Оголошення

Редакція надає сприяння у пошуку експертів або фахівців для проведення психологічної, товарознавчої експертизи, досліджень на поліграфі.

Тел.: 0934767260

Перегляди: 352

Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду залишив без задоволення касаційну скаргу представника потерпілої на ухвалу апеляційного суду, якою кримінальне провадження щодо обвинуваченого у статевих зносинах з особою, яка не досягла статевої зрілості (ч. 1 ст. 155 КК України в редакції від 25 вересня 2008 року), закрито через відсутність в його діянні складу кримінального правопорушення.

Апеляційний суд, скасовуючи вирок місцевого суду про засудження особи до двох років позбавлення волі та закриваючи кримінальне провадження, послався на приписи ч. 1 ст. 5 КК України (зворотна дія закону про кримінальну відповідальність у часі) та зазначив таке. Після ухвалення вироку законодавець вніс зміни до ч. 1 ст. 155 вказаного Кодексу, згідно з якими кримінальна відповідальність за природні або неприродні зносини з особою, яка не досягла 16-річного віку, настає в разі вчинення цього злочину повнолітньою особою.

Як зазначено в постанові ККС ВС, доводи касаційної скарги, зокрема, про скасування судового рішення на тій підставі, що діяння особи слід кваліфікувати як зґвалтування (ч. 4 ст. 152 КК України), яке є більш тяжким кримінальним правопорушенням та яке стороною обвинувачення не інкримінувалось, − неприйнятні, адже вони суперечать закріпленим у ст. 7 КПК України засадам верховенства права, законності та забезпечення права на захист.

Крім того, касаційний суд указав на те, що закон про кримінальну відповідальність, який скасовує злочинність діяння, пом’якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотну дію в часі (ч. 1 ст. 5 КК України).

На момент вчинення інкримінованого особі кримінального правопорушення, відповідальності за ч. 1 ст. 155 КК України (в редакції від 25 вересня 2008 року) підлягала винна особа, котра досягла 16-річного віку в разі вступу в статеві зносини з особою, яка не досягла статевої зрілості.

Водночас 18 квітня 2018 року набрав чинності Закон України від 14 березня 2018 року № 2334-VIII «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо захисту дітей від сексуальних зловживань та сексуальної експлуатації». Цим законом було внесено зміни до ст. 155 КК України, згідно з якими кримінальна відповідальність за природні або неприродні зносини з особою, яка не досягла 16-річного віку, настає в разі вчинення цього злочину повнолітньою особою. Тобто особою, яка досягла вісімнадцятирічного віку.

Отже, диспозиція ч. 1 ст. 155 вказаного Кодексу в новій редакції, звузивши коло суб’єктів злочину, в цій частині поліпшує становище особи. Тому така зміна має на підставі ч. 1 ст. 5 КК України зворотну дію в часі та скасовує злочинність діяння, вчиненого особою віком до 18 років. Натомість обвинувачений на момент вчинення інкримінованого злочину був неповнолітнім. Тому з юридичної точки зору він не є суб’єктом зазначеного кримінального правопорушення.

Доктриною кримінального права визнається безспірним, що діяння є злочином лише за умови наявності всіх його ознак, тобто елементів складу кримінального правопорушення, до яких належить і суб’єкт. Оскільки з урахуванням законодавчих змін особа не є таким суб’єктом, суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку про необхідність закриття кримінального провадження.

До того ж у касаційній скарзі не міститься жодних аргументів про неправильне застосування апеляційним судом положень ст. 5 КК України. У зв’язку з цим, зважаючи на приписи КПК України, якими встановлено межі касаційного перегляду оспорюваного рішення, колегія суддів ККС ВС також не мала правових підстав ставити під сумнів висновки в ухвалі з указаного питання й погіршувати становище особи.

Постанова ККС ВС у справі № 672/1589/17 (провадження № 51-4194км19) – http://reyestr.court.gov.ua/Review/90385185, окрема думка судді − http://reyestr.court.gov.ua/Review/90411109.

