Питання, які стосуються удосконалення системи судоустрою, організації роботи органів суддівського самоврядування, відбору та оцінювання суддів, внесення змін до процесуальних законів, не можуть бути предметом антикорупційної стратегії, адже безпосередньо не належать до заходів запобігання та протидії корупції. На цьому наголосив у ході організованого Вищою радою правосуддя онлайн-обговорення суддівською спільнотою проєкту Антикорупційної стратегії на 2020–2024 роки голова Восьмого апеляційного адміністративного суду Олег Заверюха.
На його переконання, пропозиції щодо вдосконалення системи судоустрою чи перевірки судової спільноти на предмет доброчесності можуть і повинні надаватися за умови їх обґрунтованості. «Крім того, це має відбуватися поза межами розробки стратегії, шляхом відповідної комунікації та співпраці суб’єктів законодавчої ініціативи з органами судової влади, професійною спільнотою та представниками громадянського суспільства», – вважає суддя.
«Судді адміністративного апеляційного округу у відкритих листах висловили свою точку зору та наголосили на тому, що органом виконавчої влади при розробленні проєкту стратегії проігноровано конституційний принцип поділу влади на законодавчу, виконавчу та судову, що може безпосередньо вплинути на незалежність суду та суддів», – зазначив Олег Заверюха.
Голова суду наголосив, що у засадничих документах Парламентської Асамблеї Ради Європи визначено, що незалежність судових органів гарантується державою і закріплюється в Конституції та законах. «Відповідно до положень Бангалорських принципів поведінки суддів незалежність судових органів є передумовою забезпечення правопорядку та основною гарантією справедливого вирішення справ в суді. Суддя має відстоювати та втілювати в життя принцип незалежності судових органів в його індивідуальному та колективному аспектах. Реалізація зазначених правових гарантій здійснення правосуддя та незалежності судової влади є необхідною передумовою належного виконання судом своїх конституційних функцій», – сказав Олег Заверюха.
Голова Восьмого апеляційного адміністративного суду підсумував свій виступ словами видатного представника французького Просвітництва Монтеск’є, який у своїй праці «Про дух законів» зазначив: «Жодна влада не повинна втручатися в компетенцію іншої, але кожна з них, захищаючи себе від можливого втручання, має право контролювати або стримувати іншу владу, попереджаючи перевищення нею своїх повноважень».
Як повідомлялось, 31 липня 2020 року відбулося онлайн-обговорення суддівською спільнотою проєкту Антикорупційної стратегії на 2020–2024 роки, розробленого Національним агентством з питань запобігання корупції. У заході, організованому Вищою радою правосуддя в режимі відеоконференції, взяли участь судді Верховного Суду, Верховного Суду України, вищих спеціалізованих судів, апеляційних та місцевих судів, представники Ради суддів України, Національної школи суддів України, суддівських асоціацій, а також голова Національного агентства з питань запобігання корупції.
Метою обговорення є вироблення консолідованої позиції органів та установ системи правосуддя щодо вказаної стратегії.
Запис відеотрансляції можна подивитись тут.