Оголошення

Редакція надає сприяння у пошуку експертів або фахівців для проведення психологічної, товарознавчої експертизи, досліджень на поліграфі.

Тел.: 0934767260

Перегляди: 207

Голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович і суддя КАС ВС Наталія Блажівська взяли участь у презентації та обговоренні звіту «Дискреція в адміністративному судочинстві», підготовленого проєктом ЄС «Право-Justice». Учасниками заходу, який відбувся 29 січня 2021 року в онлайн-режимі, стали також керівник проєкту ЄС «Право-Justice» Довідас Віткаускас, національний експерт проєкту Роман Мельник, національний експерт проєкту, заступник голови правління Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда, міжнародний експерт проєкту, голова Європейської асоціації адміністративних суддів, суддя адміністративного суду Відня Едіт Целлер, голова Восьмого апеляційного адміністративного суду Олег Заверуха, заступник голови Восьмого апеляційного адміністративного суду Віталій Затолочний, судді адміністративних судів, а також науковці та представники громадськості.

Під час онлайн-заходу учасники обговорили теми стосовно дискреції адміністративного органу в контексті юридичної доктрини; стандартів та рекомендацій Ради Європи і судової практики держав – членів ЄС щодо дискреції адміністративного органу; дискреції адміністративного органу в межах національного законодавства та судової практики; презентації настанов (алгоритму) з реалізації контролю адміністративних судів за реалізацією дискреції адміністративного органу.

Модерували захід національні експерти проєкту ЄС «Право-Justice» Оксана Цимбрівська та Костянтин Красовський.

Голова КАС ВС Михайло Смокович, вітаючи учасників заходу, висловив подяку його організаторам, зокрема постійним партнерам із проєкту Європейського Союзу «Право-Justice», за плідну багаторічну співпрацю з актуальних питань адміністративного права та судочинства, а також за можливість обговорення такої проблематики на майданчиках проєкту в колі представників юридичної спільноти високого фахового рівня.

«Теми, які обираються для обговорення, завжди дуже важливі в контексті тих реформ, що проводяться в нашій державі. Не менш важливі вони і в аспекті правозастосування. Тому абсолютним позитивом є те, що на цьому майданчику ми можемо разом дослідити питання дискреції адміністративних органів і судовий контроль за її реалізацією під кутом зору юридичної доктрини, європейських стандартів, національного законодавства та судової практики, а також обмінятися досвідом та набути нових знань», – зауважив Михайло Смокович.

Голова КАС ВС зазначив, що питання щодо визначення меж судової дискреції досить дискусійне. Крім того, результати Моніторингу адміністративного судочинства в Україні, проведеного проєктом ЄС «Право-Justice», показали, що в національному законодавстві немає чітких правил щодо межі судового втручання в дискреційні повноваження адміністративних органів, а також те, що немає розмежування між дискреційними повноваженнями виборних та невиборних органів влади і не визначено різниці в обсязі повноважень суду при перегляді індивідуальних та колегіальних рішень. Водночас дослідження виявило й те, що поняття тлумачення законів та дискреція недостатньо розмежовані у всіх сферах української юридичної доктрини.

На переконання Михайла Смоковича, проведення цього заходу дасть відповіді на найважливіші питання з визначеної проблематики, а результати дискусій можуть бути використані для подальшого проведення реформ в Україні та вдосконалення правозастосовної практики.

Суддя КАС ВС Наталія Блажівська зазначила, що експерти напрацювали конкретний алгоритм, який побудований на відповідній практиці Верховного Суду з урахуванням Рекомендації Ради Європи, що допоможе суддям у роботі.

Доповідачка звернула увагу на тезу з фундаментальної праці колишнього голови Верховного суду Ізраїлю Аарона Барака про те, що розсуд (дискреція) – це повноваження, дане особі, яка наділена владою обирати між двома і більше альтернативами, коли кожна з альтернатив є законною.

Наталія Блажівська сказала, що у чинному законодавстві фактично не так і багато випадків, коли в суб’єкта владних повноважень справді є дискреція. Касаційний адміністративний суд у складі ВС, переглядаючи рішення судів попередніх інстанцій, неодноразово формулював позицію, що у конкретних справах законодавство насправді не передбачало дискрецію органу. З огляду на вимоги ч. 2 ст. 2 КАС України важливим є передусім чіткий аналіз рішень і дій суб’єкта владних повноважень, чи вчинені вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а також чи було використано повноваження з метою, з якою це повноваження надано конкретному органу.

