Оголошення

Редакція надає сприяння у пошуку експертів або фахівців для проведення психологічної, товарознавчої експертизи, досліджень на поліграфі.

Тел.: 0934767260

Перегляди: 344

Суддя Великої Палати Верховного Суду Дмитро Гудима виступив на онлайн-конференції з питань протидії зловживанню правами сторонами виконавчого провадження та виявлення існуючих інструментів впливу на боржника.

Захід, що відбувся 15 липня 2020 року, організований за ініціативи експертної групи з питань суміжних із правосуддям правових інститутів Директорату правосуддя та кримінальної юстиції Міністерства юстиції України у рамках проведення четвертого блоку Моніторингу впровадження та аналізу ефективності прийнятих нормативно-правових актів у сферах правового регулювання, банкрутства, виконання судових рішень та рішень інших органів, судово-експертної діяльності, судоустрою та судочинства, кримінальної юстиції, адвокатури та адвокатської діяльності.

Дмитро Гудима зазначив, що тематика заходу потребує уваги як з боку тих осіб, які виконують судові рішення, так і тих, хто звертається до суду за захистом своїх прав, і самих боржників.

«Суди не менше, ніж стягувачі, потребують того, щоб судові рішення були належно виконані, а права особи, яка звернулася до суду, були захищені ефективно», – наголосив суддя.

У доповіді він звернув увагу на відмінність зловживання процесуальними та матеріальними правами і вказав на відмінність у наслідках, які застосовує суд: у разі зловживання процесуальними правами суд може залишити без розгляду або повернути заяву, скаргу, клопотання, застосувати заходи процесуального примусу тощо, тоді як наслідком зловживання матеріальними правами може бути, зокрема, відмова в захисті відповідного права, тобто відмова в позові (постанова КЦС у складі ВС від 3 червня 2020 року у справі № 318/89/18, № у ЄДРСР – 89675396).

Стосовно процесуальних прав суддя зауважив, що хоча зловживання ними, мабуть, частіше допускають боржники у виконавчому провадженні, проте і стягувачі, й органи та особи, які здійснюють примусове виконання судових рішень, також, так би мовити, не залишаються осторонь.

Доповідач нагадав, що саме на дії стягувача у постанові від 13 березня 2019 року у справі № 199/6713/14-ц (№ у ЄДРСР – 80854817, пункти 50–52) ВП ВС відреагувала скасуванням судових рішень і залишенням скарги на бездіяльність державного виконавця без розгляду. ВП ВС вказала, що нецензурна лексика, образливі та лайливі слова чи символи, зокрема, для надання особистих характеристик учасникам справи, іншим учасникам судового процесу, їх представникам і суду (суддям) не можуть використовуватися ні в заявах по суті справи, заявах з процесуальних питань, інших процесуальних документах, ні у виступах учасників судового процесу та їх представників. Такі дії суперечать основним засадам (принципам) цивільного судочинства та його завданню і є виявом очевидної неповаги до честі, гідності цих осіб з боку тих, хто такі дії вчиняє (близькі за змістом висновки викладені в постанові ВП ВС від 14 березня 2019 року у справі № 9901/34/19 (№ у ЄДРСР – 81013341), а також в ухвалі КЦС ВС від 17 січня 2020 року у справі № 127/21229/19 (№ у ЄДРСР – 87000538).

Суддя також навів інші приклади, коли ВС установив наявність зловживання процесуальними правами в діях сторін виконавчого провадження, а саме:

– подання боржником заяви про роз’яснення судового рішення, яка повторює доводи вирішеної судом заяви боржника про виправлення описки (ухвала КЦС ВС від 18 вересня 2019 року у справі № 761/32851/15-ц, № у ЄДРСР – 84545111);

– повторне подання стягувачем клопотання про ухвалення додаткового судового рішення після того, як суд ухвалив рішення за першим таким клопотанням (ухвала КЦС ВС від 4 березня 2020 року у справі № 760/4569/18-ц, № у ЄДРСР – 88062765).

Доповідач звернув увагу й на ті ситуації, в яких ВС, оцінюючи діяння органів і осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень, звернувся до інституту зловживання процесуальними правами:

– орган декілька разів подавав клопотання про зупинення виконання судового рішення (постанова ВП ВС від 16 січня 2019 року у справі № 279/3458/17-ц, пункти 9–19, № у ЄДРСР – 79250493);

– державний виконавець діяв за межами його повноважень, самостійно змінивши спосіб виконання судового рішення (постанова КЦС у складі ВС від 5 вересня 2018 року у справі № 450/2962/14-ц, № у ЄДРСР – 76349840);

– державний виконавець не вчиняв усіх, передбачених законом дій з примусового виконання рішення суду (постанови КЦС ВС від 23 січня 2018 року у справі № 2-1275/04, № у ЄДРСР – 71807478; від 11 вересня 2019 року у справі № 2-15/2003, № у ЄДРСР – 84343836; від 16 жовтня 2019 року у справі № 199/9214/15-ц, № у ЄДРСР – 85174159).

