Оголошення

Редакція надає сприяння у пошуку експертів або фахівців для проведення психологічної, товарознавчої експертизи, досліджень на поліграфі.

Тел.: 0934767260

Перегляди: 115

Метою Керівних принципів (Настанови) щодо ролі судових експертів, призначених судом у судовому провадженні держав-членів Ради Європи (Guidelines on the role of court-appointed experts in judicial proceedings of Council of Europe’s Member States), які прийняті на 24 пленарному засіданні Європейської комісії з питань ефективності правосуддя (CEPEJ) в м. Страсбург, 11-12.12.2014 року є надання законодавцю, судді та всім сторонам судового процесу орієнтирів щодо ролі судового експерта (далі - «експерт») у випадках, коли експерт залучається судом для проведення судової експертизи під час ухвалення судового рішення. У цьому документі використовується визначення експерта, призначеного судом, наведене у звіті Європейської комісії з питань ефективності правосуддя (CEPEJ) про європейські судові системи, згідно з яким судові експерти «надають у розпорядження судів свої наукові та технічні знання з питань, що стосуються фактів». Ця Настанова має на меті викласти основні принципи, що стосуються ролі експертів у судових системах держав-членів Ради Європи. Крім того, в ній визначаються принципи, які роз'яснюють правове тлумачення і застосування закону щодо роботи цих експертів під час судового розгляду. Ці принципи застосовуються до всіх досудових і судових проваджень у всіх галузях права; не тільки в цивільних, а й у кримінальних та адміністративних справах.

Роль експертів у судовому процесі або судовому розгляді відрізняється в деяких країнах-членах Ради Європи. Однак є і схожі риси. Зазвичай експерти допомагають суддям та іншим особам, які приймають рішення в судовій системі, у прийнятті рішень. Вони підтримують встановлення фактів, що є важливою основою для кожного судового рішення. Іноді вони лише підтримують суддю, а іноді навіть проводять власне встановлення фактів.

Об'єктивне, правильне встановлення фактів є основою для справедливого і законного судового рішення. Експерти призначаються або самим судом, або стороною чи сторонами для надання експертного висновку. У деяких випадках перед ними стоїть завдання встановлення фактів. Вони також можуть (лише) допомагати сторонам у поданні доказів. Таким чином, експерти або доповнюють недостатні технічні знання судді, або допомагають у встановленні фактів, якщо одна зі сторін юридично зобов'язана обґрунтовувати/надавати докази. Робота експертів закінчується там, де починається оцінка фактів, яка є завданням лише судді. Це стосується навіть тих випадків, коли експерту дозволяється керувати або проводити дачу показань.

Робота експерта та його експертний висновок є надзвичайно важливими під час судового розгляду, оскільки він володіє спеціальними знаннями з питань, що розглядаються, незалежно від різного рівня переконливості експертного висновку. Тим не менш, суддя не зобов'язаний слідувати рекомендаціям експертного висновку, але суд зобов'язаний мотивувати свою думку, яка не збігається з висновком експерта. Зазвичай переважає принцип вільної оцінки доказів. Робота експерта вимагає не тільки надзвичайно високого рівня кваліфікації - рівень кваліфікації експерта повинен відповідати складності досліджуваного питання - але й незалежності та неупередженості експерта. Для дотримання цих високих стандартів та забезпечення належного процесу встановлення фактів необхідно розробити, обґрунтувати та застосувати правила, які б не лише забезпечували залучення експертів судом та/або сторонами, а й гарантували роботу експерта відповідно до конституційних принципів.

Ці рекомендації встановлюють мінімальний стандарт практики, якого повинні дотримуватися всі експерти. Також враховується той факт, що в Європі існують різні правові системи та багато різних юрисдикцій, що може накладати на експерта додаткові обов'язки та відповідальність. Експерт не може дозволити, щоб на нього впливали інші інтереси, окрім надання свідчень. Усі правила, що стосуються прав експерта та його/її ролі в судовому процесі, повинні відповідати цьому загальному принципу. Ось чому надзвичайно важливо, щоб на національному рівні (в різних правових системах) існували правила, які гарантують незалежність, неупередженість та доброчесність експерта.

У той же час існують правила, які підтримують цілеспрямоване ведення судового процесу, щоб рішення могло бути прийняте навіть за короткий і належний проміжок часу. Необхідно уникати надмірно тривалих судових процедур, оскільки вони особливо часто вимагають складного процесу встановлення фактів. Крім того, має бути передбачена чітка основа щодо фінансових наслідків підготовки експертних висновків.

Метою цих методичних рекомендацій є не відповідь на питання, чи є призначення експерта взагалі необхідним і за яких обставин відповідно до законодавства та принципів процесуального права, а надання критеріїв для правильного відбору та призначення експерта, а також для підготовки його експертного висновку та введення його в судовий процес.

Інші висновки державних або приватних експертів, які вже були підготовлені поза межами судового процесу, не входять до цих рекомендацій, навіть якщо вони можуть бути використані як докази в судовому процесі. Настанови стосуються лише дослідницької роботи експерта - незалежно від конкретного опису в конкретній національній правовій системі. Тому вони не застосовуються до випадків, коли експерт виступає як свідок або професійний свідок.

