Оголошення

Редакція надає сприяння у пошуку експертів або фахівців для проведення психологічної, товарознавчої експертизи, досліджень на поліграфі.

Тел.: 0934767260

Перегляди: 273

В Україні особливо в умовах війни з рф та підготовки законопроекту про мобілізацію, доволі остро постає питання звільнення від відбування покарання правопорушників для можливості їх мобілізації та допомоги у відсічі озброєному нападу рф на Україну. Крім того, на сайті Офіційного інтернет-представництва Президента України 04 січня 2024 року була опублікована електронна петиція про розгляд можливості особам, які засуджені та відбувають покарання бути мобілізованими для здійснення захисту України від рф [4]. В цьому контексті є слушний досвід європейських країн та США щодо моніторингу поведінки правоорушників, які були умовно-достроково звільнені від подальшого відбування покарання за допомогою поліграфа. В Велікій Британії було навіть принято спеціально Закон з цього приводу в 2007 році. Так, в 2007 році в Великій Британії було прийнято Закон [1] щодо проведення перевірок на поліграфі правопорушників, які умовно-достроково звільняються від відбування покарання за скоєння 1) сексуальних злочинів, 2) терористичних злочинів, 3) службових правопорушень у тому числі порушень Закону про Збройні сили (2006р.), Закону про армію (1955р.), Закону про військо-повітряні сили (1955р.), Закону про військово-морський статут (1957р.), 4) правопорушення пов'язане з домашнім насиллям, 5) насильницькі злочини, до яких віднесено в тому числі і вбиство тощо.

Мета перевірки на поліграфі за даними Закону полягає в:

- моніторингу дотримання умовно звільненими умов звільнення,

- покращенні способу управління злочинцями, яких було звільнено від відбування покарання.

Процес перевірки на поліграфі встановлюється в певних інструкціях, які складаються відповідальними особами органів пробації або комісіями з пробації. Сеанс перевірки на поліграфі проводить особа, яка є оператором поліграфа та уповноважена на проведення таких сеансів на поліграфі.

Ознайомитися з текстом Закону можна за посиланням: https://www.legislation.gov.uk/ukpga/2007/21/part/3

Міжнародна практика застосування поліграфа для моніторингу поведінки злочинців також поширена в США вже тривалий час в тому числі і щодо правопорушників, які засуджені за керування транспортними засобами в нетверезому стані. Проходження поліграфа їм потрібно для поновлення водійських прав та подальшого моніторингу, що даний правопорушник більше не сідав за руль в стані алкогольного сп'яніння.

Для прикладу [3] також надається можливість ознайомитися з Політикою умовно-дострокового звільнення та порядком роботи з сексуальними злочинцями та правилами проходження  поліграфа, які затверджені Техаським департаментом кримінального правосуддя США від 02.05.2016 року.

В Україні підставами для звільнення від відбування покарання є [2]:

- відбуття строку покарання, призначеного вироком суду;

- закон України про амністію;

- акт про помилування;

- прийняття уповноваженим органом рішення про передачу особи для обміну як військовополоненого;

- скасування вироку суду і закриття кримінального провадження;

- закінчення строків давності виконання обвинувального вироку;

- умовно-дострокове звільнення від відбування покарання;

- хвороба;

- інші підстави, передбачені законом. (стаття 152 Кримінально-виконавчого кодексу України (далі - КВК України).

Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване, якщо засуджений сумлінною поведінкою і ставленням до праці довів своє виправлення. Обов’язковою умовою застосування умовно-дострокового звільнення від відбування покарання є відбуття засудженим певної, встановленої законом частини строку покарання.

Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване після фактичного відбуття засудженим:

1) не менше половини строку покарання, призначеного судом за кримінальний проступок або нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень або кримінальних правопорушень, пов’язаних з корупцією, порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також за необережний тяжкий злочин;

2) не менше двох третин строку покарання, призначеного судом за корупційний нетяжкий злочин або кримінальне правопорушення, пов’язане з корупцією, порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, умисний тяжкий злочин чи необережний особливо тяжкий злочин, а також у разі, якщо особа раніше відбувала покарання у виді позбавлення волі за умисне кримінальне правопорушення і до погашення або зняття судимості знову вчинила умисне кримінальне правопорушення, за яке вона засуджена до позбавлення волі;

3) не менше трьох чвертей строку покарання, призначеного судом за умисний особливо тяжкий злочин, а також покарання, призначеного особі, яка раніше звільнялася умовно-достроково і знову вчинила умисне кримінальне правопорушення протягом невідбутої частини покарання (частина третя статті 81 КК України).

ВИСНОВКИ. В світі постійно вживаються заходи для пошуку шляхів моніторингу поведінки правопорушників для перевірки чи стали вони на шлях виправлення і дотримуються правил, які були для них встановленні при умовно-достроковому звільненні їх від відбування подальшого покарання. Одним з ефективних методів моніторингу визнається поліграф і можлвість проведення відповідного сеансу поліграфа в Великій Британії або тестуванняна поліграфі в США. Даний досвід є корисним і для України, оскільки за попередніми данними в умовах виправнх колоній та СІЗО відбувають покрання біля 65 тисяч громадян, в тому числі це може бути актуальним в умовах війни з рф.

