Оголошення

Редакція надає сприяння у пошуку експертів або фахівців для проведення психологічної, товарознавчої експертизи, досліджень на поліграфі.

Тел.: 0934767260

Перегляди: 661

Дуже часто за рамками публічних обговорень щодо проблеми дефіциту суддів залишається питання фінансового забезпечення співробітників апаратів судів. І якщо нестача служителів Феміди спровокована множинними факторами, то з апаратом суду все набагато прозаїчніше - низькі заробітні плати та відсутність стимулюючих виплат. Таким чином, є вірогідність, що в грудні цього року співробітники апаратів судів можуть не отримати заробітної плати. Принаймні, така критична ситуація склалася в Одеській області. Хоча у нас немає сумнівів щодо подібної ситуації в інших регіонах України.

Тарас Лукаш очолює територіальне управління Державної судової адміністрації України в Одеській області майже рік. Він стурбований ситуацією, яка склалася, і в інтерв'ю для «Юридическая практика» ділиться ідеями і роздумами з приводу виходу з кадрового глухого кута судової системи.

- Як зробити так, щоб співробітники апарату залишилися працювати?

- Необхідність внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» назріла, а якщо згадаємо, що на вулиці вже жовтень, то, можна сказати, навіть перезріла. Це, мабуть, єдиний правильний вихід в даній ситуації. При цьому у мене немає ілюзій щодо перспектив внесення змін до цього закону і додаткового фінансування судової системи. Фактично суди Одеської області в 2020 році працюють ще на тих «запасах», які були придбані управлінням протягом 2019 року.

Слід зазначити і проблему стимулюючих виплат апарату судів у 2020 році. Незважаючи на те, що в силу не залежних від нас причин вони виплачувалися не завжди і не в тих розмірах, на які мають моральне право люди, на обов'язкові виплати (оклад, ранг і надбавка за вислугу років) в грудні нам не вистачає близько 15 мільйонів гривень. І ця сума не включає можливих виплат за позовами суддів про компенсацію суддівської винагороди внаслідок обмеження його розміру в період карантину. І якщо на цю проблему терміново не звернуть увагу органи законодавчої і виконавчої гілок влади, то співробітники апаратів судів заробітної плати в грудні можуть не отримати. Про даної проблематики ми інформуємо ДСА України, яка також намагається вирішити цим проблеми, використовуючи наявні можливості.

Важливо сказати, що виплата суддівської винагороди є елементом забезпечення незалежності судової гілки влади, і ми повинні виплачувати його в першу чергу, а апарату суду, виходить, забортної плата виплачується за залишковим принципом. І співробітники апарату, на жаль, починають шукати собі нову краще оплачувану роботу і звільнятися.

У регіонах часто люди фактично позбавлені вибору місця роботи. З одного боку, для судової системи це і непогано, адже співробітники апаратів залишаються в системі. З іншого боку, цей позитив містить відтінки лукавства. Тому, що люди змушені погоджуватися на такі умови оплати праці, не маючи іншого вибору. За моєю інформацією, на ринку «Сьомий кілометр» зараз можна заробити більше, ніж працюючи не перший рік в апараті суду, маючи при цьому вище освіту і, можливо, навіть не одну.

- А як щодо кадрового забезпечення судової системи суддями? Який механізм заповнення вакантних посад суддів ви вважаєте найоптимальнішим?

- Найоптимальнішим механізмом буде формування нового складу ВККСУ. Як добре всім відомо, ВККС де-юре є, а де-факто - не працює з 7 листопада 2019 року. Припинити роботу цього органу до обрання нового складу, на мою суб'єктивну думку, було найбільшою помилкою. Наслідки цього кроку судова система вже гостро відчуває. І якщо не вжити системних, швидких і якісних рішень, то під загрозу буде поставлено належне функціонування всієї судової системи. Фактично ми вже стоїмо на порозі незворотних процесів.

Але повернемося до питання. Частково проблема кадрового голоду почала вирішуватися з появою ряду указів Президента України про призначення суддів - це учасники так званого четвертого добору, який стартував в 2017 році. Але вже в 2017 році судова система відчувала такий кадровий голод, який не міг бути подоланий відібраними 700 кандидатами цього добору для навчання в Національній школі суддів України.

У 2017 році ВККСУ організувала одночасне проведення відбіркового іспиту для більш ніж 4000 кандидатів. За весь час незалежності України заходів такого масштабу проведено не було. Успішно здали відбірковий іспит 1280 кандидатів, з них Комісія змогла відібрати лише 700. Дане рішення було ухвалено на основі європейських стандартів навчання суддів, а також наявних у школи потужностей для забезпечення належного навчання.

Зараз я пропоную законодавцю звернути увагу на тих 580 юристів з 1280, які успішно здали відбірковий іспит в 2017 році, але не потрапили в рейтинг переможців, і дати їм можливість продовжити участь у процедурі добору вже зі стадії спеціальної підготовки в НШСУ. Це буде одним із кроків для вирішення проблеми кадрового голоду в системі і економії бюджетних коштів для організації та проведення відбіркового іспиту. При цьому, ми пам'ятаємо, що на даний момент зазначену процедуру нікому проводити, оскільки робота ВККС заблокована.

