Оголошення

Редакція надає сприяння у пошуку експертів або фахівців для проведення психологічної, товарознавчої експертизи, досліджень на поліграфі.

Тел.: 0934767260

Перегляди: 183

Запуск Реєстру був передбачений Національною стратегією реформування системи юстиції щодо дітей і мав відбутися до 2023 року. Утім, через війну в Україні, запуск вирішили пришвидшити. Кількість повідомлень про дітей, які постраждали від військових злочинів, зростає. Тож є потреба забезпечити доступ психологів до слідчих дій на території всієї країни — як офлайн, так і онлайн, — щоб надати дітям необхідну підтримку та допомогу, а також зробити правосуддя дружнім до дитини та мінімізувати ризик повторної травми. До Реєстру відбиратимуть психологів, які мають вищу психологічну освіту, досвід роботи з дітьми, високу готовність та мотивацію долучатися до такої діяльності.

Залишити заявку для участі в конкурсному відборі психологів, які залучатимуться до опитування/допиту за участю дітей можна за посиланням: https://cutt.ly/M5J7Lt9

Створення Реєстру психологів, які залучатимуться до опитування/допиту дітей (далі - Реєстр), заплановано відповідно до «Плану заходів з реалізації Національної стратегії реформування системи юстиції щодо дітей на період до 2023 року», затвердженого Кабінетом Міністрів України, інформує ЮНІСЕФ.

Метою запровадження Реєстру психологів є захист прав та забезпечення найкращих інтересів дітей, які стали свідками, жертвами злочинів або самі вчинили правопорушення, через забезпечення їм доступу до послуг кваліфікованого психолога під час проведення з ними слідчих (розшукових) дій, допиту/опитування за участі малолітньої чи неповнолітньої дитини, зокрема і під час здійснення кримінального/судового провадження.

Психолог з Реєстру залучатиметься уповноваженою особою на запит слідчого чи прокурора для участі у опитуванні або слідчій (розшуковій) дії (зокрема і допиті); на запит ювенального поліцейського для участі під час опитування дитини; та на запит слідчого судді або суду у випадках, передбачених Кримінально процесуальним кодексом України та іншими нормативно-правовими документами.

Етапи внесення до Реєстру психологів, які залучаються до кримінальних проваджень за участю малолітніх та неповнолітніх дітей:

Етап 1. Заповнення зазначеної гугл-форми.

Етап 2. Отримання зворотнього зв'язку від організаторів.

Етап 3. Проходження онлайн-курсу з питань опитування/допиту дитини. Надання організаторам копії сертифікату та копії вашого диплому про вищу освіту за напрямом підготовки 053 «Психологія» (магістр, бакалавр).

Етап 4. Попередній відбір (за результатами аналізу отриманих документів) до участі у онлайн-тренінгу з питань опитування/допиту дитини, участь у навчанні.

Етап 5. Коротка співбесіда з психологами, які пройдуть навчання, з питань включення їх до Реєстру

Етап 6. Завершення конкурсного відбору психологів, формування списків психологів, рекомендованих до включення у Реєстр психологів. Укладання угод з психологами.

За результатами участі у конкурсному відборі психологів та успішного проходження тестування і фінальної співбесіди, відомості про психолога вносяться до Реєстру. Робота психологів в межах Реєстру буде оплачуватися в межах проєкту ЮНІСЕФ.

Спеціалісти, які увійдуть до Реєстру психологів, допомагатимуть правоохоронним органам ефективно розслідувати злочини проти дітей, а також — суду під час здійснення судового розгляду за участі дитини. Їхня мета — зробити процес менш травмувальним для дитини, максимально ефективним, аби голос дитини почули, її права були захищеними й винних притягнули до відповідальності.

Створення Реєстру — спільна ініціатива Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх (далі — МКР), Офісу Генерального прокурора України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, Міністерства юстиції України, Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), Координаційного центру із надання безоплатної правової допомоги та ГО «Всеукраїнський громадський центр «Волонтер».

«У психолога є завдання — налагодити контакт з дитиною, зрозуміти, що з нею трапилось. Психологу надається чіткий перелік питань, який формується всіма учасниками процесу заздалегідь та зрозумілою для дитини мовою. Якщо фахівець бачить, що дитина не готова відповідати на те чи інше питання, то він не буде його повторювати багато разів, як це може робити непідготовлений інтерв'юер. Психолог знаходить підхід до дитини через правильно підібрані слова або інші методики, адже це — фахівець, у якого є відповідні знання та досвід комунікації з дітьми. Участь психолога в допиті дитини — це запорука отримання якісних доказів та забезпечення балансу між інтересами дитини та правосуддя”, — розповідає начальниця Департаменту захисту прав дітей та протидії насильству Офісу Генерального прокурора України, Юлія Усенко. І додає: «Запровадження Реєстру важливе ще й тому, що є регіони, де немає психолога й знайти його не так просто. Тому створення Реєстру та відповідна підготовка фахівців може допомогти вирішити це питання».

