Оголошення

Редакція надає сприяння у пошуку експертів або фахівців для проведення психологічної, товарознавчої експертизи, досліджень на поліграфі.

Тел.: 0934767260

Перегляди: 526

19 квітня 2021 року Американська асоціація поліграфологів на офіційній сторінці в соціальній мережі Facebook опублікувала пост в якому зазначила, що 19 квітня 1921 року доктор Джон А. Ларсон у Берклі, штат Каліфорнія, провів першу документально підтверджену польову поліграфологічну перевірку підозрюваних у злочинах для слідства. Ця дата означає народження професії поліграфолога. Сьогодні, 19 квітня 2021 року, американські поліграфологи відзначають сторіччя і підносять келихи за успіх в професії поліграфолог в наступні сто років. Джон А. Ларсон, поліцейський відділу поліції Берклі мав вчену ступінь доктора філософії. Розробка Ларсона, спирається на роботу доктора Вільяма Моултона Марстона і розвиває те, що багато хто вважає оригінальним «детектором брехні». Редакція журналу приєднується до привітань фахівців поліграфологів з цією знаменною датою! Здоров'я, успіху всім поліграфологам та достатку, відмінних поліграм у справі виявлення прихованої інформації!

Особливість поліграфа Ларсона полягала в тому, що він додав показник частоти дихання до показників артеріального тиску при вимірюванні прихованої інформації. Інструмент Ларсона забезпечує безперервне зчитування цих фізіологічних реакцій (показник дихання та артеріального тиску), а не переривчасте зчитування, яке можна знайти у пристрої доктора Марстона. Ларсон називає свій інструмент "кардіопневмопсихографом", який згодом став відомий як "поліграф", слово, похідне від грецької мови, що означає "багато пишу", оскільки воно могло реєструвати кілька фізіологічних показників людини одночасно і записувати ці реакції на барабан з копченого паперу для майбутнього аналізу та оцінки.

Історічні фотографії проведення тестувань доктором Джоном А. Ларсоном за інформацією з різних джерел в мережі Інтернет.

Крім того, у своїй книзі «Тест на детекторі брехні» відомий американський психолог, юрист Вільям Марстон вказує, що в судовому процесі для суду, перший тест на виявлення обману був проведений саме ним - Вільямом Марстоном у справі підозрюваного Джеймса Фрая, який з початку зізнався, що застрелив у Вашингтоні, округ Колумбія чорношкірого лікаря Роберта Брауна, однак в подальшому відмовився від свого зізнання вказуючи, що себе оговорив і стверджував про не причетність до вбивства, але не мав свідків для підтвердження свого алібі.

Вільям Марстон описує, що на запрошення адвоката підозрюваного Фрая 10 червня 1922 року провів відносно самого Фрая тест на виявлення брехні шляхом застосування стандартної медичної манжети для вимірювання систолічного кров'яного тиску та стетоскопа лікаря безпосередньо у в'язниці де тримали Фрая. Процедура тесту Марстона, полягала в тому, що він після кожного запитання здійснював вимірювання тиску у підозрюваного Фрая та заносив отриманий результат у спеціальний протокол тестування. Також Фрай додатково проходив тест на інтелект, який проводився психологом з Національної дослідницької ради, який визначав, що інтелект Фрая «перевершує інтелект середньої призовної тімношкірої людини». За даними Марстона, результат тесту на виявлення брехні засвідчив, що Фрай не причетний до вбивства.

Американські дослідники вказують, що поліграф доктора Ларсона на той час виповнився рік і хоча тест на виявлення брехні Марстона був грубим і недосконалим, він врятував життя підозрюваному Фраю та привів до виникнення у судовій практиці США вперше стандарту оцінки наукових доказів, який отримав назву Стандарт Фрая. Стандарт Фрая полягав в тому, що підстава для зробленого наукового, експертного висновку, має бути достатньо вагомою в науці та отримати загальне визнання в тій галузі, до якої експертний висновок належить. Таким чином, на думку суду, науковий розвиток в певній галузі, з якої походить результат експертного висновку повинен досягнути такого рівня, щоб стати загальновідомим по відношенню до отриманих під час експертизи результатів. Науковий метод який застосовує експерт повинен передбачати проведення спостережень і експериментів, результати яких можуть пеевірити інші вчені через їх відтворення за потреби.

