18.12.2020 в ході засідання президії Науково-консультативної та методичної ради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України Ткаченко Н.М., директоркою Департаменту експертного забезпечення правосуддя Міністерства юстиції України було повідомлено, що на сьогоднішній день підготовлено тестові завдання за 82 експертними спеціальностями. За цими спеціальностями здійснюється наповнення електронної системи тестування в Міністерстві юстиції України. Також звернуто увагу, що тестові завдання повинні відповідати актуальному стану (у зв’язку із зміною у законодавстві, впровадження нових методик проведення судових експертиз тощо). У зв’язку з чим, Ткаченко Н.М. було запропоновано відпрацювати членам президії у пробному форматі наповнену завданнями електронну систему тестування за експертними спеціальностями по наявним, у тому числі, судовим експертам в громадських організаціях, які представлені їх членами у президії та надати пропозиції щодо потреби у внесенні обґрунтованих змін до створеної системи.
Наказом Міністерства юстиції України від 28.04.2020 № 1540/5 затверджено Зміни до Положення про Центральну експертно-кваліфікаційну комісію при Міністерстві юстиції України та атестацію судових експертів, а саме щодо створення електронної системи для проведення автоматизованого анонімного тестування осіб, які виявили намір отримати (підтвердити) кваліфікацію судового експерта (далі - Система тестування), налаштування Системи тестування на комп'ютерному обладнанні Міністерства юстиції України, призначеному для проведення кваліфікаційного іспиту шляхом анонімного тестування, та її наповнення тестовими завданнями.
Згідно наказу Міністерства юстиції від 29.12.2020 № 4531/5 відтермінування чинності вказаного вище наказу відбулось на одинадцять місяців з дати його офіційного опублікування тобто до 28 березня 2021 року. Атестація з метою присвоєння (підтвердження) кваліфікації судового експерта осіб, якими до набрання чинності цим наказом подано заяву про допуск до проходження атестації, здійснюється з дотриманням вимог, передбачених порядком, чинним на дату подання заяви про допуск до проходження атестації тобто складанням Кваліфікаційного іспиту в усній формі шляхом надання відповідей на питання, поставлені в екзаменаційних білетах.
Назаровим Олегом Анатолійовичем як членом президії Науково-консультативної та методичної ради при Міністерстві юстиції України, а також судовим експертом, який не є працівником державної спеціалізованої установи, представником громадської організації судових експертів «Всеукраїнська незалежна науково-дослідна експертна спілка» були отримані доступи до пробного тестування членам - судовим експертам громадської організації судових експертів.
Всі учасники пробного тестування отримають відповідні розроблені навчальні посібники для роботи з автоматизваної тестовою системою складання кваліфікаційних іспитів.
Громадська організація «Всеукраїнська незалежна науково-дослідна експертна спілка» з 21 січня 2021 року розпочинає роботу щодо відпрацювання системи Автоматизованого анонімного тестування під час складання кваліфікаційного іспиту по експертній спеціальності (пробні тестування). До роботи запрошуються всі члени - судові експерти громадської організації. Контакти для довідок: 067 441 85 07 - менеджер, ГО «ВННДЕС». Робота буде проводитись за певними експертними спеціальностями шляхом заповнення Форми складання зауважень щодо проходження тестового автоматизованого анонімного тестування під час складання кваліфікаційного іспиту за результатом ПРОБНОГО ТЕСТУВАННЯ, а саме:
10.1. Дослідження обставин і механізму дорожньо-транспортних пригод;
10.2. Дослідження технічного стану транспортних засобів;
10.3. Дослідження деталей транспортних засобів;
10.4. Транспортно-трасологічні дослідження;
10.6. Дослідження об'єктів нерухомості, будівельних матеріалів, конструкцій та відповідних документів;
10.8. Дослідження обставин виникнення і поширення пожеж та дотримання вимог пожежної безпеки;
10.16. Дорожньо-технічні дослідження;
11.1. Дослідження документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності;
11.2. Дослідження документів про економічну діяльність підприємств і організацій;
11.3. Дослідження документів фінансово-кредитних операцій;
12.1. Визначення вартості машин, обладнання, сировини та споживчих товарів;
12.2. Визначення вартості колісних транспортних засобів та розміру збитку, завданого власнику транспортного засобу;
14.1. Психологічні дослідження.
Приклад робочої Форми складання зауважень.
Для довідки. Алгоритм проходження тестування.
Для складання кваліфікаційного іспиту використовується електронна система для проведення автоматизованого анонімного тестування осіб, які виявили намір отримати або підтвердити кваліфікацію судового експерта (далі - Система тестування). Автоматизоване анонімне тестування складається з трьох етапів.
У разі необхідності, питання в межах відповідного етапу анонімного тестування може бути пропущене, в такому випадку є можливість відповісти на нього пізніше.
1. Перший етап автоматизованого анонімного тестування передбачає виконання особами, які беруть участь у складанні кваліфікаційного іспиту, тестових завдань з перевірки знань з теоретичних, організаційних і процесуальних питань судової експертизи.
2. Другий етап автоматизованого анонімного тестування передбачає виконання особами, які беруть участь у складанні кваліфікаційного іспиту, тестових завдань з перевірки знань з питань в межах експертних спеціальностей.
Перший і другий етапи автоматизованого анонімного тестування складаються з двох частин.
Перші частини етапів складаються з п'ятнадцяти тверджень. До кожного твердження пропонується два варіанти відповідностей "вірно" чи "невірно".
Другі частини етапів складаються з п'ятнадцяти запитань. До кожного запитання пропонується п'ять варіантів відповідей, одна з яких є правильною.
На виконання кожного з етапів відводиться тридцять хвилин. Кожна правильна відповідь оцінюється Системою тестування в один бал.
Перший етап вважається виконаним, якщо набрано не менше двадцяти балів. У цьому випадку особа допускається до виконання другого етапу автоматизованого анонімного тестування.
Другий етап вважається виконаним, якщо набрано не менше двадцяти балів. У цьому випадку особа автоматично допускається Системою тестування до виконання третього етапу автоматизованого анонімного тестування.
У разі набрання меншої кількості балів, у тому числі через закінчення часу, відведеного для виконання першого або другого етапів, автоматизоване анонімне тестування автоматично припиняється Системою тестування та особа вважається такою, що не склала кваліфікаційний іспит.
3. Третій етап автоматизованого анонімного тестування передбачає виконання особами, які беруть участь у складанні кваліфікаційного іспиту, запропонованого Системою тестування ситуаційного завдання.
Ситуаційне завдання складається з п'яти ситуацій, кожна з яких містить три питання. До кожного питання певної ситуації пропонується чотири варіанти відповідей, одна з яких є правильною та оцінюється Системою тестування в один бал.
На виконання ситуаційного завдання відводиться одна година. Після закінчення виконання ситуаційного завдання або часу, відведеного для його виконання, тестування автоматично припиняється Системою тестування незалежно від стану виконання завдання. Ситуаційне завдання вважається виконаним, якщо за результатами його виконання набрано не менше десяти балів. У разі набрання меншої кількості балів, у тому числі через закінчення часу, відведеного для виконання ситуаційного завдання, автоматизоване анонімне тестування автоматично припиняється Системою тестування та особа вважається такою, що не склала кваліфікаційний іспит.
Оцінювання усіх етапів автоматизованого анонімного тестування здійснюється Системою тестування.
Кваліфікаційний іспит вважається складеним, якщо особа успішно склала усі три етапи автоматизованого анонімного тестування.