19 квітня 2021 року Американська асоціація поліграфологів на офіційній сторінці в соціальній мережі Facebook опублікувала пост в якому зазначила, що 19 квітня 1921 року доктор Джон А. Ларсон у Берклі, штат Каліфорнія, провів першу документально підтверджену польову поліграфологічну перевірку підозрюваних у злочинах для слідства. Ця дата означає народження професії поліграфолога. Сьогодні, 19 квітня 2021 року, американські поліграфологи відзначають сторіччя і підносять келихи за успіх в професії поліграфолог в наступні сто років. Джон А. Ларсон, поліцейський відділу поліції Берклі мав вчену ступінь доктора філософії. Розробка Ларсона, спирається на роботу доктора Вільяма Моултона Марстона і розвиває те, що багато хто вважає оригінальним «детектором брехні». Редакція журналу приєднується до привітань фахівців поліграфологів з цією знаменною датою! Здоров'я, успіху всім поліграфологам та достатку, відмінних поліграм у справі виявлення прихованої інформації!
Особливість поліграфа Ларсона полягала в тому, що він додав показник частоти дихання до показників артеріального тиску при вимірюванні прихованої інформації. Інструмент Ларсона забезпечує безперервне зчитування цих фізіологічних реакцій (показник дихання та артеріального тиску), а не переривчасте зчитування, яке можна знайти у пристрої доктора Марстона. Ларсон називає свій інструмент "кардіопневмопсихографом", який згодом став відомий як "поліграф", слово, похідне від грецької мови, що означає "багато пишу", оскільки воно могло реєструвати кілька фізіологічних показників людини одночасно і записувати ці реакції на барабан з копченого паперу для майбутнього аналізу та оцінки.
Історічні фотографії проведення тестувань доктором Джоном А. Ларсоном за інформацією з різних джерел в мережі Інтернет.
Крім того, у своїй книзі «Тест на детекторі брехні» відомий американський психолог, юрист Вільям Марстон вказує, що в судовому процесі для суду, перший тест на виявлення обману був проведений саме ним - Вільямом Марстоном у справі підозрюваного Джеймса Фрая, який з початку зізнався, що застрелив у Вашингтоні, округ Колумбія чорношкірого лікаря Роберта Брауна, однак в подальшому відмовився від свого зізнання вказуючи, що себе оговорив і стверджував про не причетність до вбивства, але не мав свідків для підтвердження свого алібі.
Вільям Марстон описує, що на запрошення адвоката підозрюваного Фрая 10 червня 1922 року провів відносно самого Фрая тест на виявлення брехні шляхом застосування стандартної медичної манжети для вимірювання систолічного кров'яного тиску та стетоскопа лікаря безпосередньо у в'язниці де тримали Фрая. Процедура тесту Марстона, полягала в тому, що він після кожного запитання здійснював вимірювання тиску у підозрюваного Фрая та заносив отриманий результат у спеціальний протокол тестування. Також Фрай додатково проходив тест на інтелект, який проводився психологом з Національної дослідницької ради, який визначав, що інтелект Фрая «перевершує інтелект середньої призовної тімношкірої людини». За даними Марстона, результат тесту на виявлення брехні засвідчив, що Фрай не причетний до вбивства.
Американські дослідники вказують, що поліграф доктора Ларсона на той час виповнився рік і хоча тест на виявлення брехні Марстона був грубим і недосконалим, він врятував життя підозрюваному Фраю та привів до виникнення у судовій практиці США вперше стандарту оцінки наукових доказів, який отримав назву Стандарт Фрая. Стандарт Фрая полягав в тому, що підстава для зробленого наукового, експертного висновку, має бути достатньо вагомою в науці та отримати загальне визнання в тій галузі, до якої експертний висновок належить. Таким чином, на думку суду, науковий розвиток в певній галузі, з якої походить результат експертного висновку повинен досягнути такого рівня, щоб стати загальновідомим по відношенню до отриманих під час експертизи результатів. Науковий метод який застосовує експерт повинен передбачати проведення спостережень і експериментів, результати яких можуть пеевірити інші вчені через їх відтворення за потреби.