За задумом, психологи, які включені до Реєстру, будуть брати участь у процесуальних діях за участі дітей, зокрема в їх допиті, що передбачено Кримінальним процесуальним кодексом України. Проте, згідно з результатами проведеного дослідження, що передувало створенню Реєстру, правоохоронним органам не завжди вдається знайти психолога, який дійсно розумівся б в особливостях впливу на дитину травмувального досвіду, зокрема насильства, та міг дійсно фахово супроводжувати дитини під час процесуальної дії.

“У сучасних умовах ми дуже гостро відчули потребу в застосуванні у роботі слідчих ефективних механізмів якнайкращого забезпечення прав дитини. Хоча залучення психологів до участі у кримінальному провадженні не є новелою, проте, робота із психологами, що входитимуть до Реєстру, матиме для слідчих ряд суттєвих переваг щодо встановлення ефективної комунікації з дитиною та організації ефективного досудового розслідування з огляду на особливості дитини та того, що з нею сталося. Також, одним із найважливіших аспектів є те, що психологи Реєстру – це фахівці у галузі саме дитячої психології і мають суттєвий досвід роботи у зазначеному напрямі. Залучення до кримінального процесу саме таких психологів дозволить запобігати повторному травмуванню дитини та сприятиме встановленню істини у справі”, — наголошує Артур Добросердов, заступник начальника Головного слідчого управління Національної поліції України.

Отож, надзвичайно важливо, щоби психологи, які увійдуть до Реєстру, отримали спеціалізовану підготовку. Оскільки після пережитого випадку насильства, навіть перебуваючи в безпеці, діти гостро переживають свій досвід і можуть відчувати шок або ступор. Для роботи із такими дітьми необхідно мати набір спеціальних методик і знати, як не нашкодити. Тому всі фахівці, яких буде залучено до Реєстру, проходять спеціальне навчання під час серії тренінгів.

«Фактично, психолог — перекладач з дитячої мови. Він немов би перекладає питання, які цікавлять досудове слідство, на мову, яка буде зрозуміла дитині, та допомагає їй також бути почутою. До такої важливої справи має долучатися не просто психолог, який має диплом, — він мусить бути обізнаний у процесуальних особливостях. Тому психологи, які увійдуть до Реєстру, проходять додаткове навчання», — розповідає дитяча адвокатка та залучена експертка МКР, Тамара Бугаєць.

«У більшості країн, де існує правосуддя, дружнє до дитини, використовується експертиза психологів. Це критично важливо й на часі для України, особливо зараз. Адже ми маємо велику кількість випадків насильства над дітьми. Дуже важливо мати підготовлених професіоналів як частину загальної системи юстиції, які знають, як правильно розмовляти з дітьми і як отримати необхідну для встановлення істини інформацію з урахуванням найкращих інтересів дитини», — відзначила Наїра Аветісян, керівниця програми захисту дітей Представництва Дитячого Фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

Окрім зазначеного вище, введення Реєстру психологів також допоможе у подоланні й інших наслідків війни в Україні, зокрема сплеску дитячої злочинності.

«Своєчасність і важливість створення Реєстру психологів полягає ще й у тому, що ми зараз живемо в умовах війни. З одного боку, це допомога у розслідуванні воєнних злочинів. З іншого – це робота з підлітками у конфлікті із законом. У час війни статистично відбувається сплеск дитячої злочинності. Психологи – це ті люди, які фахово розуміють, які фактори призвели до правопорушення, можуть рекомендувати вектори подальшої роботи з такими підлітками, зокрема і в межах програм відновного правосуддя», – прокоментував секретар МКР, очільник Директорату правосуддя та кримінальної юстиції Міністерства юстиції України, Олександр Олійник.

Реєстр буде створений на базі та силами Координаційного Центру з надання безоплатної правової допомоги.

«Система БПД надає безоплатну вторинну правову допомогу, може забезпечувати послугу перекладу в кримінальному процесі та послуги з медіації у відновному правосудді. Співпраця та залучення психологів передбачається через схожий алгоритм: конкурсний відбір до реєстру психологів, призначення на підставі доручення психолога з Реєстру психологів. Запровадження Реєстру є важливим завданням, що працюватиме на перспективу та сприятиме подальшому розвитку дружнього до дитини правосуддя», — розповідає в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги, Олександр Баранов.

