліграфа 

Незалежній не державній професійній атестованій судово-психологічній експертизі в Україні бути: історія однієї перемоги або про можливість призначення першої недержавної професійної атестованої судово-психологічної еспертизи з 09 липня 2020 року 

Електронна бібліотека судді, адвоката, психолога, батьків: «Допит, опитування дитини в суді». Методичні рекомендації, нормативні документи, постанови Верховного Суду 

Огляд змін до законодавства України: процесуальний статус спеціаліста у кримінальних провадженнях про кримінальні проступки з 1 липня 2020 року  

Електронна бібліотека правозахисника України. Серія: Застосування рішень Європейського суду з прав людини в українському судочинстві 

Електронна бібліотека судді України: квітень 2020 року (більше 70 книг) 

Колекція зразків клопотань про відкладення розгляду справи у зв’язку із впровадженням карантину та типові зразки заяв, які подаються до суду станом на 20 березня 2020 та оголошення ДСА України від 19 березня 2020 

І на останок щодо професійного розвитку, актуальні вакансії можна переглянути на сайті - Jooble (потрібно на тиснути, щоб перейти за посиланням).