Верховний Суд України


За інформацією Судова влада України

Додатково, Переказати кошти для допомоги Збройним Силам України та гуманітарної допомоги з платіжної картки 

Традиційно, нагадуємо користувачам журналу, що науковий журнал запроваджив надання послуг «Консультація»: запит на проведення судово-психологічної експертизи за різними підставами, у тому числі відшкодування моральної шкоди завданою військовими злочинами, із застосуванням поліграфа на замовлення зацікавлених осіб, суду, правоохоронних органів згідно процесуальних кодексів. - URL: http://expertize-journal.org.ua/konsultacia Телефон для термінового дзвінка судовому експерту: +38 093 476 72 60 (Viber, Telegram, Whatsapp).

Звертаємо увагу, організація проведення професійних консультацій всім зацікавленим, здійснюється членом Президії Науково-консультативної та методичної ради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України, головним редактором журналу, атестованим судовим експертом психологом (поліграфологом), кандидатом психологічних наук, доцентом Назаровим Олегом Анатолійовичем. 

В 2023 року виповнилося 10 років викладання головного редактора журналу Назарова Олега Анатолійовича для суддів, помічників суддів, секретарів та працівників апарату судів, які підвищували свою кваліфікацію в Національній школі суддів України протягом 2013-2023 років. З цієї нагоди Назаров О.А. був відмічений Почесною грамотою Національної школи суддів України за підготовку високваліфікованих кадрів для системи правосуддя. Багато проведено було підготовлених корисних та цікавих тем в галузі судової експертизи, судово-психологічної експертизи, основ психології та застосування поліграфа, опитування дитини. В тому числі багато тем було напрацьовано для адвокатської аудиторії (справи щодо відшкодування моральної шкоди, визначення місця мешкання дитини, угоди з вадами волі, застосування поліграфа тощо). Для замовляння вебінару, тренінгу спеціальної тематики в галузі судової експертизи звертайтесь за телефонами редакції журналу: +38093 476 72 60. 

Офіційній Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи, судового експерта психолога (поліграфолога) Назарова О.А. (свідоцтво Міністерства юстиції України від 09.07.2020 №2035) 

Офіційний Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи із застосуванням поліграфа, тестувань на поліграфі в Україні за міжнародними стандартами (поліграф EyeDetect, розробник Converus Inc., USA)

Продаж портативного обладнання для поліграфа Mobi підлокітники Polygraph в Україні (Схвалено президентом Міжнародного співтовариства поліграфологів, ISOPE, США)

В Україні затверджена кваліфікаційна характеристика професії «Поліграфолог» та 25 жовтня 2021 року уведена сама професія «Поліграфолог» змінами № 10 до Національного класифікатора професій ДК 003:2010

Надання послуг щодо розробки та проведення групових тренінгових занять за різними напрямами судово-психологічної експертизи в сучасному судочинстві, у тому числі із застосуванням поліграфа 

Незалежній не державній професійній атестованій судово-психологічній експертизі в Україні бути: історія однієї перемоги або про можливість призначення першої недержавної професійної атестованої судово-психологічної еспертизи з 09 липня 2020 року 

Електронна бібліотека судді, адвоката, психолога, батьків: «Допит, опитування дитини в суді». Методичні рекомендації, нормативні документи, постанови Верховного Суду 

Огляд змін до законодавства України: процесуальний статус спеціаліста у кримінальних провадженнях про кримінальні проступки з 1 липня 2020 року  

Електронна бібліотека правозахисника України. Серія: Застосування рішень Європейського суду з прав людини в українському судочинстві 

Електронна бібліотека судді України: квітень 2020 року (більше 70 книг) 

Колекція зразків клопотань про відкладення розгляду справи у зв’язку із впровадженням карантину та типові зразки заяв, які подаються до суду станом на 20 березня 2020 та оголошення ДСА України від 19 березня 2020 

І на останок щодо професійного розвитку, актуальні вакансії можна переглянути на сайті - Jooble (потрібно на тиснути, щоб перейти за посиланням).

 7 декабря 2023