Оголошення

Редакція надає сприяння у пошуку експертів або фахівців для проведення психологічної, товарознавчої експертизи, досліджень на поліграфі.

Тел.: 0934767260

Перегляди: 94

Верховний Суд підготував огляд практики Європейського суду з прав людини за рішеннями, ухваленими у вересні 2024 року – https://court.gov.ua/storage/portal/supreme/ogliady/Oglyad_ESPL_09_2024.pdf

В цьому огляді, зокрема, відображено низку рішень та ухвал ЄСПЛ, у тому числі постановлених Великою Палатою, щодо дотримання Державами-учасницями вимог, гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.

Ідеться про рішення:

PINDO MULLA v. Spain[GC], постановлене Великою Палатою ЄСПЛ. Справа стосувалася попередньо оформленої відповідно до положень національного законодавства письмової відмови заявниці – Свідка Єгови – від переливання крові за будь-яких обставин, і неврахування судами цієї відмови при наданні дозволу на проведення хірургічного втручання внаслідок процедурних недоліків, що виникли в цій ситуації. ЄСПЛ у цій справі нагадав, що вимога про надання згоди на відмову від лікування в письмовій формі сама по собі не суперечить ст. 8 Конвенції, і зауважив, що в системі, де пацієнти можуть складати попередні медичні розпорядження, висловлюючи свої інструкції, які мають враховуватися, особливо важливо, щоб така система ефективно функціонувала й досягала своєї мети. ЄСПЛ у цій справі констатував порушення ст. 8 Конвенції в поєднанні зі ст. 9 Конвенції, адже процес прийняття рішення про оперативне медичне втручання стосовно заявниці не забезпечив їй можливості дотриматися свого релігійного вчення. При цьому ЄСПЛ не ставив під сумнів оцінку лікарями тяжкості стану заявниці, невідкладності її лікування та медичних можливостей, доступних за таких обставин.

FABBRI AND OTHERS v. San Marino [GC] також було постановлене Великою Палатою ЄСПЛ. Розглянута справа стосувалася скарги заявників за п. 1 ст. 6 Конвенції на те, що внаслідок спливу строків давності через бездіяльність органів влади їхні цивільні позови, подані в межах кримінального провадження, фактично не були розглянуті.

На відміну від Палати, Велика Палата ЄСПЛ не побачила підстав для констатації порушення п. 1 ст. 6 Конвенції, адже, окрім того, що недоліки в діяльності органів влади не були єдиною або вирішальною причиною нерозгляду позову третього заявника, він (а точніше батьки від його імені) не відстоювали свої інтереси належним чином, а саме не намагалися подати цивільні позови з часу вчинення ймовірного правопорушення (літо 2015 року) до дати вступу в провадження (лютий 2019 року); до того ж заява про вступ до провадження була зроблена за кілька днів до спливу строку давності щодо протиправного діяння, яке було вчинено більше ніж за 3 роки до того. Попри відсутність порушення Конвенції у справі третього заявника Велика Палата ЄСПЛ зазначила, що хоча відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції не існує самостійного обов'язку розслідувати злочини з каральною метою, а тим більше з метою сприяння подачі цивільних позовів, інші положення Конвенції, зокрема статті 2, 3 і 4 Конвенції, покладають самостійний обов'язок розслідувати злочини в рамках позитивних зобов'язань Держави за цими положеннями.

O. v. Germany, яке стосувалося скарги про порушення презумпції невинуватості щодо заявника, справа якого була виділена в окреме провадження, через твердження / формулювання, що були використані судами у вироку в межах іншого провадження щодо співобвинувачених заявника, при описі його дій, намірів та оцінки з юридичної точки зору.

ЄСПЛ не констатував порушення п. 2 ст. 6 Конвенції, зауваживши, що національні кримінальні суди, посилаючись у своїх рішеннях на заявника як на «окремо обвинувачену особу», підкреслювали той факт, що вони не були покликані визначати його вину, а, відповідно до положень національного кримінального процесуального законодавства, були зацікавлені лише в оцінці кримінальної відповідальності інших обвинувачених у рамках розглядуваного провадження. Окрім того, згідно з оцінкою ЄСПЛ, твердження кримінальних судів у кінцевому підсумку не мали жодного преюдиціального впливу на провадження проти заявника.

