29 серпня 2023 року, на офіційному Інтернет-сайті Телевезійної служби новин (ТСН) була опублікована інформація про те, що за інформацією ЗМІ, співробітник СБУ скоїв самогубство. У спецслужбі СБУ офіційно наразі не коментували інцидент. У Києві полковника СБУ знайшли мертвим у своєму кабінеті. Про це пише "Українська правда" з посиланням на коментар від пресслужби СБУ. Так, "обставини смерті співробітника СБУ встановлюють у межах кримінального провадження, яке розслідують слідчі Національної поліції. Спецслужба надає максимальне сприяння Нацполіції для повного, об’єктивного та неупередженого розслідування", – йдеться в повідомленні пресслужби. За інформацією джерел видання УП в правоохоронних органах, співробітника СБУ з вогнепальним пораненням голови знайшли в його кабінеті.
За даними видання "Телеграф", OBOZREVATEL, загиблий – полковник Служби безпеки України Дмитро Сергійович Бакаєв, 1976 року народження, який працював заступником начальника 1 служби управління спецзв’язку Служби безпеки України. У виданнях стверджують, що трагічний інцидент трапився ще 25 серпня 2023 року.
"Поряд із тілом було знайдено передсмертну записку у вигляді рапорту, адресовану голові СБУ Василю Малюку. У ній Бакаєв пояснює своє рішення тиском з боку керівництва. Воно, зокрема, нібито проявлялося у вигляді нестатутних взаємовідносин", – пишуть у виданні.
СБУ офіційно на власному Інтернет-сайті наразі не повідомляло про загибель працівника.
Інтернет-видання OBOZREVATEL опублікувало фото передсмертної записки у вигляді рапорту нібито заступника начальника 1 служби Управління спецзв'язку СБ України полковника Дмитра Бакаєва, який можливо покончив життя самогубством.
Увага редакційної колегії журналу була привернута до нібито передсмертної записки у вигляді рапорту, який був написаний можливо перед скоєнням ймовірно самогубства заступником начальника 1 служби Управління спецзв'язку СБ України полковником Дмитром Бакаєвим, смерть (загибель) якого наразі розслідується Національною поліцією України.
З метою встановлення індивідуально-психологічних особливостей автора тексту передсмертної записки (рапорту) та його підпису було застосовано методики психографологічного аналізу почерку людини італійського професора Камілло Бальдо, Зуєва-Інсарова Д.М., Джудіт Норман, українських дослідників та вчених Фармагея О.І., Тараненко В.І. тощо.
Науковість психографологічного методу щодо емперічної залежності індивідуально-психологічних ознак почерку (письма) та акцентуацій характеру людини була підтверджена в Україні в 2005 році під час дисертаційного дослідження доктором психологічних наук, професором Фармагеєм Олександром Івановичем. До складу виборки ним було включено 1988 чоловік. Валідність та надійність графологічної методики встановлена на рівні 95 відсотків в якості належного психодіагностичного інструменту діагностики акцентуацій особистості. Методика діагностики акцентуацій особистості за почерком була рекомендована Вченою радою Інституту психології ім. Г.С. Костюка Національної академії педагогічних наук України 04 лютого 2010 року, протокол №1 до застосування практичним психологам, фахівцям в галузі диференційної психології та психодіагностики [10]. Крім того, судово-почеркознавча експертиза, яка проводиться державними спеціалізованими експертними установами міністерств та інших державних органів, до сфери управління яких належать державні спеціалізовані установи, що здійснюють судово-експертну діяльність - дозволяє встановити внутрішній стан автора письма (втома, стан збудження або гальмування, психічне захворювання і ін.) на підставі атестованих Міністерством юстиції України судових методик, а саме: методики вирішення судово-почеркознавчих діагностичних завдань (реєстраційний код 1.1.60), методики почеркознавчого дослідження рукописних записів, виконаних особами в стані алкогольного сп'яніння (реєстраційний код 1.1.61) [13].
