Оголошення

Редакція надає сприяння у пошуку експертів або фахівців для проведення психологічної, товарознавчої експертизи, досліджень на поліграфі.

Тел.: 0934767260

Перегляди: 554

Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду розглянув касаційну скаргу прокурора на вирок апеляційного суду щодо перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами.

Вироком місцевого суду особа була засуджена за ч. 4 ст. 296 (хуліганство) та ч. 1 ст. 186 (грабіж) КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк п’ять років (на підставі ч. 1 ст. 70 КК України). На підставі ст. 75 КК України цю особу було звільнено від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком тривалістю три роки та покладено на неї обов’язки, передбачені ст. 76 КК України. Апеляційний суд скасував вирок місцевого суду в частині призначеного покарання і постановив свій вирок – особа отримала покарання у виді позбавлення волі на строк п’ять років.

Не погоджуючись із цим, потерпілий та засуджений звернулися до апеляційного суду із заявами про перегляд вказаного вироку за нововиявленими обставинами. Попередній вирок суду апеляційної інстанції було скасовано в частині призначеного покарання і особа отримала покарання, не пов’язане з позбавленням волі.

У касаційній скарзі прокурор вказав, зокрема, на те, що апеляційний суд не мотивував, у звʼязку з чим вважає хворобливий стан бабусі засудженого нововиявленою обставиною, яка передбачена ч. 2 ст. 459 КПК України, оскільки вказана обставина не перебуває в будь-якому звʼязку з предметом доказування у цьому кримінальному провадженні.

ККС ВС задовольнив цю скаргу, скасувавши вирок апеляційного суду і призначивши новий розгляд у суді апеляційної інстанції з огляду на таке.

З матеріалів провадження вбачається, що у заявах потерпілого та засудженого про перегляд вироку за нововиявленими обставинами зазначено, що на час ухвалення цього вироку апеляційному суду не була відома та обставина, що засуджений має на утриманні бабусю похилого віку, котра не може самостійно пересуватися через ускладнення її захворювань і потребує стороннього догляду, а також суд не досліджував того, що засуджений повністю визнав свою вину в скоєному, щиро розкаявся, у повному обсязі відшкодував шкоду потерпілому, який просив не карати його суворо.

Суд апеляційної інстанції постановив свій вирок, однак він не відповідає вимогам статей 370, 420 КПК України.

Так, порядок здійснення провадження за нововиявленими обставинами врегульовано гл. 34 КПК України. У ст. 459 цього Кодексу наведено вичерпний перелік нововиявлених обставин, за наявності яких можуть бути переглянуті судові рішення, що набрали законної сили.

Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 462 КПК України у заяві про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами зазначаються обставини, що могли вплинути на судове рішення, але не були відомі та не могли бути відомі суду та особі, яка звертається із заявою, під час судового розгляду.

Системне тлумачення положень статей 459, 462, 91 КПК України вказує на те, що перегляд судових рішень, які набрали законної сили, за нововиявленими обставинами є екстраординарною процедурою перегляду судових рішень, що має місце у виняткових випадках, коли після завершення розгляду кримінальної справи в звичайному порядку (в судах першої, апеляційної і касаційної інстанцій) виявлені обставини, які мають такі ознаки:

1) вони об’єктивно існували на момент ухвалення відповідних судових рішень, але не були відомі та не могли бути відомі суду та особі, яка звертається із заявою про перегляд за нововиявленими обставинами, під час судового провадження, і стали відомі вже після ухвалення відповідного судового рішення;

2) вони перебувають в органічному звʼязку з елементами предмета доказування в кримінальному провадженні, тобто можуть мати значення для оцінки або безпосередньо обставин, які підлягають доказуванню, або доказів, покладених в основу судового рішення;

3) вони мають істотне значення, оскільки самі собою або разом із раніше виявленими обставинами доводять неправильність вироку чи ухвали, що належить переглянути.

Однак суд апеляційної інстанції, розглядаючи заяви потерпілого та засудженого про перегляд вироку апеляційного суду за нововиявленими обставинами і скасовуючи його в частині призначеного покарання, не зазначив, який саме пункт ч. 2 ст. 459 КПК України він застосовує, не обґрунтував, чому важке захворювання бабусі засудженого є нововиявленою обставиною в розумінні ст. 459 КПК України.

