Оголошення

Редакція надає сприяння у пошуку експертів або фахівців для проведення психологічної, товарознавчої експертизи, досліджень на поліграфі.

Тел.: 0934767260

Перегляди: 129

На сьогодні судам не вистачає близько 2000 суддів. Ситуація із кадровим наповненням поступово зміниться тільки після запуску ВККСУ. В іншому разі на судову систему чекає колапс.
З червня 2020 року на Вищу раду правосуддя покладено повноваження самостійно, без рекомендацій чи подань Вищої кваліфікаційної комісії суддів України ухвалювати рішення про відрядження суддів. В умовах відсутності ВККСУ, передбачалось, що це допоможе збалансувати ситуацію в судах, «запустить» суди без суддів, за можливості – вирівняє навантаження. Однак, «кадрова ротація суддів» не вирішує самої проблеми з критичним спустошенням судів та не покращує доступ громадян до правосуддя. Саме тому переведення судів розглядається як тимчасовий захід до часу, поки ВККСУ не запрацює.

Нагадаю, 4 червня 2002 року Президент України підписав Закон України Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо відрядження суддів та врегулювання інших питань забезпечення функціонування системи правосуддя в період відсутності повноважного складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
За майже 10 місяців з моменту передачі ВРП права ухвалювати рішення про відрядження суддів в умовах відсутності ВККСУ, ми розробили чіткі критерії для надання згоди на відрядження.

ВРП ретельно перевіряє всі обставини для ухвалення рішення про відрядження. Найголовнішим для прийняття такого рішення є оцінка навантаження на суд. Ми оцінюємо, яке навантаження має суд з якого суддя відряджається, та до якого їде. Якщо таке навантаження є приблизно однаковим, то в переведені відмовляємо у зв’язку із його недоцільністю. Якщо ж навантаження в суді, де суддя готовий працювати, - надмірна і набагато більша нинішньої – це є головною підставою для ухвалення позитивного рішення про відрядження.

Пріоритетним є переведення найбільш ефективних суддів, які показують гарну динаміку розгляду справ у своєму суді та добре справляються з тим навантаженням, яке в них вже є.

Отже, в першу чергу, Рада керується принципом доцільності. ВРП відмовляє у відрядженні в разі, якщо:

1. Через переведення судді не буде можливості розглядати справи в колегії суддів. У разі переведення одного з суддів суду, де правосуддя за фактом здійснює лише три судді, ми спричинимо неможливість здійснювати правосуддя в трійці, що призведе до ще більших проблем для громадян, ніж тривале очікування на рішення суду.

2. Суддя призначений на посаду вперше і термін його призначення добігає кінця. Наприклад, ми порахували, що переведення судді, якому залишилось менше, ніж 6 місяців до завершення строку повноважень, є недоцільним. За 2 місяці до припинення його повноважень зупиняється автоматичний розподіл справ, ще близько місяця судді потрібно, щоб передати свої справи, переїхати та розпочати роботу, – залишається близько 3 місяців для здійснення правосуддя, тому таке переведення буде неефективним.

3. Суддя є головуючим у кримінальних справах, які вже розглядаються по суті. Відрядження такого судді перешкоджає здійсненню правосуддя та спричинить затягування розгляду кримінальної справи. Особливо це є критичним, коли мова йде про тримання особи під вартою, про особливо тяжкі злочини як вбивство, бандитизм тощо.

Відрядження в наведених вище випадках неможливе, оскільки суперечить головні меті – забезпеченню доступу громадян до правосуддя. Ми не вирівнюємо навантаження на суддів одного суду на шкоду іншому. Крім того, попри критичне навантаження на суддів, це не виключає потребу в розгляді справ в розумні строки та відповідальність судді за безпідставне затягування судової справи.

Звертаю увагу, що відрядження можливе лише за згодою судді до суду аналогічної спеціалізації та рівня. Можливість підвищення суді на посаді, наприклад, перехід з суду першої інстанції до апеляції, наразі також не реалізується через відсутність ВККСУ.