Почеркознавчою експертизою вирішуються наступні неідентифікаційні (діагностичні) завдання тобто установлення обставин виконання рукописного тексту під впливом будь-яких факторів, що заважають або впливають на людину, а також класифікаційні завдання пов’язані із встановленням належності почерку виконавця до групи почерків, притаманних особам певної статі, віку або типу почерків відповідно до прийнятої наукової класифікації досконалості системи рухів. [12]:
1. Діагностика природних станів: хворобливий стан, хронічні захворювання, вікові зміни.
2. Діагностика тимчасових зовнішніх впливів: незвичне тримання засобу для писання, незвична поза, обмеження зорового контролю тощо.
3. Діагностика тимчасових внутрішніх впливів: алкогольне сп’яніння, фармакологічні, наркотичні засоби тощо.
4. Діагностика штучних прийомів застосованих автором письма: викривлення письма зміненими рухами.
5. Виконання кваліфікаційних завдань: визначення статі виконавця, а також належності його до певної групи за віком тощо.
На думку вчених та дослідників, почерк людини пов’язаний з роботою його головного мозку, оскільки встановлено, що за написання людиною текстів відповідає спеціальна ділянка головного мозку, яка знаходиться в задньому відділі другої лобної звивини лівої півкулі. Психіка людини це функція його мозку, що полягає у відбитку об'єктивної дійсності в ідеальних образах, на основі яких регулюється життєдіяльність організму. Вивченням мозку займаються різні науки. Його будову досліджує анатомія, а його складну діяльність із різних боків вивчають нейрофізіологія, психофізіологія, нейропсихологія, медицина, біофізика, біохімія, нейрон-кібернетика. Психологія вивчає ту властивість мозку, що полягає в психічному відбитку матеріальної дійсності, в результаті якого формуються ідеальні образи реальної дійсності, необхідні для регуляції взаємодії організму з навколишнім середовищем, в тому числі і почерк людини як продукт його життєдіяльності. Таким чином текст, який людина пише від руки або її підпис може бути проекцією свідомості людини, яку проявляє людина у певних рухах своїх пільців рук при написанні тексту. Тобто людина рефлекторно демонструє в тексті свої індивідуально-психологічні особливості та особистісні характеристики при написанні своїх ідей або думок, спогадів тощо. Психографологічний аналіз письма або підпису людини можна віднести до проективних методів вивчення особистості. Письмо або підпис виступають проекцією підсвідомих проявів індивідуально-психологічних особливостей людини як і в малюнку, в якому людина може відобразити свої стосунки, світосприйняття, рівень розвитку тощо та який здійснюється теж за допомогою руки як і письмо та підпис.
На теперішній час, психодіагностика почерку, на думку редакції, відноситься до науково-лабораторного аналізу особистості, оскільки продовжує свій розвиток і може перебувати на етапі подальшого формування та розробки наукового методу за різними напрямами прикладного його застосування, а тому проводиться лише із застереженням про потребу у застосуванні до отриманих результатів психографологічного аналізу також і інших додаткових науково-обгрунтованих методів вивчення особистості людини, в тому числі судово-почеркознавчої експертизи.
Система застосування психографології як наукового методу, яка за певними прикладними напрямами може перебувати у стадії розробки, полягає у використанні під час психографологічного аналізу таких підходів як:
а) системного типологічного підходу до характеру особистості при аналізу почерку та підпису людини,
б) орієнтації на не можливість певним чином підготуватися або проявляти "не щирість" при письмі, оскільки рухи руки людини при написанні текстів або підпису здебільшого автоматичні та відбуваються підсвідомо з урахуванням змісту письма, яке планується мозком або нашою свідомістю.