Нагадуємо, що з усіма оглядами практики ЄСПЛ, які підготував Верховний Суд, можна ознайомитися за посиланням: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pokazniki-diyalnosti/analiz/.

Верховний Суд


За інформацією Судова влада України

Додатково, Переказати кошти для допомоги Збройним Силам України та гуманітарної допомоги з платіжної картки 

Традиційно, нагадуємо користувачам журналу, що науковий журнал запроваджив надання послуг «Консультація»: запит на проведення судово-психологічної експертизи за різними підставами, у тому числі відшкодування моральної шкоди завданою військовими злочинами, із застосуванням поліграфа на замовлення зацікавлених осіб, суду, правоохоронних органів згідно процесуальних кодексів. - URL: http://expertize-journal.org.ua/konsultacia Телефон для термінового дзвінка судовому експерту: +38 093 476 72 60 (Viber, Telegram, Whatsapp).

Звертаємо увагу, організація проведення професійних консультацій всім зацікавленим, здійснюється членом Президії Науково-консультативної та методичної ради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України, головним редактором журналу, атестованим судовим експертом психологом (поліграфологом), кандидатом психологічних наук, доцентом Назаровим Олегом Анатолійовичем. 

В 2023 року виповнилося 10 років викладання головного редактора журналу Назарова Олега Анатолійовича для суддів, помічників суддів, секретарів та працівників апарату судів, які підвищували свою кваліфікацію в Національній школі суддів України протягом 2013-2023 років. З цієї нагоди Назаров О.А. був відмічений Почесною грамотою Національної школи суддів України за підготовку високваліфікованих кадрів для системи правосуддя. Багато проведено було підготовлених корисних та цікавих тем в галузі судової експертизи, судово-психологічної експертизи, основ психології та застосування поліграфа, опитування дитини. В тому числі багато тем було напрацьовано для адвокатської аудиторії (справи щодо відшкодування моральної шкоди, визначення місця мешкання дитини, угоди з вадами волі, застосування поліграфа тощо). Для замовляння вебінару, тренінгу спеціальної тематики в галузі судової експертизи звертайтесь за телефонами редакції журналу: +38093 476 72 60. 

Офіційній Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи, судового експерта психолога (поліграфолога) Назарова О.А. (свідоцтво Міністерства юстиції України від 09.07.2020 №2035) 

Офіційний Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи із застосуванням поліграфа, тестувань на поліграфі в Україні за міжнародними стандартами (поліграф EyeDetect, розробник Converus Inc., USA)

Продаж портативного обладнання для поліграфа Mobi підлокітники Polygraph в Україні (Схвалено президентом Міжнародного співтовариства поліграфологів, ISOPE, США)

В Україні затверджена кваліфікаційна характеристика професії «Поліграфолог» та 25 жовтня 2021 року уведена сама професія «Поліграфолог» змінами № 10 до Національного класифікатора професій ДК 003:2010

Надання послуг щодо розробки та проведення групових тренінгових занять за різними напрямами судово-психологічної експертизи в сучасному судочинстві, у тому числі із застосуванням поліграфа 

Незалежній не державній професійній атестованій судово-психологічній експертизі в Україні бути: історія однієї перемоги або про можливість призначення першої недержавної професійної атестованої судово-психологічної еспертизи з 09 липня 2020 року 

Електронна бібліотека судді, адвоката, психолога, батьків: «Допит, опитування дитини в суді». Методичні рекомендації, нормативні документи, постанови Верховного Суду 

Огляд змін до законодавства України: процесуальний статус спеціаліста у кримінальних провадженнях про кримінальні проступки з 1 липня 2020 року  

Електронна бібліотека правозахисника України. Серія: Застосування рішень Європейського суду з прав людини в українському судочинстві 

Електронна бібліотека судді України: квітень 2020 року (більше 70 книг) 

Колекція зразків клопотань про відкладення розгляду справи у зв’язку із впровадженням карантину та типові зразки заяв, які подаються до суду станом на 20 березня 2020 та оголошення ДСА України від 19 березня 2020 

І на останок щодо професійного розвитку, актуальні вакансії можна переглянути на сайті - Jooble (потрібно на тиснути, щоб перейти за посиланням).

 15 января 2025

Новини