13 червня 2018 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 507, якою вніс 11 змін до Порядку проведення психофізіологічного дослідження із застосуванням поліграфа у Державному бюро розслідувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 травня 2017 р. № 449 (Офіційний вісник України, 2017 р., № 57, ст. 1679). З нововедень - співробтіників Бюро, які мають допуск до державної таємниці повинні тестувати сторонні особи поліграфологи, які мають допуск до державної таємниці (пункт 5 Порядку). Крім того, сторонніх спеціалістів звільнили від вимоги використовувати поліграф, який відповідає вимогам ДСТУ 8692:2016 Поліграфи. Технічні умови. Їм достатньо мати поліграф, який відповідає вимогам щодо нешкідливості для життя і здоров’я людини (пункт 8 Порядку).
Однак для працівників структурного підрозділу внутрішнього контролю Бюро так і залишили вимогу про проведення дослідження лише за допомогою поліграфа, який відповідає вимогам "примарного" ДСТУ 8692:2016. Використання працівником структурного підрозділу внутрішнього контролю Бюро поліграфа, який не відповідає зазначеним вимогам, забороняється (пункти 8, 17 Порядку).
Для довідки, зміст прийнятого в 2016 році ДСТУ 8692:2016, ініціатором розробки якого була громадська організація "Всеукраїнська асоціація поліграфологів" спільно з приватним підприємством "УКРСЕТ" містить порушення, які не дають змогу в Україні взагалі на будь-які поліграфи отримати в акредитованих установах, підприємствах та організаціях, які призначені й уповноважені державою на проведення подібного виду робіт в Державній системі сертифікації – документу, який має назву СЕРТИФІКАТ ВІДПОВІДНОСТІ і міг би засвідчити відповідність поліграфа і його програмного забезпечення вимогам ДСТУ 8692:2016 у повному обсязі. Для прикладу, згідно вимог пункту 6.2.8 вказаного ДСТУ, програмне забезпечення поліграфа повинно відповідати вимогам ДСТУ EN 62304:2014 "Програмне забезпечення медичних пристроїв. Процеси життєвого циклу програмного забезпечення (EN 62304:2006, ІDT)", однак згідно висновку державного підприємства «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» виконати данну вимогу не можливо у принципі, оскільки поліграф відноситься не до МЕДИЧНОЇ ТЕХНІКИ, а до ПСИХОФІЗІОЛОГІЧНИХ (АПАРАТНИХ) МЕТОДІВ, які взагалі ніколи не мали відношення до медичного програмного забезпечення під час досліджень.
15 червня 2018 на базі Технічного комітету 20 «Інформаційні технології» Національного органу стандартизації України під головуванням глави підкомітету ПК 37 ТК 20 д.тех.н. Романова В.А. відбувся круглий стіл про внесення змін до ДСТУ 8692 до: 2016 Поліграфи. Технічні умови.
Зі слів, директора Бюро Романа Труби, Кабінет Міністрів України вніс зміни до «Порядку проведення психофізіологічного дослідження із застосуванням поліграфа у Державному бюро розслідувань», якими переніс етап поліграфу після проведення співбесід. «Це логічний та очевидний крок, який ми пропонували зробити. Проведення дослідження за допомогою поліграфу – довготривалий та складний етап, у тому числі для кандидатів. Неправильно змушувати людину проходити поліграф, якщо невідомо, чи стане вона працівником ДБР. Таких «потенційних» працівників – декілька тисяч. Витрачати їх час, час поліграфологів та, зрештою, Державного бюро розслідувань, яке чекає на переможців конкурсу – недоцільно», – підкреслив Директор Бюро. При цьому він зауважив, що після співбесіди інтерв’ювання кандидатів може бути більш конкретизованим.
Водночас, Р.Труба роз’яснив, що конкурс на 219 посад до центрального апарату Бюро проходитиме за старим порядком, тобто всі кандидати мають пройти поліграф: «Це рішення комісія ухвалила ще до внесення відповідних змін Кабінетом Міністрів».
Він також звернув увагу, що Державне бюро розслідувань – єдиний орган, де до вступу на службу, а також не рідше одного раз на рік, працівники проходять поліграф: «Такої вимоги немає в жодному державному органі, в тому числі і в нових антикорупційних органах» [1].
Нормативні документи:
1. Постанова Кабінету Міністрів України від 11 травня 2017 р. № 449 "Про затвердження Порядку проведення психофізіологічного дослідження із застосуванням поліграфа у Державному бюро розслідувань". - Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/449-2017-п
2. Постанова Кабінету Міністрів України від 13 червня 2018 р. № 507 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 11 травня 2017 р. № 449 і від 20 грудня 2017 р. № 1069". - Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/507-2018-п/paran9#n9
Вискористані джерела:
1. Усі переможці конкурсів на посади до ДБР обов’язково проходитимуть поліграф – Р.Труба. - Режим доступа: http://dbr.gov.ua/news/usi-peremozhci-konkursiv-na-posadi-do-dbr-obovyazkovo-prokhoditimut-poligraf-rtruba