В світі існують професійні психографологічні товариства та об'єднання, які об'єднують психографологів різних країн для обміну досвідом, проведення навчання та вирішення різних прикладних завдань як на приватному, так і на державному рівні функціонування певних європейських країн та США, а саме (вказані найбільш популярні):
1) Французьке товариство графології /Société Française de Graphologie, скор. - SFDG/. - https://www.graphologie.asso.fr/
2) Американська асоціація аналізу почерку / American Association of Handwriting Analysts/. - https://www.aahahandwriting.org/
3) Американське графологічне товариство / American Society of Professional Graphologists, скор. ASPG/. - https://www.aspghandwriting.org/
4) Американський фонд аналізу почерку /American Handwriting Analysis Foundation, скор. - AHAF/. - https://ahafhandwriting.org/
5) Міжнародне графологічне товариство /International Graphological Society, скор. - IGAS/, охоплює біля 10 країн, серед них США, Канада, Великобританія та країни Південної Африки. - https://www.igas.com/
6) Міжнародний графологічний колоквіум (International Graphological Colloqium, скор. - IGC). - https://igcgrapho.com/
Аналіз підпису та почерку в тексті передсмертної записки (рапорту) було поділено на дві частини для зручності сприйняття та надання оцінки отриманим результатам.
За інформацією з джерел журналу є ймовірність, що текст передсмертної записки (рапорт) не був написаний рукою полковника СБУ Дмитра Бакаєва, а може належати іншій людині та ймовірно міг бути підготовлений заздалегідь. Про те, це є лише припущенням певних джерел.
Загальною характеристикою почерку у передсмертній записці (рапорту) є те, що він має здебільшого нахил вліво, а також округлі форми, які можуть мати ознаки нібито "жіночих" рис характеру її автора, що відповідає таким особливостям почерку як більша округлість і повнота літер, більший ступінь зв'язаності, менша кількість гострих кутів і різких розчерків, почерк виглядає гармонійніше або естетичніший, краща читабельність ніж у почерку, якому притаманні ознаки нібито "чоловічих" рис характеру автора.
Фото зображення підпису, який зображений у передсмертній записці (рапорту), нахил здельшого підпису відображений вправо:
Аналіз наводиться разом з ознаками підпису на підставі яких було зроблено той або інший висновок щодо індивідуально-психологічних особливостей його автору для наочності сприйняття читачем проведеної роботи редакцією журналу. Всі ознаки підпису, які отримали інтерпретацію були пронумеровані, їх кількість приблизно дорівнює 25 характерним особливостям підпису автора.
Перша частина аналізу підпису автора дозволила зробити такі висновки та отримати наступні аналітичні результати на підставі застосуваних вище методик. А саме:
1. Кінець підпису автора спрямований до низу, що може свідчити про стан песимізму автора, який досить значно придушував творчу активність та пошук інших можливих шляхів дій. У таких людей або відсутня віра або вона дуже слабка, до того ж можуть спостерігатися зниження прояву волі, слабка стійкість до алкоголю, схильність до захворювань серцево-судинної, нервової системи, печінки та шлунково-кишкового тракту.
2. Підпис за довжиною є відносно коротким, що може мати ознаки прояву у автора підпису швидшої реакції, здатності швидко вхоплювати суть справи, але поверхово, тому що може не вистачати терпіння для більш глибокого та детального аналізу. Така людина менш здатна до монотонної, тривалої роботи, що вимагає постійної уваги, а також вона не дуже любить людей, які скоюють повільні дії. Що стосується здоров'я, то лабільною може виявитися нервова та серцево-судинна системи.
3. Велика літера на початку підпису та наявність в неї певної амплітуди, яка значно відрізняється від деяких інших літер у підпису, може вказувати, що людина примхлива, у неї наявна підвищена вимогливість до оточуючих. Кім того, підпис містить крупні літери, що характеризує автора як людину мрійливу, певною мірою наївну, дещо непрактичну, довірливу, здатну вчиняти добрі вчинки. Але одночасно прагнучу до незалежності та свободи діяльності.
4. У підписі є прикраси у вигляді великих петель на початку підпису та в її кінці, що вказує на автора як людину яка схильна прикрашати свої недоліки та переваги. З огляду на короткість підпису, у автора однаково представлено бажання поводити себе правдиво або скоювати нещирі вчинки залежно від особистої вигоди.
5. В аналізуємому підпису, букви дещо налазять одна на одну, що може вказувати на певну економність і навіть скупість її автора.
