20 серпня 2019 року на офіційному Інтернет-сайті Національного органу стандартизації було опубліковано повідомлення про розроблення першої редакції проекту Національного стандарту «Судова психологічна експертиза. Використання поліграфу. Загальні вимоги» погодження з технічним комітетом стандартизації «Судова експертиза» (ТК 192).
За інформацією в складі Технічного комітету стандартизації «Судова експертиза» (ТК 192) був створений підкомітет №4 «Психологічна експертиза», який розпочав створювати проекти різних стандартів пов'язаних з проведенням судової психоkогічної експертизи. Першим проектом стандарту став Національний стандарт «Судова психологічна експертиза. Використання поліграфу. Загальні вимоги». Розробниками цього стандарту виступили - завідувач відділу психологічних досліджень КНДІСЕ, голова підкомітету № 4 ТК 192 Ю. Ірхін; головний науковий співробітник відділу психологічних досліджень КНДІСЕ, членом підкомітету № 4 ТК 192 Т. Морозова, заступник завідувача відділу психологічних досліджень КНДІСЕ, членом підкомітету № 4 ТК 192 А. Семенець.
В проекті Національного стандарту зазначається, що проект національного стандарту не має відповідних міжнародних чи регіональних стандатів у зв'язку з чим відхилення від відповідного міжнародного чи регіонального стандарту в ньому відсутні. Усім зацікавленим сторонам пропонується адреса та строк подання коментарів: до 18 жовтня 2019 року у письмовому вигляді на адресу: ТК 192, Київський науково-дослідний інститут судових експертиз Міністерства юстиції України; вул. Смоленська, 6. м. Київ, 03057, Україна; тел./факс: +38 (044) 200-29-10, +38 (044) 200-29-43; e-mail: «Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.».
Строк подання коментарів – 60 календарних днів з дня оприлюднення повідомлення тобто 20.08.2019 року.
Проект національного стандарту в електронному вигляді можна отримати на офіційному веб-сайті організації-розробника або e-mail: «Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.».
Підставою розроблення проекту національного НД є програма робіт з національної стандартизації на 2019 рік за сферою діяльності ТК 192 «Судова експертиза», тема завдання – 522.2.1-2019. Початок робіт із розроблення проекту національного стандарту – січень 2019 року, кінець робіт – грудень 2019 року.
Призначеність і завдання прийняття національного стандарту полягає в установленні та систематизуванні понятійно-категорійного апарату і термінології, що використовуватимуться в частині судової психологічної експертизи з використанням поліграфу, імплементації європейських і міжнародних стандартів у сфері судово-експертної діяльності, юридичної психології і судової психофізіології, забезпеченні єдиного підходу до застосування методологічного, діагностичного й технологічного інструментарію в судовій психологічній експертизі з використанням поліграфу. Цей стандарт можуть застосовувати суб’єкти судово-експертної діяльності в Україні у судовій психологічній експертизі при встановленні фактів приховування чи спотворення інформації.
Об’єктом стандартизації є загальні вимоги до умов та порядку застосування поліграфів у судово-експертній практиці, технічного обладнання та устаткування, методологічного та діагностичного забезпечення процедури проведення психологічної експертизи з використанням поліграфу.
В проекті національного стандарту наведені посилання на міжнародні, регіональні стандарти, а також стандарти інших країн, а саме:
ДСТУ 8692:2016 Поліграфи. Технічні умови;
ДСТУ ASTM E2035:201 (ASTM E2035-12(2017), IDT) «Судова психофізіологія. Словник термінів»;
ASTM E2035-12(2017) «Standard Terminology Relating to Forensic Psychophysiology» (версія en).
Проект національного стандарту «Судова психологічна експертиза. Використання поліграфу. Загальні вимоги» на момент розробки не пов'язаний з іншими нормативними документами зі стандартизації. Перша редакція проекту національного стандарту «Судова психологічна експертиза. Використання поліграфу. Загальні вимоги» погоджена з технічним комітетом стандартизації «Судова експертиза» (ТК 192).
Джерелами інформації є:
1. ДСТУ 8692:2016 Поліграфи. Технічні умови;
2. ASTM E2063-12 (2017) «Стандартна практика перевірки калібрування і функціональних можливостей поліграфів, які застосовуються при проведень досліджень в галузі судової психофізіологічної детекції брехні”;
3. ДСТУ ASTM E2035:201 (ASTM E2035-12(2017), IDT) «Судова психофізіологія. Словник термінів»;
4. ASTM E2035-12(2017) «Standard Terminology Relating to Forensic Psychophysiology» (версія en).
Висновки. В Україні починаючи з 2016 року вже прийнятий Національний стандарт 8692:2016 "Поліграфи. Технічні умови", який за рішенням Національного органу зі стандартизації вважається діючим, проте не працюючим, оскільки містить багато не діючих норм і для усунення в ньому протирічь була створена робоча група, робота якої поки залишається заблокованою зацікавленими сторонами. Навіщо створювати ще один не працюючий стандарт, особливо в такій галузі як судова експертиза без усунення недоліків в Національному стандарту 8692:2016 "Поліграфи. Технічні умови" поки залишається не зрозумілим.