Використані джерела:

1. Offender Management Act 2007. - URL: https://www.legislation.gov.uk/ukpga/2007/21/part/3/crossheading/polygraph-conditions-for-certain-offenders-released-on-licence

2. Звільнення від відбування покарання. Допомога особам, які звільненні від відбування покарання. Безоплатна правова допомога. - URL: https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/Звільнення_від_відбування_покарання._Допомога_особам,_які_звільненні_від_відбування_покаранняЗвільнення_від_відбування_покарання

3. SEX OFFENDER TREATMENT AND POLYGRAPH GUIDELINES.TEXAS DEPARTMENT OF CRIMINAL JUSTICE. DATE: 05/02/16. NUMBER: PD/POP-3.6.9. - URL: https://web.archive.org/web/20230310152715/https://www.tdcj.texas.gov/documents/pd/03.06.09_parole_policy.pdf

4. На сайті Офіційного інтернет-представництва Президента України 04 січня 2024 року була опублікована петиція про розгляд можливості особам, які засуджені та відбувають покарання бути мобілізованими для здійснення захисту України від рф. - URL: https://expertize-journal.org.ua/all-news/11061-na-sajti-ofitsijnogo-internet-predstavnitstva-prezidenta-ukrajini-04-sichnya-2024-roku-bula-opublikovana-petitsiya-pro-mozhlivist-osobam-yaki-zasudzheni-ta-vidbuvayut-pokarannya-buti-mobilizovanimi-dlya-zdijsnennya-zakhistu-ukrajini-vid-rf

Додатково, Переказати кошти для допомоги Збройним Силам України та гуманітарної допомоги з платіжної картки 

Традиційно, нагадуємо користувачам журналу, що науковий журнал запроваджив надання послуг «Консультація»: запит на проведення судово-психологічної експертизи за різними підставами, у тому числі відшкодування моральної шкоди завданою військовими злочинами, із застосуванням поліграфа на замовлення зацікавлених осіб, суду, правоохоронних органів згідно процесуальних кодексів. - URL: http://expertize-journal.org.ua/konsultacia Телефон для термінового дзвінка судовому експерту: +38 093 476 72 60 (Viber, Telegram, Whatsapp).

Звертаємо увагу, організація проведення професійних консультацій всім зацікавленим, здійснюється членом Президії Науково-консультативної та методичної ради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України, головним редактором журналу, атестованим судовим експертом психологом (поліграфологом), кандидатом психологічних наук, доцентом Назаровим Олегом Анатолійовичем. 

В 2023 року виповнилося 10 років викладання головного редактора журналу Назарова Олега Анатолійовича для суддів, помічників суддів, секретарів та працівників апарату судів, які підвищували свою кваліфікацію в Національній школі суддів України протягом 2013-2023 років. З цієї нагоди Назаров О.А. був відмічений Почесною грамотою Національної школи суддів України за підготовку високваліфікованих кадрів для системи правосуддя. Багато проведено було підготовлених корисних та цікавих тем в галузі судової експертизи, судово-психологічної експертизи, основ психології та застосування поліграфа, опитування дитини. В тому числі багато тем було напрацьовано для адвокатської аудиторії (справи щодо відшкодування моральної шкоди, визначення місця мешкання дитини, угоди з вадами волі, застосування поліграфа тощо). Для замовляння вебінару, тренінгу спеціальної тематики в галузі судової експертизи звертайтесь за телефонами редакції журналу: +38093 476 72 60. 

Офіційній Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи, судового експерта психолога (поліграфолога) Назарова О.А. (свідоцтво Міністерства юстиції України від 09.07.2020 №2035) 

Офіційний Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи із застосуванням поліграфа, тестувань на поліграфі в Україні за міжнародними стандартами (поліграф EyeDetect, розробник Converus Inc., USA)

Продаж портативного обладнання для поліграфа Mobi підлокітники Polygraph в Україні (Схвалено президентом Міжнародного співтовариства поліграфологів, ISOPE, США)

В Україні затверджена кваліфікаційна характеристика професії «Поліграфолог» та 25 жовтня 2021 року уведена сама професія «Поліграфолог» змінами № 10 до Національного класифікатора професій ДК 003:2010

Надання послуг щодо розробки та проведення групових тренінгових занять за різними напрямами судово-психологічної експертизи в сучасному судочинстві, у тому числі із застосуванням поліграфа 

Незалежній не державній професійній атестованій судово-психологічній експертизі в Україні бути: історія однієї перемоги або про можливість призначення першої недержавної професійної атестованої судово-психологічної еспертизи з 09 липня 2020 року 

Електронна бібліотека судді, адвоката, психолога, батьків: «Допит, опитування дитини в суді». Методичні рекомендації, нормативні документи, постанови Верховного Суду 

Огляд змін до законодавства України: процесуальний статус спеціаліста у кримінальних провадженнях про кримінальні проступки з 1 липня 2020 року  

Електронна бібліотека правозахисника України. Серія: Застосування рішень Європейського суду з прав людини в українському судочинстві 

Електронна бібліотека судді України: квітень 2020 року (більше 70 книг) 

Колекція зразків клопотань про відкладення розгляду справи у зв’язку із впровадженням карантину та типові зразки заяв, які подаються до суду станом на 20 березня 2020 та оголошення ДСА України від 19 березня 2020 

І на останок щодо професійного розвитку, актуальні вакансії можна переглянути на сайті - Jooble (потрібно на тиснути, щоб перейти за посиланням).

 16 июля 2024

Новини