6. У підписі помітна сила тиску при його написанні, що може бути притаманно особам з екстравертованим характером ставлення до життя. Наявність нерівного, імпульсивного тиску при проставлянні підпису свідчить про можливі прояви рвучкості, емоційності, вразливості, нездатності до систематичної праці в теперішніх умовах.
7. Підпис має характерну горизонтальну лінію зверху, що може вказувати про її власника як людину як має амбіції та прагне досягнути більшого ніж має зараз. Довгий хвостик підпису може вказувати на нетерпимість автора до різноманітних наказів, указів і зауважень на свою адресу. Також це свідчить про обережність та обачність у скоєнні вчинків. У підписі присутні елементи перекреслення, що може свідчити про невдоволення автором собою, самокритичність, вагання, сумніви, які притаманні його натурі. Такі люди можуть бути схильні до неврозів.
8. У підписі зустрічаються утворення, що нагадують вертикальні лінії, які можуть означати бар'єр, уповільнення, гальмування розумової та фізичної активності. Наявність вертикалів у середині підпису говорять про затримку, повільність переходу від задумів до їх реалізації, тобто тривалу підготовку до вчинення кінцевої дії, завершення розпочатої справи.
9. Підпис нерівний, що властиво людям емоційним, нестриманим, а в крайніх ступенях прояву, можливі ознаки - некерованості і неврівноваженості. Найчастіше такі люди схильні до вегето-судинної дистонії та неврозоподібних розладів.
10. У підписі є різні петлі, що можуть бути пов'язані з тим, що людина здатна приховувати і проявляти незалежність характеру, а свій підпис автор ніби заводить у замкнутий простір. Також помітна наявність у підпису так званих "петельок", що може бути показником упертості, норовливості, обережності, "зациклюванні" на будь-яких ідеях, проблемах як на початку їх виникнення, так і наприкінці.
11. Наявність однакових елементів у підписі, може характеризувати автора як схильного до більшої чи меншої міри нав'язливості у власних думках і діях. Тобто, в порівнянні з іншими людьми, у такого суб'єкта легко виникає "нав'язливість" будь-якої ідеї, звички тощо.
12. Підпис має ознаки не перебірливості, що характеризує людину орієнтовану на себе, оскільки вона менше дбає про те чи зрозуміють її інші або ні, а також може проявляти меншу акуратність в своєму житті. Існує ризик схильності до хвороб очей або нервів.
13. Підпис має яскраві та опуклі відмінності від підписів інших людей в тому числі шаблонних підписів, що може бути властиво людям творчим, які всюди прагнуть внести різноманітність у життя. У деяких випадках можна сказати, що людина віддана романтизму та традиціям. В здоров'ї потрібно знову ж таки увагу привернути до стану психоемоційної сфери автора та його негативним змінам останнім часом.
14. Підпис у передсмертній записці (рапорту) "навантажений" різними елементами, що може вказувати про складну натуру власника підпису, про його складне мислення і вчинки, які не завжди зрозуміли оточуючим, а також схильність до нервово-психічних хвороб.
15. У підписі є дії щодо певних ліній, які з кінця повертаються до середини, що може спостерігатися у людей, які перебувають у стані незадоволеності зробленим у житті та наявність прагнень до вдосконалення досягнутого за можливості.
16. В підписі у передсмертній записці (рапорту) відсутня геометрична витриманість, нерівномірність інтервалів між літерами, що може свідчить про психічну невитриманість її автора, слабку працездатність, не обдуманість вольових актів, не стійкість почуттів, не визначеність і мінливість відносин як до окремих явищ, так і до всього навколишнього життя.
17. Наявність подовженого початку у підписі може говорити про норовливу людину її автора, яку могли не розуміти навколишні люди, співробітники, керівники тощо.
18. Наявність ознаки пов'язаної з зменьшенням амплітуди підпису в його середині, може вказувати, що людина може втрачати працездатність у процесі виконання завдання, діяльності, стомлюваності та повертати собі енергію лише після деякого відпочинку. Ефективність діяльності автора відбувається ніби хвилями.
