Член Вищої раді правосуддя Світлана Шелест прокоментувала виданню «Судово-юридична газета» Рішення Конституційного Суду України від 28 серпня, яким було визнано неконституційним обмеження суддівської винагороди на період дії карантину.
«Згідно з Рішенням Конституційного Суду України усі зміни, внесені в квітні 2020 року до Закону «Про Державний бюджет України», визнані неконституційними і втратили чинність з дня ухвалення Рішення Конституційним Судом, тобто з 28 серпня 2020 року. Таким чином, вже з 29 серпня не існує ніяких обмежень для виплати суддівської винагороди в колишньому обсязі», – зауважила Світлана Шелест.
За її словами, для відновлення виплат суддівської винагороди в повному обсязі після Рішення КСУ вже не потрібні будь-які розпорядчі акти чи нові рішення Верховної Ради або Кабінету Міністрів.
«Виплати в повному обсязі повинні поновитися автоматично за аналогією з Рішенням КСУ від 4 грудня 2018 року 11-р/2018, яким була усунена різниця в оплаті праці суддів, що успішно пройшли кваліфікаційне оцінювання і з якихось причин його не завершили», – розповіла виданню Світлана Шелест.
Вона звернула увагу на те, що в пункті 4.3 Рішення Конституційний Суд України чітко вказав: обмеження у виплаті суддівської винагороди може встановлюватися тільки за умов наявності в країні воєнного або надзвичайного стану. Однак навіть у такому випадку обмеження повинно впроваджуватися пропорційно, із встановленням чітких часових строків і в жорсткій відповідності до Конституції України.
Як зауважила Світлана Шелест, КСУ прямо вказав у Рішенні, що після закінчення терміну дії обмежень суддям має бути також виплачена у якості компенсаціїя та частина винагороди, яка була фактично втрачена за час дії карантинних обмежень, оскільки суддівська винагорода є складовим елементом статусу судді, визначеного Конституцією України.
Нагадаємо, що 28 серпня 2020 року Конституційний Суд розглянув подання Верховного Суду і визнав неконституційним введене в квітні обмеження суддівської винагороди та зарплат топ-чиновників, представників правоохоронних відомств, членів Вищої ради правосуддя, суддів КСУ тощо в розмірі 10 мінімальних заробітних плат (47 230 грн).
Таким чином, виплати суддівської винагороди повинні поновитися в розмірі, встановленому Законом «Про судоустрій і статус суддів» станом на 1 січня 2020 року, згідно з яким базовий посадовий оклад суддів судів першої інстанції становить 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, суддів апеляційних судів та суддів вищих спеціалізованих судів – 50 прожиткових мінімумів.