Стандарт «загального визнання» Фрая щодо наукових висновків експертів діяв в США до 1993 року, доки не виникла справа Дауберт проти Merrell Dow Pharmaceuticals, коли Верховний суд США постановив, що стандарт Фрая замінено Правилом Дауберта - стаття 702 Федеральних правил доказування: «Якщо наукові, технічні або інші спеціальні знання допоможуть суду зрозуміти докази або визначити розглянутий факт, свідок, який має кваліфікацію експерта в галузі знань, навичок, досвіду, навчання або освіти, може свідчити про це у формі думки або інше».
Цікаву позицію займає американський дослідник Джим Фішер, розмірковуючі над тим, що було б, якби суддя у справі Фрая зіткнувся з результатом застосування поліграфа Ларсона замість тесту на брехню Вільяма Марстона. Однак, приходить до висновку, що швидше за все, результат був би таким самим. Оскільки на той час, було мало відомо як щодо надійності поліграфа Ларсона, так і щодо ненадійності теста на виявленню брехні Вільяма Марстона. Однак, напевно, лише завдяки зусиллям адвокатів Фрая, використаний метод виявлення брехні Марстоном в судовому процесі отримав розповсюдження та вплинув на подальше збільшення наукових даних щодо результатів виявлення брехні із застосуванням поліграфа Ларсона як більш надійного наукового методу.
Висновки. Втім, можна вважати, що вказані дві дати, а саме 19 квітня 1921 року та 10 червня 1922 року стали датами початку проведення тестів на поліграфі відносно підозрюваних у злочинах в рамках досудового слідства та впровадження тесту на виявлення брехні у підозрюваних у ході вже судового розгляду справи відповідно. Як свідчить історія, тест Марстона було враховано присяжними та підозрюваному Фраю було призначено більш м'яке покарання поряд з початковим звинуваченням його у скоєнні вбиства першого ступеня. Обидві вказані дати на нашу думку мали великий вплив на подальший розвиток поліграфа та проведення тестів на поліграфі під час розкриття злочинів в США. Щодо Джеймса Фрая, то його було звільнено з в'язниці округу Колумбія в Лортоні, штат Вірджинія, 17 червня 1939 року. У в’язниці Фрай відсидів вісімнадцять років та помер у 1953 році у віці п’ятдесяти восьми років. Фактично Вільям Марстон врятував Фраю життя.
Використані джерела:
1. Marston, William, The Lie Detection Test, (NY: Richard R. Smith, 1938), p. 71.
2. Marston, W. M. (1917). Systolic blood pressure symptoms of deception. Journal of Experimental Psychology, 2(2), 117–163. https://doi.org/10.1037/h0073583
3. William Marston to John Larson, October 25, 1922. Vollmer papers, Bancroft Library, University of California at Berkeley.
4. John Larson to William Marston, November 2, 1922. Bancroft Library.
5. Jim Fisher The Polygraph and the Frye Case. January 7, 2008. - URL: https://jimfisher.edinboro.edu/forensics/frye.html
6. Jill Lepore On Evidence: Proving Frye as a Matter of Law, Science, and History. VOLUME 124, 2014-2015, NUMBER 4 JANUARY-FEBRUARY 2015 С. 882-1345 // The Yale Law Journal. - URL: https://www.yalelawjournal.org/essay/on-evidence-proving-frye-as-a-matter-of-law-science-and-history#_ftnref210
7. Frye, 293 F. at 1014.
8. 509 U.S. 579 (1993).
9. Memorandum of Scientific History and Authority of Systolic Blood Pressure Test for Deception at 4, Frye v. United States, 293 F. 1013 (D.C. Cir. 1923) (on file with National Archives, RG 276, Briefs #3968, Box 380, 14E2A/02/05/04) [hereinafter Memorandum of Scientific History].
10. Fed R. Evid. 702.
Ранее в журнале ошибочно сообщалось, 29 марта отмечается Международный профессиональный день полиграфолога (March 29 marks International Professional Polygraph examiners Day)
29 марта - международный профeссиональный день полиграфолога