19. У підписі проявляється комбінаторика двох літер Д і Б, які можуть вказувати на ім'я (Дмитро) та прізвище (Бакаєв) її автора, що ймовірно свідчить про прагнення людини оптимізувати своє життя. Тобто проявляти схильність одночасно вести одразу кілька справ або чекати, поки не накопичаться якісь справи, для того, щоб не витрачати на них час окремо, а вирішувати їх усі разом. Тип темпераменту автора здебільшого має холеричні ознаки прояву.
Менш виражена наступна характерологічна особливість власника підпису у передсмертній записці (рапорту):
1. В підпису наявний правопохил, що може говорити про можливий баланс негативних та позитивних рис характеру людини, про можливу її здатність до компромісів, як крайний прояв поведінки.
2. Підпис має ознаки розгонистості, що може бути пов'язано з тим, що автор у розумовій активності схильних до стратегічного, системного, глобального мислення. Такий підпис найчастіше мають різного рівня керівники.
3. У підписі є закругленість літер, що може вказувати на м'які, дещо спокійні риси характеру її автора.
4. Усі букви підпису з'єднані між собою, що може свідчити про консервативність поглядів автора та не легке і не швидке сприйняття всього нового навколо себе.
5. У підписі є ознаки впевненості щодо написання букв, що може бути пов'язано з автором як людиною яка проявляє впевненість у рішеннях, які вона приймає.
6. Перша та друга частина підпису у передсмертній записці (рапорту) завантажені однаково, що може значити, що автору однаково буде цікава та приваблива як розумова, так і практична діяльність.
Редакція журналу зібрала різні висновки від користувачів (читачів), які є юристами, почеркознавцями, адвокатами, медіаторами, психологами, слідчими тощо із різних тематичних груп соціальної мережі Facebook за наслідком перегляду та оцінки ними проведеного психографологічного аналізу (граматика та стилістика коментаторів збережена), які пропонуються для ознайомлення:
1. «Є неврівноваженість між почерком та підписом».
2. «Має бути встановлено чи написаний рапорт власноручно, яка його давність відносно часу смерті, наявність різних "збиваючих" факторів».
3. «Цікаво було б проаналізувати не підпис, а рукописний текст: рядки рівні, з рівними інтервалами, почерк випрацюваний (выработанный), з нахилом вліво, розділові знаки розставлені правильно, відсутні граматичні помилки. Думаю текст виконаний емоційно врівноваженою людиною, яка не схильна до самогубства. Особливості написання окремих букв в тексті і штрихи підпису - скеровані вправо, можуть свідчити про те, що текст і підписи могли бути виконані різними людьми».
4. «Потрібно досконало вивчити протокол огляду міста події. А записка могла бути написана набагато раніше».
5. «Стиль написання літер схожий до почерку шульги (прим. ред. - ліворукою людиною), а сам підпис праворуким зроблено. Велика Б внизу майже поряд спочатку друкована (текст), потім рукописна (підпис). Написання літери "к" різне у підписі і тексті. Слова в тексті написані з помітним з'єднанням всіх літер, а в підписі літери окремо написані».
6. «В спецслужбах для доведення до самогубства можуть бути ще певні технології у вигляді "кодових слів" (речення або фраза), якщо їх промовляють по телефону або очно, то людина діє за ніби планом і може накласти на себе руки, але якщо вона проходила таку підготовку і підключена до цієї технології».
7. «Когда человек был на виду десятки лет, у которого кучи других рапортов, всяких характеристик, с которым бок-о-бок работали десятки людей (при чем не шалапутных каких-то, а "при памяти")... посмотрим...»
8. «Зі слів колег, за два дні до події на тренуванні, загиблий розтягнув праву руку і з високою ймовірністю не міг писати».
9. «Причина для самовбивства цілого полковника - так собі, нереалістична. Мутна. Адже навіть деталі справи чомусь навмисно опубліковують, таємницю слідства дозволяють розкрити».
10. «Як опинились матеріали справи в соцмережах? …. Для чого це було відкрито? Ким і з якою метою матеріали справи були відкриті до завершення слідства? З‘явилась нова слідча дія, готування суспільної думки, до потрібного комусь рішення слідчого органу в майбутньому».