Керівні принципи було розроблено Робочою групою з якості правосуддя (CEPEJ-GT-QUAL) на основі робочого документа Анке Айлерс (член Групи, Німеччина) та дослідження Гар Єйн Нг (науковий експерт, Норвегія) про роль експертів у судових системах.

Ознайомитися з ПОВНИМ ТЕКСТОМ Керівних принципів в перекладі на українську мову можна нище або за посиланням -https://drive.google.com/file/d/1G-T99uIjmMIFdmSatW4_Rn1AF-LD4Yvj/view?usp=sharing Оригінальний текст Керівних приципів англійською мовою (Guidelines on the role of court-appointed experts in judicial proceedings of Council of Europe’s Member States) - https://rm.coe.int/168074827a

Раніше публікувалось, "Основні європейські документи, які визначають мінімальні стандарти ЄС щодо судово-експертної діяльності в державах – членах Ради Європи"

09 березня 2023 року Рада Європейського Союзу затвердила Висновки Ради ЄС №7152/23 від 09.03.2023 року щодо розвитку Європейського простору у сфері судової експертизи 2.0 (EFSA 2.0) та Плану дій щодо його впровадження до 2030 року 

Додатково, Переказати кошти для допомоги Збройним Силам України та гуманітарної допомоги з платіжної картки 

Традиційно, нагадуємо користувачам журналу, що науковий журнал запроваджив надання послуг «Консультація»: запит на проведення судово-психологічної експертизи за різними підставами, у тому числі відшкодування моральної шкоди завданою військовими злочинами, із застосуванням поліграфа на замовлення зацікавлених осіб, суду, правоохоронних органів згідно процесуальних кодексів. - URL: http://expertize-journal.org.ua/konsultacia Телефон для термінового дзвінка судовому експерту: +38 093 476 72 60 (Viber, Telegram, Whatsapp).

Звертаємо увагу, організація проведення професійних консультацій всім зацікавленим, здійснюється членом Президії Науково-консультативної та методичної ради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України, головним редактором журналу, атестованим судовим експертом психологом (поліграфологом), кандидатом психологічних наук, доцентом Назаровим Олегом Анатолійовичем. 

В 2023 року виповнилося 10 років викладання головного редактора журналу Назарова Олега Анатолійовича для суддів, помічників суддів, секретарів та працівників апарату судів, які підвищували свою кваліфікацію в Національній школі суддів України протягом 2013-2023 років. З цієї нагоди Назаров О.А. був відмічений Почесною грамотою Національної школи суддів України за підготовку високваліфікованих кадрів для системи правосуддя. Багато проведено було підготовлених корисних та цікавих тем в галузі судової експертизи, судово-психологічної експертизи, основ психології та застосування поліграфа, опитування дитини. В тому числі багато тем було напрацьовано для адвокатської аудиторії (справи щодо відшкодування моральної шкоди, визначення місця мешкання дитини, угоди з вадами волі, застосування поліграфа тощо). Для замовляння вебінару, тренінгу спеціальної тематики в галузі судової експертизи звертайтесь за телефонами редакції журналу: +38093 476 72 60. 

Офіційній Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи, судового експерта психолога (поліграфолога) Назарова О.А. (свідоцтво Міністерства юстиції України від 09.07.2020 №2035) 

Офіційний Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи із застосуванням поліграфа, тестувань на поліграфі в Україні за міжнародними стандартами (поліграф EyeDetect, розробник Converus Inc., USA)

Продаж портативного обладнання для поліграфа Mobi підлокітники Polygraph в Україні (Схвалено президентом Міжнародного співтовариства поліграфологів, ISOPE, США)

В Україні затверджена кваліфікаційна характеристика професії «Поліграфолог» та 25 жовтня 2021 року уведена сама професія «Поліграфолог» змінами № 10 до Національного класифікатора професій ДК 003:2010

Надання послуг щодо розробки та проведення групових тренінгових занять за різними напрямами судово-психологічної експертизи в сучасному судочинстві, у тому числі із застосуванням поліграфа 

Незалежній не державній професійній атестованій судово-психологічній експертизі в Україні бути: історія однієї перемоги або про можливість призначення першої недержавної професійної атестованої судово-психологічної еспертизи з 09 липня 2020 року 

Електронна бібліотека судді, адвоката, психолога, батьків: «Допит, опитування дитини в суді». Методичні рекомендації, нормативні документи, постанови Верховного Суду 

Огляд змін до законодавства України: процесуальний статус спеціаліста у кримінальних провадженнях про кримінальні проступки з 1 липня 2020 року  

Електронна бібліотека правозахисника України. Серія: Застосування рішень Європейського суду з прав людини в українському судочинстві 

Електронна бібліотека судді України: квітень 2020 року (більше 70 книг) 

Колекція зразків клопотань про відкладення розгляду справи у зв’язку із впровадженням карантину та типові зразки заяв, які подаються до суду станом на 20 березня 2020 та оголошення ДСА України від 19 березня 2020 

І на останок щодо професійного розвитку, актуальні вакансії можна переглянути на сайті - Jooble (потрібно на тиснути, щоб перейти за посиланням).

 3 декабря 2024

Новини