Оголошення

Редакція надає сприяння у пошуку експертів або фахівців для проведення психологічної, товарознавчої експертизи, досліджень на поліграфі.

Тел.: 0934767260

Перегляди: 31

Суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Алла Олійник зазначила, що джерелом прав і свобод є людська гідність, яка відіграє важливу роль у визначенні обмежень конституційних прав в умовах воєнного стану. Змістом концепції верховенства права є ідея захисту основоположних цінностей демократичного суспільства. Європейський суд з прав людини з’ясовує втручання держави у здійснення прав і свобод особою з урахуванням таких критеріїв:

– втручання відбувається згідно із законом;

– наявність правомірної (легітимної) мети;

– необхідність у демократичному суспільстві.

Тому національні суди втручання в права особи мають оцінювати також з урахуванням вищезгаданих критеріїв.

Так, у зв’язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися права і свободи людини та громадянина, передбачені статтями 30–34, 38, 39, 41–44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження і здійснення заходів правового режиму воєнного стану, передбачених ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану в Україні». Верховенство права діє і щодо тих прав і свобод, які обмежуються в умовах воєнного стану, з урахуванням цих обмежень.

«Отже, згідно з Конституцією України може мати місце лише обмеження прав і свобод, а не їх повне скасування. Тому є надійні гарантії, що забезпечують постійність і дієвість верховенства права навіть за умов запровадження воєнного стану в Україні», – пояснила суддя.

Також лекторка розповіла про застосування верховенства права на практиці, детально розтлумачила концепцію та елементи цього поняття, національне й міжнародне законодавство, яким керується суд у період воєнного стану, і висвітлила судову практику Верховного Суду та ЄСПЛ в контексті тих складників, які є необхідними при розгляді судових справ.

«Застосування верховенства права вимагає професійного вміння, характеру, відповідальності. Суди повинні розглядати справи виключно в аспекті верховенства права. Вирішуючи спір, завжди варто пам’ятати, що держава існує для людини, а не людина для держави», – сказала Алла Олійник.

Під час виступу суддя Касаційного кримінального суду у складі ВС Наталія Марчук розповіла про зміни, які були внесені до КПК України. Нові положення, якими було доповнено ст. 615 КПК України, безперечно, пришвидшують певні процесуальні моменти, проте на практиці судді стикаються з питаннями, які національним законодавством не врегульовані. Тому в нинішніх умовах доводиться звертатися до міжнародних документів, практики ЄСПЛ задля вирішення тих проблем, які виникають в умовах воєнного стану.

Так, у національному законодавстві немає норм стосовно військовополонених як суб’єктів окремих кримінальних проваджень. У такому випадку судді повинні керуватися положеннями Третьої Женевської конвенції про поводження з військовополоненими, яка була ратифікована Україною в 1954 році.

Наталія Марчук також зазначила, що законодавець вніс зміни до ст. 7 КПК України та вказав, що всі принципи, передбачені цією статтею (верховенство права, законність, рівність перед законом і судом тощо), повинні застосовуватись та виконуватись з урахуванням особливостей здійснення кримінального провадження, визначених розд. IX-1 КПК України. Цей розділ передбачає особливий режим досудового розслідування, судового розгляду в умовах воєнного стану. Однією з таких змін, зокрема, є збільшення строку затримання особи без рішення слідчого судді до 216 годин.

«Водночас принцип верховенства права повинен застосовуватися, і, крім того, законодавець не заборонив таке затримання особи менш ніж на 216 годин», – пояснила суддя.

Також лекторка розповіла про пріоритетність розгляду кримінальних проваджень, строки розгляду справ, проведення обшуків та оглядів, отримання показань підозрюваних і використання їх у суді, територіальну підсудність справ, особливості роботи Верховного Суду під час воєнного стану, а також відповіла на запитання слухачів.

Семінар на тему «Дотримання принципів верховенства права та прав людини в умовах воєнного стану», організований Національною школою суддів України (Чернівецьке регіональне відділення), проходив для суддів і помічників суддів апеляційних та місцевих загальних судів.

Верховний Суд


За інформацією Судова влада України

Додатково, Переказати кошти для допомоги Збройним Силам України та гуманітарної допомоги з платіжної картки 

Традиційно, нагадуємо користувачам журналу, що науковий журнал запроваджує надання послуг «Консультація»: запит на проведення судово-психологічної експертизи за різними підставами, у тому числі відшкодування моральної шкоди завданою військовими злочинами, із застосуванням поліграфа на замовлення зацікавлених осіб, суду, правоохоронних органів згідно процесуальних кодексів. - URL: http://expertize-journal.org.ua/konsultacia Телефон для термінового дзвінка судовому експерту: +38 093 476 72 60 (Viber, Telegram, Whatsapp).

Звертаємо увагу, організація проведення професійних консультацій всім зацікавленим, здійснюється членом Президії Науково-консультативної та методичної ради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України, головним редактором журналу, атестованим судовим експертом психологом (поліграфологом), кандидатом психологічних наук, доцентом Назаровим Олегом Анатолійовичем. 

Офіційній Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи, судового експерта психолога (поліграфолога) Назарова О.А. (свідоцтво Міністерства юстиції України від 09.07.2020 №2035) 

Офіційний Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи із застосуванням поліграфа, тестувань на поліграфі в Україні за міжнародними стандартами (поліграф EyeDetect, розробник Converus Inc., USA)

Продаж портативного обладнання для поліграфа Mobi підлокітники Polygraph в Україні (Схвалено президентом Міжнародного співтовариства поліграфологів, ISOPE, США)

В Україні затверджена кваліфікаційна характеристика професії «Поліграфолог» та 25 жовтня 2021 року уведена сама професія «Поліграфолог» змінами № 10 до Національного класифікатора професій ДК 003:2010

Надання послуг щодо розробки та проведення групових тренінгових занять за різними напрямами судово-психологічної експертизи в сучасному судочинстві, у тому числі із застосуванням поліграфа 

Незалежній не державній професійній атестованій судово-психологічній експертизі в Україні бути: історія однієї перемоги або про можливість призначення першої недержавної професійної атестованої судово-психологічної еспертизи з 09 липня 2020 року 

Електронна бібліотека судді, адвоката, психолога, батьків: «Допит, опитування дитини в суді». Методичні рекомендації, нормативні документи, постанови Верховного Суду 

Огляд змін до законодавства України: процесуальний статус спеціаліста у кримінальних провадженнях про кримінальні проступки з 1 липня 2020 року  

Електронна бібліотека правозахисника України. Серія: Застосування рішень Європейського суду з прав людини в українському судочинстві 

Електронна бібліотека судді України: квітень 2020 року (більше 70 книг) 

Колекція зразків клопотань про відкладення розгляду справи у зв’язку із впровадженням карантину та типові зразки заяв, які подаються до суду станом на 20 березня 2020 та оголошення ДСА України від 19 березня 2020 

І на останок щодо професійного розвитку, актуальні вакансії можна переглянути на сайті - Jooble (потрібно на тиснути, щоб перейти за посиланням).