11. «Ключове слово "можливо", але записка ні о чем, з цього не накладають руки на себе та ще людина, яка повинна за родом своєї професії мати більш сильну психіку».
12. «Його просто убрали бо не став робити те що йому наказували бо не хотів щоб до людей відносились як вони того заслуговують от і зробили типу сам себе застрелив і правди вам ніхто не скаже».
13. «З «висновку» виходить, що автор упертий, самозакоханий, неврівноважений і тд. Але можна ж сказати і по-іншому: здатний відстоювати свою точку зору, має здоровий егоїзм і не піддається чужому впливу, не приховує своїх думок та емоцій».
14. «Нагадало один з епізодів документального фільму Фелікса Соболева "Я та інші" (Київнаукфільм, 1971), коли студентів розділили на дві групи, а потім почергово показали портрет однієї й тієї ж людини, супроводивши коментарями різного змісту, а потім попросили студентів озвучити свої висновки про психологічні характеристики особи на фото. Ті студенти, яким під час презентації портрета сказали, що на фото науковець, характеризували його як добру людину, а ті, кому сказали, що на фото злочинець-рецидивіст, називали його злим. Сприйняття залежить від вихідних даних. Хто не бачив, раджу фільм (прим. ред. - "Я та інші" це робота цікавого кінорежисера Фелікса Соболєва про природу конформізму (конформність – зміна в поведінці чи думці людини під впливом реального чи уявного тиску з боку іншої людини або групи людей. Найчастіше як синонім використовують також слово «конформізм»). В роботі розкриваються механізм методів дії на свідомість і підсвідомість піддослідного впливу зовні):»
Редакцією журналу також було з метою використання сучасних спеціальних психологічних знань в державному управлінні, проведено психографологічний аналіз підписів міністрів оборони України за часів війни з рф (Олексій Резніков і Рустем Умєров): психологічні тенденції ефективних змін в управлінні оборонною сферою держави в 2023 році.
Застереження для читачів журналу!
Даний психографологічний аналіз здійснено на підставі наявних і доступних методик та технік такої оцінки. Зроблені висновки не є доказом, мають ймовірний характер і не можуть слугувати підставою для прийняття яких небудь рішень. Результати психографологічного аналізу вимагають збору іншої науково - обґрунтованої інформації щодо автора підпису передсмертної записці (рапорту). Аналізу одного підпису, на думку вказаних у статті дослідників, замало для повноцінного аналізу особистості автора підпису з причини, що у підпису відсутні багато важливих графологічних ознак, які можуть знайти своє відображення у почерку. На думку науковців, підпис людини - це образ, що завжди пред'являється або представляється зовнішньому світу його автором, а сам почерк - це прояв реальної самооцінки і самовідчуття людини у житті. Відмінності чи єдність почерку та підпису свідчить про співвідношення внутрішнього самовідчуття та зовнішнього образу людини. Підпис також може відбивати ставлення людини до своєї сім'ї, себе, свого місця у суспільстві та особистої надійності. Іноді підпис символічно передає рід занять свого автора. Написання підпису є психофізіологічним актом, який виникає за певного співвідношення нейрофізіологічного та психічного стану у її автора. Він визначається умовно-рефлекторною системою рухів пальців руки, що складаються з автоматичних (підсвідомих) та свідомих компонентів психіки людини.
Причина наведення застреження для читачів журналу!
Наука у світі це завжди засіб, джерело корисних спеціальних знань, а докази і висновки мають відповідати вимогам законодавства до них і спиратся тільки на встановлені у нормативних документах правові підстави. Відповідно до українського законодавства будь які наукові методи не є самостійними і відповідно до сталої практики мають перевірятися за допомогою пяти критеріїв (питань) оцінки науковості метода для психологічного вивчення людини (у якості прикладу) в Україні:
1) Наскільки метод якісно дозволяє оцінити ті показники для яких він призначений?
2) Наскільки спосіб отриманих матеріалів для подальшого застосування до них методу відповідає дійсності?