Стандарт «загального визнання» Фрая щодо наукових висновків експертів діяв в США до 1993 року, доки не виникла справа Дауберт проти Merrell Dow Pharmaceuticals, коли Верховний суд США постановив, що стандарт Фрая замінено Правилом Дауберта - стаття 702 Федеральних правил доказування: «Якщо наукові, технічні або інші спеціальні знання допоможуть суду зрозуміти докази або визначити розглянутий факт, свідок, який має кваліфікацію експерта в галузі знань, навичок, досвіду, навчання або освіти, може свідчити про це у формі думки або інше».

Цікаву позицію займає американський дослідник Джим Фішер, розмірковуючі над тим, що було б, якби суддя у справі Фрая зіткнувся з результатом застосування поліграфа Ларсона замість тесту на брехню Вільяма Марстона. Однак, приходить до висновку, що швидше за все, результат був би таким самим. Оскільки на той час, було мало відомо як щодо надійності поліграфа Ларсона, так і щодо ненадійності теста на виявленню брехні Вільяма Марстона. Однак, напевно, лише завдяки зусиллям адвокатів Фрая, використаний метод виявлення брехні Марстоном в судовому процесі отримав розповсюдження та вплинув на подальше збільшення наукових даних щодо результатів виявлення брехні із застосуванням поліграфа Ларсона як більш надійного наукового методу.

Висновки. Втім, можна вважати, що вказані дві дати, а саме 19 квітня 1921 року та 10 червня 1922 року стали датами початку проведення тестів на поліграфі відносно підозрюваних у злочинах в рамках досудового слідства та впровадження тесту на виявлення брехні у підозрюваних у ході вже судового розгляду справи відповідно. Як свідчить історія, тест Марстона було враховано присяжними та підозрюваному Фраю було призначено більш м'яке покарання поряд з початковим звинуваченням його у скоєнні вбиства першого ступеня. Обидві вказані дати на нашу думку мали великий вплив на подальший розвиток поліграфа та проведення тестів на поліграфі під час розкриття злочинів в США. Щодо Джеймса Фрая, то його було звільнено з в'язниці округу Колумбія в Лортоні, штат Вірджинія, 17 червня 1939 року. У в’язниці Фрай відсидів вісімнадцять років та помер у 1953 році у віці п’ятдесяти восьми років. Фактично Вільям Марстон врятував Фраю життя.

Використані джерела:

1. Marston, William, The Lie Detection Test, (NY: Richard R. Smith, 1938), p. 71.

2. Marston, W. M. (1917). Systolic blood pressure symptoms of deception. Journal of Experimental Psychology, 2(2), 117–163. https://doi.org/10.1037/h0073583

3. William Marston to John Larson, October 25, 1922. Vollmer papers, Bancroft Library, University of California at Berkeley.

4. John Larson to William Marston, November 2, 1922. Bancroft Library.

5. Jim Fisher The Polygraph and the Frye Case. January 7, 2008. - URL: https://jimfisher.edinboro.edu/forensics/frye.html

6. Jill Lepore On Evidence: Proving Frye as a Matter of Law, Science, and History. VOLUME 124, 2014-2015, NUMBER 4 JANUARY-FEBRUARY 2015 С. 882-1345 // The Yale Law Journal. - URL: https://www.yalelawjournal.org/essay/on-evidence-proving-frye-as-a-matter-of-law-science-and-history#_ftnref210

7. Frye, 293 F. at 1014.

8. 509 U.S. 579 (1993).

9. Memorandum of Scientific History and Authority of Systolic Blood Pressure Test for Deception at 4, Frye v. United States, 293 F. 1013 (D.C. Cir. 1923) (on file with National Archives, RG 276, Briefs #3968, Box 380, 14E2A/02/05/04) [hereinafter Memorandum of Scientific History].

