Велика палата Конституційного Суду України 22 вересня на пленарному засіданні у формі усного провадження розглядала справу за конституційним поданням142 народних депутатів України щодо офіційного тлумачення окремого положення абзацу четвертого преамбули Конституції України.
Під час судового засідання суддя-доповідач у справі Галина Юровська виклала зміст конституційного подання та підстави для відкриття конституційного провадження.
За її словами, підставою для звернення до Конституційного Суду України автори клопотання називають потребу у роз’ясненні та офіційній інтерпретації положень абзацу четвертого преамбули Основного Закону, а саме сполучення слів „гідних умов її життя“ у системному зв’язку з такими положеннями Конституції України:
- права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність; утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави (частина друга статті 3);
- держава забезпечує захист прав усіх суб’єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки; усі суб’єкти права власності рівні перед законом (частина четверта статті 13);
– держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей (частина п’ята статті 17).
Суддя-доповідач повідомила, що суб’єкт права на конституційне подання очікує від Конституційного Суду України на офіційне тлумачення поняття „гідних умов життя“ з метою з’ясування, які умови життя людини слід вважати гідними з урахуванням соціальної спрямованості економіки держави, а також, що є показником гідних умов життя людини в аспекті головного обов’язку держави утверджувати та забезпечувати права і свободи людини.
На переконання народних депутатів України, наявність однозначності у розумінні категорії „гідні умови життя людини“ сприятиме усуненню правової невизначеності в регулюванні відповідних суспільних відносин та дозволить підвищити якість законів, які Верховна Рада України ухвалюватиме, зокрема тих, які стосуватимуться системи соціального захисту та соціального забезпечення в країні.
Галина Юровська поінформувала, що для висловлення позиції з питань, порушених у конституційному поданні, направлено запити до Міністерства юстиції України, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Інституту держави і права імені В. М. Корецького, Національної академії наук України, Національного університету „Києво-Могилянська академія“ та Ужгородського національного університету.
Під час засідання Суд заслухав пояснення учасників конституційного провадження щодо предмета конституційного контролю, а саме: представника суб’єкта права на конституційне подання Галини Третьякової, постійного представника Верховної Ради України у Конституційному Суді України Ольги Совгирі та представника Президента України у Конституційному Суді України Федора Веніславського.
Свою позицію також виклали залучені учасники конституційного провадження – Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова, заступник Міністра соціальної політики України Віталій Музиченко, Голова Науково-консультативної ради Конституційного Суду України, проректор з навчальної роботи Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, доктор юридичних наук Юрій Барабаш, заступник голови Науково-консультативної ради Конституційного Суду України, доцент кафедри конституційного права, заступник декана юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, кандидат юридичних наук Сергій Різник, провідний фахівець відділу аналітичної роботи та організації управління Національної академії внутрішніх справ, доктор юридичних наук Ірина Берестова.
У цій справі Суд перейшов до закритої частини пленарного засідання для ухвалення рішення.
Переглянути відкриту частину пленарного засідання можна на офіційному вебсайті Конституційного Суду України за посиланням: http://ccu.gov.ua/kategoriya/2020