Психологічна експертиза (судово-психологічна експертиза) - рід судових експертиз, спрямованих на встановлення обставин (фактів) шляхом дослідження психологічних особливостей особистості, характеру та закономірностей психічної діяльності особи, особливостей психологічного впливу комунікативних засобів на реципієнта. Судово-психологічну експертизу проводить атестований Міністерством юстиції України судовий експерт психолог (поліграфолог), кандидат психологічних наук, доцент Назаров Олег Анатолійович. Контактний телефон: +38 (093) 476 72 60.
Вартість проведення судово-психологічної експертизи встановлюється від 15 101,6 гривень в залежності від категорії складності судової експертизи (кількості експертогодин, які потрібні для проведення екпертизи) та вартості однієї експертогодини, яка встановлена Міністерством юстиції України.
У ЯКИХ ВИПАДКАХ НЕОБХІДНО ПРОВЕДЕННЯ ПСИХОЛОГІЧНОЇ ТА СУДОВО-ПСИХОЛОГІЧНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ?
У цивільних справах:
1. З метою визначення угодоздатності (здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними під час укладання угоди), дієздатності;
2. Для дослідження дитячо-батьківських відносин (сюди відносяться справи про те, де проживатиме дитина, про право участі у вихованні, про необхідність усиновлення тощо);
3. Для встановлення наявності чи відсутності факту моральної шкоди;
4. В інших спірних ситуаціях, які потребують виявлення індивідуально-психологічних особливостей особистості.
У кримінальних справах:
1. Для встановлення психологічних властивостей обвинуваченого: станів емоційної сфери, індивідуальних особливостей психіки, здатності давати свідчення, брати участь у судово-наслідкових діях, бути відповідальним за вчинене;
2. Для констатації психологічних властивостей потерпілих: спроможності усвідомлювати характер і зміст вчинених стосовно них протиправних дій, безпорадного стану, завдання шкоди здоров'ю, здатності давати свідчення, брати участь у судово-слідчих діях;
3. Визначення психологічних властивостей свідків: їх здатність давати свідчення, брати участь у судово-слідчих діях;
4. Експертиза у справах за фактом смерті для виявлення наявності чи відсутності у померлого перед смертю психічного стану, що провокує самогубство, та причин появи такого стану.
5. Комплексна психолого-лінгвістична експертиза стосується справ про екстремізм, порушення ненависті або ворожнечі; справ про захист честі, гідності та ділової репутації. Кваліфікована допомога експерта-психолога необхідна у спірних ситуаціях, де потрібно встановити особливості психологічного впливу засобів комунікації (висловлювань, рекламних повідомлень, публікацій у ЗМІ, відеосюжетів тощо).
ЯКІ МАТЕРІАЛИ НЕОБХІДНО НАДАТИ НА ЕКСПЕРТИЗУ?
Для дослідження психічних властивостей особистості необхідно забезпечити можливість взаємодії безпосередньо з підекспертною особою. У разі неможливості очного дослідження особи експертиза проводиться заочно; у разі на експертизу надається документація (медичні карти, особиста справа, характеристики). Під час проведення психологічного дослідження засобів комунікативного на експертизу надаються об'єкти дослідження: тексти ЗМІ, музичні і аудіовізуальні твори тощо.
ЯКІ ПИТАННЯ СТАВЛЯТЬСЯ ПЕРЕД ЕКСПЕРТОМ-ПСИХОЛОГОМ?
Для виявлення дієздатності та угодоздатності:
З огляду на стан психічного підекспертного здоров'я і зазначені обставини укладання угоди (вказується конкретна угода), проаналізувати здатність випробуваного повністю усвідомлювати зміст своїх дій і ті правові наслідки, які можуть виникнути в результаті?
Чи має піддослідний властивість підвищеної навіюваності?
Які індивідуально-психологічні особливості випробуваного суттєво вплинули на його поведінку у конкретній ситуації?
Чи є ознаки того, що підекспертний під час укладання угоди перебував у зміненому психологічному стані, що вплинув на його здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?
Для дослідження дитячо-батьківських відносин (при визначенні того місця, де дитина проживатиме постійно, та визначенні ступеня участі батьків у вихованні дитини):
У чому індивідуально-психологічні особливості дитини? Як визначається рівень його психічного розвитку?