10. Fed R. Evid. 702.

Ранее в журнале ошибочно сообщалось, 29 марта отмечается Международный профессиональный день полиграфолога (March 29 marks International Professional Polygraph examiners Day) 

29 марта - международный профeссиональный день полиграфолога 

Додатково, Переказати кошти для допомоги Збройним Силам України та гуманітарної допомоги з платіжної картки 

Традиційно, нагадуємо користувачам журналу, що науковий журнал запроваджив надання послуг «Консультація»: запит на проведення судово-психологічної експертизи за різними підставами, у тому числі відшкодування моральної шкоди завданою військовими злочинами, із застосуванням поліграфа на замовлення зацікавлених осіб, суду, правоохоронних органів згідно процесуальних кодексів. - URL: http://expertize-journal.org.ua/konsultacia Телефон для термінового дзвінка судовому експерту: +38 093 476 72 60 (Viber, Telegram, Whatsapp).

Звертаємо увагу, організація проведення професійних консультацій всім зацікавленим, здійснюється членом Президії Науково-консультативної та методичної ради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України, головним редактором журналу, атестованим судовим експертом психологом (поліграфологом), кандидатом психологічних наук, доцентом Назаровим Олегом Анатолійовичем. 

В 2023 року виповнилося 10 років викладання головного редактора журналу Назарова Олега Анатолійовича для суддів, помічників суддів, секретарів та працівників апарату судів, які підвищували свою кваліфікацію в Національній школі суддів України протягом 2013-2023 років. З цієї нагоди Назаров О.А. був відмічений Почесною грамотою Національної школи суддів України за підготовку високваліфікованих кадрів для системи правосуддя. Багато проведено було підготовлених корисних та цікавих тем в галузі судової експертизи, судово-психологічної експертизи, основ психології та застосування поліграфа, опитування дитини. В тому числі багато тем було напрацьовано для адвокатської аудиторії (справи щодо відшкодування моральної шкоди, визначення місця мешкання дитини, угоди з вадами волі, застосування поліграфа тощо). Для замовляння вебінару, тренінгу спеціальної тематики в галузі судової експертизи звертайтесь за телефонами редакції журналу: +38093 476 72 60. 

Офіційній Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи, судового експерта психолога (поліграфолога) Назарова О.А. (свідоцтво Міністерства юстиції України від 09.07.2020 №2035) 

Офіційний Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи із застосуванням поліграфа, тестувань на поліграфі в Україні за міжнародними стандартами (поліграф EyeDetect, розробник Converus Inc., USA)

Продаж портативного обладнання для поліграфа Mobi підлокітники Polygraph в Україні (Схвалено президентом Міжнародного співтовариства поліграфологів, ISOPE, США)

В Україні затверджена кваліфікаційна характеристика професії «Поліграфолог» та 25 жовтня 2021 року уведена сама професія «Поліграфолог» змінами № 10 до Національного класифікатора професій ДК 003:2010

Надання послуг щодо розробки та проведення групових тренінгових занять за різними напрямами судово-психологічної експертизи в сучасному судочинстві, у тому числі із застосуванням поліграфа 

Незалежній не державній професійній атестованій судово-психологічній експертизі в Україні бути: історія однієї перемоги або про можливість призначення першої недержавної професійної атестованої судово-психологічної еспертизи з 09 липня 2020 року 

Електронна бібліотека судді, адвоката, психолога, батьків: «Допит, опитування дитини в суді». Методичні рекомендації, нормативні документи, постанови Верховного Суду 

Огляд змін до законодавства України: процесуальний статус спеціаліста у кримінальних провадженнях про кримінальні проступки з 1 липня 2020 року  

Електронна бібліотека правозахисника України. Серія: Застосування рішень Європейського суду з прав людини в українському судочинстві 

Електронна бібліотека судді України: квітень 2020 року (більше 70 книг) 

Колекція зразків клопотань про відкладення розгляду справи у зв’язку із впровадженням карантину та типові зразки заяв, які подаються до суду станом на 20 березня 2020 та оголошення ДСА України від 19 березня 2020 

І на останок щодо професійного розвитку, актуальні вакансії можна переглянути на сайті - Jooble (потрібно на тиснути, щоб перейти за посиланням).