Детальніше з текстом постанови ККС ВС у справі № 127/29594/18 (провадження № 51-2364км19) можна ознайомитися за посиланням http://reyestr.court.gov.ua/Review/88103255

За повідомленням прес-служби суду


За інформацією Судова влада України

Додатково, Переказати кошти для допомоги Збройним Силам України та гуманітарної допомоги з платіжної картки 

Традиційно, нагадуємо користувачам журналу, що науковий журнал запроваджив надання послуг «Консультація»: запит на проведення судово-психологічної експертизи за різними підставами, у тому числі відшкодування моральної шкоди завданою військовими злочинами, із застосуванням поліграфа на замовлення зацікавлених осіб, суду, правоохоронних органів згідно процесуальних кодексів. - URL: http://expertize-journal.org.ua/konsultacia Телефон для термінового дзвінка судовому експерту: +38 093 476 72 60 (Viber, Telegram, Whatsapp).

Звертаємо увагу, організація проведення професійних консультацій всім зацікавленим, здійснюється членом Президії Науково-консультативної та методичної ради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України, головним редактором журналу, атестованим судовим експертом психологом (поліграфологом), кандидатом психологічних наук, доцентом Назаровим Олегом Анатолійовичем. 

В 2023 року виповнилося 10 років викладання головного редактора журналу Назарова Олега Анатолійовича для суддів, помічників суддів, секретарів та працівників апарату судів, які підвищували свою кваліфікацію в Національній школі суддів України протягом 2013-2023 років. З цієї нагоди Назаров О.А. був відмічений Почесною грамотою Національної школи суддів України за підготовку високваліфікованих кадрів для системи правосуддя. Багато проведено було підготовлених корисних та цікавих тем в галузі судової експертизи, судово-психологічної експертизи, основ психології та застосування поліграфа, опитування дитини. В тому числі багато тем було напрацьовано для адвокатської аудиторії (справи щодо відшкодування моральної шкоди, визначення місця мешкання дитини, угоди з вадами волі, застосування поліграфа тощо). Для замовляння вебінару, тренінгу спеціальної тематики в галузі судової експертизи звертайтесь за телефонами редакції журналу: +38093 476 72 60. 

Офіційній Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи, судового експерта психолога (поліграфолога) Назарова О.А. (свідоцтво Міністерства юстиції України від 09.07.2020 №2035) 

Офіційний Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи із застосуванням поліграфа, тестувань на поліграфі в Україні за міжнародними стандартами (поліграф EyeDetect, розробник Converus Inc., USA)

Продаж портативного обладнання для поліграфа Mobi підлокітники Polygraph в Україні (Схвалено президентом Міжнародного співтовариства поліграфологів, ISOPE, США)

В Україні затверджена кваліфікаційна характеристика професії «Поліграфолог» та 25 жовтня 2021 року уведена сама професія «Поліграфолог» змінами № 10 до Національного класифікатора професій ДК 003:2010

Надання послуг щодо розробки та проведення групових тренінгових занять за різними напрямами судово-психологічної експертизи в сучасному судочинстві, у тому числі із застосуванням поліграфа 

Незалежній не державній професійній атестованій судово-психологічній експертизі в Україні бути: історія однієї перемоги або про можливість призначення першої недержавної професійної атестованої судово-психологічної еспертизи з 09 липня 2020 року 

Електронна бібліотека судді, адвоката, психолога, батьків: «Допит, опитування дитини в суді». Методичні рекомендації, нормативні документи, постанови Верховного Суду 

Огляд змін до законодавства України: процесуальний статус спеціаліста у кримінальних провадженнях про кримінальні проступки з 1 липня 2020 року  

Електронна бібліотека правозахисника України. Серія: Застосування рішень Європейського суду з прав людини в українському судочинстві 

Електронна бібліотека судді України: квітень 2020 року (більше 70 книг) 

Колекція зразків клопотань про відкладення розгляду справи у зв’язку із впровадженням карантину та типові зразки заяв, які подаються до суду станом на 20 березня 2020 та оголошення ДСА України від 19 березня 2020 

І на останок щодо професійного розвитку, актуальні вакансії можна переглянути на сайті - Jooble (потрібно на тиснути, щоб перейти за посиланням).