3) Наскільки достатня кількість також була застосована і інших наукових методів для вивчення людини?
4) Наскільки наукові методи, які були застосовані відповідають критеріям надійності та валідності при практичному їх використанні?
5) Наскільки існує взаємозв'язок результатів отриманих за допомогою наукового методу з інформацією отриманою з інших джерел?
Загальне правило (традиція), яке діє в Україні щодо застосування результатів наукових методів вивчення людини при прийнятті щодо неї управлінських рішень:
Результати досліджень, аналізів поведінки, характеристик, тестувань тощо мають враховуватися поряд з іншою інформацією обов'язковою для застосування відповідно до законодавства при прийнятті управлінських рішень щодо кандидата на роботу, працівника (співробітника), керівника.
В українському законодавстві відсутня вимога коли за результатом використання будь якого наукового психологічного метода вивчення людини відносно керівника або працівника (співробітника) можуть бути прийняті категорично позитивні або категорічно негативні управлінські рішення. На теперішній час у світі, такі норми присутні лише в законодавстві США щодо осіб, чия діяльність пов'язана з безпекою, обороною держави, особливо відповідальною державною службою і закріплені в Законі США про захист працівників від поліграфа (англ. – Employee Polygraph Protection Act, скор. – ЕРРА), який набув чинності 27 грудня 1988 року.
Перелік використаних джерел:
1. Полковника СБУ знайшли застреленим у своєму кабінеті – ЗМІ. - ТСН. України. - 07:11, 29.08.23. - URL: https://tsn.ua/ukrayina/polkovnika-sbu-znayshli-zastrelenim-u-svoyemu-kabineti-zmi-2399140.html
2. Полковника СБУ знайшли мертвим у своєму кабінеті в Києві. "УКРАЇНСЬКА ПРАВДА" — ПОНЕДІЛОК, 28 СЕРПНЯ 2023, 17:14. - URL: https://www.pravda.com.ua/news/2023/08/28/7417429/
3. У Києві застрелився полковник СБУ, він залишив передсмертну записку. Telegraf. - Денис Подставной. Дата публікації
28 серпня, 17:19. - URL: https://telegraf.com.ua/ukr/ukraina/2023-08-28/5806140-v-kieve-zastrelilsya-polkovnik-sbu-on-ostavil-predsmertnuyu-zapisku
4. Самогубство полковника СБУ в Києві: стали відомі подробиці і текст передсмертної записки. - Українська газета Час. 29.08.2023. - URL: https://chas.cv.ua/posadov-priznachennya/136416-самогубство-полковника-сбу-в-києві-ст.html
5. В Киеве в своем кабинете нашли мертвым полковника СБУ: расследуется самоубийство. Фото. - Интернет-издание OBOZREVATEL. - Анастасия Ковалева
Криминал. 28.08.2023 18:20. - URL: https://incident.obozrevatel.com/kiyany/crime/v-kieve-v-svoem-kabinete-nashli-mertvyim-polkovnika-sbu-vse-podrobnosti.htm
6. Зуев-Инсаров Д.М. Почерк и личность. Способ определения характера по почерку. - К., 1929. - 124 с.
7. Камілло Бальді Як розпізнавати по одному тільки письма натуру і властивості того, хто писав (трактат). - 1622. - 87 с. - https://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k8597375/f2.item
8. Тараненко В. Почерк, портрет, характер: Скрытая психодиагностика в практическом изложении.- К.: Ника-Центр, 2005.- 136 с.
9. Фармагей О.И. Графология как наука и не только. – К.: Ника-Центр, 2007. – 119 с.
10. Фармагей А.И. Диагностика акцентуаций личности по почерку. Методика, описание и использование. - К., 2010. - 198 с.
11. Джудит Норман О чем говорит почерк. Графология для начинающих. - Array Литагент «Вектор», 2010. - 92 с.
12. Науково-методичні рекомендації з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, які затверджені наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5. - URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0705-98#Text
13. Реєстр методик проведення судових експертиз Міністерства юстиції України. - URL: https://rmpse.minjust.gov.ua