Участь в обговоренні актуальних питань протидії зловживанню правами сторонами виконавчого провадження взяли також представники Міністерства юстиції України, Верховної Ради України, експерти міжнародних проектів Європейського Союзу та Ради Європи, представники громадських організацій та наукових установ, приватні виконавці.

Верховний Суд


За інформацією Судова влада України

Додатково, Переказати кошти для допомоги Збройним Силам України та гуманітарної допомоги з платіжної картки 

Традиційно, нагадуємо користувачам журналу, що науковий журнал запроваджив надання послуг «Консультація»: запит на проведення судово-психологічної експертизи за різними підставами, у тому числі відшкодування моральної шкоди завданою військовими злочинами, із застосуванням поліграфа на замовлення зацікавлених осіб, суду, правоохоронних органів згідно процесуальних кодексів. - URL: http://expertize-journal.org.ua/konsultacia Телефон для термінового дзвінка судовому експерту: +38 093 476 72 60 (Viber, Telegram, Whatsapp).

Звертаємо увагу, організація проведення професійних консультацій всім зацікавленим, здійснюється членом Президії Науково-консультативної та методичної ради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України, головним редактором журналу, атестованим судовим експертом психологом (поліграфологом), кандидатом психологічних наук, доцентом Назаровим Олегом Анатолійовичем. 

В 2023 року виповнилося 10 років викладання головного редактора журналу Назарова Олега Анатолійовича для суддів, помічників суддів, секретарів та працівників апарату судів, які підвищували свою кваліфікацію в Національній школі суддів України протягом 2013-2023 років. З цієї нагоди Назаров О.А. був відмічений Почесною грамотою Національної школи суддів України за підготовку високваліфікованих кадрів для системи правосуддя. Багато проведено було підготовлених корисних та цікавих тем в галузі судової експертизи, судово-психологічної експертизи, основ психології та застосування поліграфа, опитування дитини. В тому числі багато тем було напрацьовано для адвокатської аудиторії (справи щодо відшкодування моральної шкоди, визначення місця мешкання дитини, угоди з вадами волі, застосування поліграфа тощо). Для замовляння вебінару, тренінгу спеціальної тематики в галузі судової експертизи звертайтесь за телефонами редакції журналу: +38093 476 72 60. 

Офіційній Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи, судового експерта психолога (поліграфолога) Назарова О.А. (свідоцтво Міністерства юстиції України від 09.07.2020 №2035) 

Офіційний Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи із застосуванням поліграфа, тестувань на поліграфі в Україні за міжнародними стандартами (поліграф EyeDetect, розробник Converus Inc., USA)

Продаж портативного обладнання для поліграфа Mobi підлокітники Polygraph в Україні (Схвалено президентом Міжнародного співтовариства поліграфологів, ISOPE, США)

В Україні затверджена кваліфікаційна характеристика професії «Поліграфолог» та 25 жовтня 2021 року уведена сама професія «Поліграфолог» змінами № 10 до Національного класифікатора професій ДК 003:2010

Надання послуг щодо розробки та проведення групових тренінгових занять за різними напрямами судово-психологічної експертизи в сучасному судочинстві, у тому числі із застосуванням поліграфа 

Незалежній не державній професійній атестованій судово-психологічній експертизі в Україні бути: історія однієї перемоги або про можливість призначення першої недержавної професійної атестованої судово-психологічної еспертизи з 09 липня 2020 року 

Електронна бібліотека судді, адвоката, психолога, батьків: «Допит, опитування дитини в суді». Методичні рекомендації, нормативні документи, постанови Верховного Суду 

Огляд змін до законодавства України: процесуальний статус спеціаліста у кримінальних провадженнях про кримінальні проступки з 1 липня 2020 року  

Електронна бібліотека правозахисника України. Серія: Застосування рішень Європейського суду з прав людини в українському судочинстві 

Електронна бібліотека судді України: квітень 2020 року (більше 70 книг) 

Колекція зразків клопотань про відкладення розгляду справи у зв’язку із впровадженням карантину та типові зразки заяв, які подаються до суду станом на 20 березня 2020 та оголошення ДСА України від 19 березня 2020 

І на останок щодо професійного розвитку, актуальні вакансії можна переглянути на сайті - Jooble (потрібно на тиснути, щоб перейти за посиланням).