Суддя наголосила, що, незважаючи на відсутність законодавчо закріпленого поняття дискреції, суд формулює підходи до дискреції, спираючись на рекомендації Ради Європи. Тому суди нижчих інстанцій на прикладі переглянутих справ наглядно бачать, де дискреції не було.

Під час виступу суддя КАС ВС висловила переконання, що навіть після такого фундаментального дослідження і запропонованих алгоритмів дискусія розвиватиметься, але вже в напрямі аналізу застосування алгоритмів на практиці.

Верховний Суд


За інформацією Судова влада України

Додатково, Переказати кошти для допомоги Збройним Силам України та гуманітарної допомоги з платіжної картки 

Традиційно, нагадуємо користувачам журналу, що науковий журнал запроваджив надання послуг «Консультація»: запит на проведення судово-психологічної експертизи за різними підставами, у тому числі відшкодування моральної шкоди завданою військовими злочинами, із застосуванням поліграфа на замовлення зацікавлених осіб, суду, правоохоронних органів згідно процесуальних кодексів. - URL: http://expertize-journal.org.ua/konsultacia Телефон для термінового дзвінка судовому експерту: +38 093 476 72 60 (Viber, Telegram, Whatsapp).

Звертаємо увагу, організація проведення професійних консультацій всім зацікавленим, здійснюється членом Президії Науково-консультативної та методичної ради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України, головним редактором журналу, атестованим судовим експертом психологом (поліграфологом), кандидатом психологічних наук, доцентом Назаровим Олегом Анатолійовичем. 

В 2023 року виповнилося 10 років викладання головного редактора журналу Назарова Олега Анатолійовича для суддів, помічників суддів, секретарів та працівників апарату судів, які підвищували свою кваліфікацію в Національній школі суддів України протягом 2013-2023 років. З цієї нагоди Назаров О.А. був відмічений Почесною грамотою Національної школи суддів України за підготовку високваліфікованих кадрів для системи правосуддя. Багато проведено було підготовлених корисних та цікавих тем в галузі судової експертизи, судово-психологічної експертизи, основ психології та застосування поліграфа, опитування дитини. В тому числі багато тем було напрацьовано для адвокатської аудиторії (справи щодо відшкодування моральної шкоди, визначення місця мешкання дитини, угоди з вадами волі, застосування поліграфа тощо). Для замовляння вебінару, тренінгу спеціальної тематики в галузі судової експертизи звертайтесь за телефонами редакції журналу: +38093 476 72 60. 

Офіційній Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи, судового експерта психолога (поліграфолога) Назарова О.А. (свідоцтво Міністерства юстиції України від 09.07.2020 №2035) 

Офіційний Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи із застосуванням поліграфа, тестувань на поліграфі в Україні за міжнародними стандартами (поліграф EyeDetect, розробник Converus Inc., USA)

Продаж портативного обладнання для поліграфа Mobi підлокітники Polygraph в Україні (Схвалено президентом Міжнародного співтовариства поліграфологів, ISOPE, США)

В Україні затверджена кваліфікаційна характеристика професії «Поліграфолог» та 25 жовтня 2021 року уведена сама професія «Поліграфолог» змінами № 10 до Національного класифікатора професій ДК 003:2010

Надання послуг щодо розробки та проведення групових тренінгових занять за різними напрямами судово-психологічної експертизи в сучасному судочинстві, у тому числі із застосуванням поліграфа 

Незалежній не державній професійній атестованій судово-психологічній експертизі в Україні бути: історія однієї перемоги або про можливість призначення першої недержавної професійної атестованої судово-психологічної еспертизи з 09 липня 2020 року 

Електронна бібліотека судді, адвоката, психолога, батьків: «Допит, опитування дитини в суді». Методичні рекомендації, нормативні документи, постанови Верховного Суду 

Огляд змін до законодавства України: процесуальний статус спеціаліста у кримінальних провадженнях про кримінальні проступки з 1 липня 2020 року  

Електронна бібліотека правозахисника України. Серія: Застосування рішень Європейського суду з прав людини в українському судочинстві 

Електронна бібліотека судді України: квітень 2020 року (більше 70 книг) 

Колекція зразків клопотань про відкладення розгляду справи у зв’язку із впровадженням карантину та типові зразки заяв, які подаються до суду станом на 20 березня 2020 та оголошення ДСА України від 19 березня 2020 

І на останок щодо професійного розвитку, актуальні вакансії можна переглянути на сайті - Jooble (потрібно на тиснути, щоб перейти за посиланням).