ВРП нещодавно оприлюднила статистичний звіт про звільнення суддів з невтішною динамікою, – у 2019 році звільнилося на 70% більше суддів, ніж у 2020. Це ще раз підтверджує, що відрядження не в змозі вирішити проблему комплексно та якщо судді продовжать звільнятися, а судова система не буде наповнена новими суддями, її колапс неминучий.

В лютому Вища рада правосуддя надала Верховній Раді України позитивний консультативний висновок щодо законопроєкту №3711-д, який спрямований на запуск ВККСУ. Після проведення низки національних обговорень, Комітет з питань правової політики доопрацював законопроєкт з урахуванням більшості застережень професійної спільноти, та планується, що ВРУ розгляне його вже найближчим часом.

Заступник Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький,
блог для порталу "ЛІГА"


За інформацією Судова влада України

Додатково, Переказати кошти для допомоги Збройним Силам України та гуманітарної допомоги з платіжної картки 

Традиційно, нагадуємо користувачам журналу, що науковий журнал запроваджив надання послуг «Консультація»: запит на проведення судово-психологічної експертизи за різними підставами, у тому числі відшкодування моральної шкоди завданою військовими злочинами, із застосуванням поліграфа на замовлення зацікавлених осіб, суду, правоохоронних органів згідно процесуальних кодексів. - URL: http://expertize-journal.org.ua/konsultacia Телефон для термінового дзвінка судовому експерту: +38 093 476 72 60 (Viber, Telegram, Whatsapp).

Звертаємо увагу, організація проведення професійних консультацій всім зацікавленим, здійснюється членом Президії Науково-консультативної та методичної ради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України, головним редактором журналу, атестованим судовим експертом психологом (поліграфологом), кандидатом психологічних наук, доцентом Назаровим Олегом Анатолійовичем. 

Офіційній Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи, судового експерта психолога (поліграфолога) Назарова О.А. (свідоцтво Міністерства юстиції України від 09.07.2020 №2035) 

Офіційний Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи із застосуванням поліграфа, тестувань на поліграфі в Україні за міжнародними стандартами (поліграф EyeDetect, розробник Converus Inc., USA)

Продаж портативного обладнання для поліграфа Mobi підлокітники Polygraph в Україні (Схвалено президентом Міжнародного співтовариства поліграфологів, ISOPE, США)

В Україні затверджена кваліфікаційна характеристика професії «Поліграфолог» та 25 жовтня 2021 року уведена сама професія «Поліграфолог» змінами № 10 до Національного класифікатора професій ДК 003:2010

Надання послуг щодо розробки та проведення групових тренінгових занять за різними напрямами судово-психологічної експертизи в сучасному судочинстві, у тому числі із застосуванням поліграфа 

Незалежній не державній професійній атестованій судово-психологічній експертизі в Україні бути: історія однієї перемоги або про можливість призначення першої недержавної професійної атестованої судово-психологічної еспертизи з 09 липня 2020 року 

Електронна бібліотека судді, адвоката, психолога, батьків: «Допит, опитування дитини в суді». Методичні рекомендації, нормативні документи, постанови Верховного Суду 

Огляд змін до законодавства України: процесуальний статус спеціаліста у кримінальних провадженнях про кримінальні проступки з 1 липня 2020 року  

Електронна бібліотека правозахисника України. Серія: Застосування рішень Європейського суду з прав людини в українському судочинстві 

Електронна бібліотека судді України: квітень 2020 року (більше 70 книг) 

Колекція зразків клопотань про відкладення розгляду справи у зв’язку із впровадженням карантину та типові зразки заяв, які подаються до суду станом на 20 березня 2020 та оголошення ДСА України від 19 березня 2020 

І на останок щодо професійного розвитку, актуальні вакансії можна переглянути на сайті - Jooble (потрібно на тиснути, щоб перейти за посиланням).