Наразі тристоронній Наказ, яким затвердять Порядок реалізації пілотного проєкту щодо залучення психологів до кримінальних проваджень за участі малолітніх і неповнолітніх осіб, перебуває на завершальному етапі погодження.

Впровадження Реєстру психологів демонструє готовність держави зробити процес правосуддя більш дружнім до дитини. А отже, таким, що враховує її найкращі інтереси, забезпечує ефективну участь дитини, демонструє гідне поводження з нею, здійснюється без дискримінації та з дотриманням принципу верховенства права.

Додатково, Переказати кошти для допомоги Збройним Силам України та гуманітарної допомоги з платіжної картки 

Традиційно, нагадуємо користувачам журналу, що науковий журнал запроваджив надання послуг «Консультація»: запит на проведення судово-психологічної експертизи за різними підставами, у тому числі відшкодування моральної шкоди завданою військовими злочинами, із застосуванням поліграфа на замовлення зацікавлених осіб, суду, правоохоронних органів згідно процесуальних кодексів. - URL: http://expertize-journal.org.ua/konsultacia Телефон для термінового дзвінка судовому експерту: +38 093 476 72 60 (Viber, Telegram, Whatsapp).

Звертаємо увагу, організація проведення професійних консультацій всім зацікавленим, здійснюється членом Президії Науково-консультативної та методичної ради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України, головним редактором журналу, атестованим судовим експертом психологом (поліграфологом), кандидатом психологічних наук, доцентом Назаровим Олегом Анатолійовичем. 

В 2023 року виповнилося 10 років викладання головного редактора журналу Назарова Олега Анатолійовича для суддів, помічників суддів, секретарів та працівників апарату судів, які підвищували свою кваліфікацію в Національній школі суддів України протягом 2013-2023 років. З цієї нагоди Назаров О.А. був відмічений Почесною грамотою Національної школи суддів України за підготовку високваліфікованих кадрів для системи правосуддя. Багато проведено було підготовлених корисних та цікавих тем в галузі судової експертизи, судово-психологічної експертизи, основ психології та застосування поліграфа, опитування дитини. В тому числі багато тем було напрацьовано для адвокатської аудиторії (справи щодо відшкодування моральної шкоди, визначення місця мешкання дитини, угоди з вадами волі, застосування поліграфа тощо). Для замовляння вебінару, тренінгу спеціальної тематики в галузі судової експертизи звертайтесь за телефонами редакції журналу: +38093 476 72 60. 

Офіційній Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи, судового експерта психолога (поліграфолога) Назарова О.А. (свідоцтво Міністерства юстиції України від 09.07.2020 №2035) 

Офіційний Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи із застосуванням поліграфа, тестувань на поліграфі в Україні за міжнародними стандартами (поліграф EyeDetect, розробник Converus Inc., USA)

Продаж портативного обладнання для поліграфа Mobi підлокітники Polygraph в Україні (Схвалено президентом Міжнародного співтовариства поліграфологів, ISOPE, США)

В Україні затверджена кваліфікаційна характеристика професії «Поліграфолог» та 25 жовтня 2021 року уведена сама професія «Поліграфолог» змінами № 10 до Національного класифікатора професій ДК 003:2010

Надання послуг щодо розробки та проведення групових тренінгових занять за різними напрямами судово-психологічної експертизи в сучасному судочинстві, у тому числі із застосуванням поліграфа 

Незалежній не державній професійній атестованій судово-психологічній експертизі в Україні бути: історія однієї перемоги або про можливість призначення першої недержавної професійної атестованої судово-психологічної еспертизи з 09 липня 2020 року 

Електронна бібліотека судді, адвоката, психолога, батьків: «Допит, опитування дитини в суді». Методичні рекомендації, нормативні документи, постанови Верховного Суду 

Огляд змін до законодавства України: процесуальний статус спеціаліста у кримінальних провадженнях про кримінальні проступки з 1 липня 2020 року  

Електронна бібліотека правозахисника України. Серія: Застосування рішень Європейського суду з прав людини в українському судочинстві 

Електронна бібліотека судді України: квітень 2020 року (більше 70 книг) 

Колекція зразків клопотань про відкладення розгляду справи у зв’язку із впровадженням карантину та типові зразки заяв, які подаються до суду станом на 20 березня 2020 та оголошення ДСА України від 19 березня 2020 

І на останок щодо професійного розвитку, актуальні вакансії можна переглянути на сайті - Jooble (потрібно на тиснути, щоб перейти за посиланням).