Які індивідуально-психологічні особливості обох батьків та їх вплив на стан дитини та особливості її психічного розвитку?
Яке дійсне ставлення матері та батька до дитини?
Яким є дійсне ставлення дитини до обох батьків (іншого вихователя)?
Який можливий негативний вплив індивідуально-психологічних особливостей кожного з батьків (іншого вихователя) на психологічний рівень та специфіку психічного розвитку дитини?
Чи існує ймовірність того, що індивідуально-психологічні особливості батька або матері можуть негативно впливати на психічний стан і специфіку психічного розвитку дитини, якщо враховувати особливості психічного розвитку дитини, індивідуально-психологічні особливості дитини та батьків, особливості відносин, прихильностей, системи, що склалися між ними цінностей та стосунків батьків, стилю виховання?
Для дослідження дитячо-батьківських відносин (при встановленні усиновлення чи удочеріння):
Який стан індивідуально-психологічних та інтелектуальних особливостей випробуваного?
Яким є справжнє ставлення випробуваного до батьків, які займаються його вихованням? Які особливості сприйняття дитиною даних батьків?
Які взаємини цієї дитини з іншими дітьми в цій сім'ї? У чому особливості їхньої психологічної прихильності?
У чому особливості психологічної ситуації життя дитини на цій сім'ї?
Які психологічні перспективи життя дитини в "альтернативній" сім'ї?
Для виявлення факту заподіяння моральної шкоди:
Чи є у ПІБ ознаки негативних переживань (моральних страждань) у зв'язку з (обставини)? Якщо є, то чому саме вони виражені, яка ступінь їх глибини, стійкості і інтенсивності?
Чи є зміни психічного благополуччя ПІБ у результаті (обставини)? Якщо так, то чи є причинно-наслідковий зв'язок між (обставинами) та подальшим психологічним станом ПІБ? Чи є несприятливі наслідки зараз?
Які індивідуально-психологічні особливості є у ПІБ, і як вони могли вплинути на емоційний стан (глибину моральних страждань) особи у зв'язку з (обставини)?
Для проведення експертизи особи обвинуваченого:
Чи є у випробуваного індивідуально-психологічні особливості (інтелектуальні, емоційно-вольові, характерологічні, мотиваційні та інші), які істотно вплинули на його поведінку в досліджуваній ситуації?
Для проведення психологічної експертизи неповнолітніх обвинувачених:
Чи є у випробуваного ознаки відставання у психічному розвитку, які мають стосунку до психічного розладу? Якщо так, то в чому саме вони знаходять своє вираження?
Враховуючи індивідуально-психологічні особливості випробуваного, особливості віку, а також певні обставини досліджуваної ситуації, чи можна сказати, що випробуваний був спроможний повною мірою усвідомлювати фактичний характер і зміст своїх дій та керувати ними?
Чи є у випробуваного індивідуально-психологічні особливості, здатні значною мірою вплинути на специфіку його поведінки в конкретній ситуації?
Для проведення експертизи свідків потерпілих:
Враховуючи вікові та індивідуально-психологічні особливості випробуваного, особливості його психологічного стану, а також конкретні обставини досліджуваної ситуації, чи можна сказати, що підекспертний міг правильно сприймати події, що відбуваються, зберігати їх у пам'яті і давати свідчення?
Чи є у випробуваного ознаки підвищеної навіюваності?
Чи має підекспертне схильність до патологічного фантазування?
Для проведення експертизи за фактом смерті:
Чи був загиблий перед смертю в психічному стані, що став причиною самогубства?
Чи був загиблий перед смертю в будь-якому емоційному стані, який вплинув на його поведінку в цій ситуації? Якщо так, то що викликало цей стан?
Чи існує причинно-наслідковий зв'язок між діями обвинуваченого та людини, яка вчинила самогубство?
ВАЖЛИВО! Список запропонованих питань не є вичерпним. У разі виникнення інших питань доцільно до призначення експертизи звернутися за консультацією до судового експерта Назарова Олега Анатолійович. Контактний телефон: +38 (093) 476 72 60.