Переконаний, що і зменшення строку навчання в школі до шести місяців також створить додаткові умови для максимально швидкого залучення в систему більш 500 кваліфікованих юристів. Півроку для спеціальної підготовки юристів, які і так активно працюють в сфері права, - в даний момент оптимальна альтернатива. Після чого складання кваліфікаційного іспиту та залучення до перевірки робіт фахівців НШСУ (це, власне, вже запропоновано законопроєктом № 4055).

Таким чином, якщо законодавець підтримає дану ініціативу, то ми отримаємо істотну економію бюджетних коштів і значно прискоримо процес призначення суддів в першу інстанцію. Вони там дійсно потрібні.

- А як йдуть справи в апеляційних судах?

- Проблема кадрового дефіциту в апеляційних судах зараз відчувається ще гостріше, ніж в судах першої інстанцій. І розв'язати цю проблему за спрощеною схемою, як з добором 2017 року, досить складно. Процедура вирішення цього питання одна - це конкурс. ВККСУ попередньої каденції почала цю процедуру, але в силу відомих причин її зараз нікому продовжити. Сумно в цій ситуації те, що з початку року в відставку за власним бажанням пішло більше ніж значна кількість досвідчених суддів, і суттєва їх частина - це судді апеляційних судів.

Детальніше читайте в інтерв’ю «Юридическая практика» за посиланням: https://bit.ly/3jEBdiK


За інформацією Судова влада України

Додатково, Переказати кошти для допомоги Збройним Силам України та гуманітарної допомоги з платіжної картки 

Традиційно, нагадуємо користувачам журналу, що науковий журнал запроваджив надання послуг «Консультація»: запит на проведення судово-психологічної експертизи за різними підставами, у тому числі відшкодування моральної шкоди завданою військовими злочинами, із застосуванням поліграфа на замовлення зацікавлених осіб, суду, правоохоронних органів згідно процесуальних кодексів. - URL: http://expertize-journal.org.ua/konsultacia Телефон для термінового дзвінка судовому експерту: +38 093 476 72 60 (Viber, Telegram, Whatsapp).

Звертаємо увагу, організація проведення професійних консультацій всім зацікавленим, здійснюється членом Президії Науково-консультативної та методичної ради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України, головним редактором журналу, атестованим судовим експертом психологом (поліграфологом), кандидатом психологічних наук, доцентом Назаровим Олегом Анатолійовичем. 

В 2023 року виповнилося 10 років викладання головного редактора журналу Назарова Олега Анатолійовича для суддів, помічників суддів, секретарів та працівників апарату судів, які підвищували свою кваліфікацію в Національній школі суддів України протягом 2013-2023 років. З цієї нагоди Назаров О.А. був відмічений Почесною грамотою Національної школи суддів України за підготовку високваліфікованих кадрів для системи правосуддя. Багато проведено було підготовлених корисних та цікавих тем в галузі судової експертизи, судово-психологічної експертизи, основ психології та застосування поліграфа, опитування дитини. В тому числі багато тем було напрацьовано для адвокатської аудиторії (справи щодо відшкодування моральної шкоди, визначення місця мешкання дитини, угоди з вадами волі, застосування поліграфа тощо). Для замовляння вебінару, тренінгу спеціальної тематики в галузі судової експертизи звертайтесь за телефонами редакції журналу: +38093 476 72 60. 

Офіційній Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи, судового експерта психолога (поліграфолога) Назарова О.А. (свідоцтво Міністерства юстиції України від 09.07.2020 №2035) 

Офіційний Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи із застосуванням поліграфа, тестувань на поліграфі в Україні за міжнародними стандартами (поліграф EyeDetect, розробник Converus Inc., USA)

Продаж портативного обладнання для поліграфа Mobi підлокітники Polygraph в Україні (Схвалено президентом Міжнародного співтовариства поліграфологів, ISOPE, США)

В Україні затверджена кваліфікаційна характеристика професії «Поліграфолог» та 25 жовтня 2021 року уведена сама професія «Поліграфолог» змінами № 10 до Національного класифікатора професій ДК 003:2010

Надання послуг щодо розробки та проведення групових тренінгових занять за різними напрямами судово-психологічної експертизи в сучасному судочинстві, у тому числі із застосуванням поліграфа 

Незалежній не державній професійній атестованій судово-психологічній експертизі в Україні бути: історія однієї перемоги або про можливість призначення першої недержавної професійної атестованої судово-психологічної еспертизи з 09 липня 2020 року 

Електронна бібліотека судді, адвоката, психолога, батьків: «Допит, опитування дитини в суді». Методичні рекомендації, нормативні документи, постанови Верховного Суду 

Огляд змін до законодавства України: процесуальний статус спеціаліста у кримінальних провадженнях про кримінальні проступки з 1 липня 2020 року  

Електронна бібліотека правозахисника України. Серія: Застосування рішень Європейського суду з прав людини в українському судочинстві 

Електронна бібліотека судді України: квітень 2020 року (більше 70 книг) 

Колекція зразків клопотань про відкладення розгляду справи у зв’язку із впровадженням карантину та типові зразки заяв, які подаються до суду станом на 20 березня 2020 та оголошення ДСА України від 19 березня 2020 

І на останок щодо професійного розвитку, актуальні вакансії можна переглянути на сайті - Jooble (потрібно на тиснути, щоб перейти за посиланням).