Оголошення

Редакція надає сприяння у пошуку експертів або фахівців для проведення психологічної, товарознавчої експертизи, досліджень на поліграфі.

Тел.: 0934767260

Перегляди: 389

Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду розглянув у касаційному порядку справу за позовом ПрАТ «Страхова компанія «Інгосстрах» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про скасування розпорядження.

Суть спору полягає в тому, що 9 лютого 2016 року до ПрАТ «Страхова компанія «Інгосстрах» надійшла заява від страхувальниці про настання події, що має ознаки страхової, із застрахованим майном, а саме: пошкодження будинку водою від перемерзання опалювального котла та труб опалення. У цьому зверненні їй відмовили через несвоєчасне повідомлення страховика, про що складено страховий акт. Не погоджуючись із рішенням позивача про відмову у виплаті страхового відшкодування, страхувальниця подала скаргу до Нацкомфінпослуг. На підставі зазначеної скарги ця комісія склала акт про правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг страховою компанією стосовно страхувальниці, та прийняла розпорядження, яким зобов’язала позивача усунути порушення законодавства про фінансові послуги.

Суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, позовні вимоги задовольнив. Приймаючи зазначені рішення, суди виходили з того, що позивач, відмовляючи у виплаті страхового відшкодування, діяв відповідно до наданих йому повноважень і правил страхування, встановлених Законом України «Про страхування», договором комплексного страхування (який укладено між страховиком та страхувальником) та складеними до нього умовами страхування, оскільки страхувальниця вказала, що про страховий випадок їй стало відомо 7 лютого 2016 року, а не 9 лютого 2016 року, як зазначено в акті відповідача.

Не погоджуючись із такими рішеннями судів попередніх інстанцій, Нацкомфінпослуг звернулася з касаційною скаргою до Верховного Суду. На обґрунтування скарги зазначила, що в наданих їй страховою компанією поясненнях немає жодних документів, які підтверджують те, що страхувальниці стало відомо про зазначену подію 7 лютого 2016 року: ані в її заяві про виплату страхового відшкодування, ані в акті про пошкодження майна від 21 лютого 2016 року такої інформації не зазначено. Таким чином, страхова компанія прийняла необґрунтоване рішення про відмову у виплаті страхового відшкодування.

Верховний Суд касаційну скаргу Нацкомфінпослуг задовольнив, рішення судів попередніх інстанцій скасував і виніс нове рішення з огляду на таке.

Відповідно до підпункту «в» п. 3.1 умов страхування до договору страхування майна (який укладено між страховиком та страхувальником) при настанні події, що має ознаки страхового випадку, страхувальник зобов’язаний не пізніше 24 годин (не враховуючи вихідних та святкових днів) з моменту як йому стало відомо про настання події, яка може кваліфікуватися як страховий випадок, повідомити про це страховику телефоном (факсом), е-mail, або на адресу страховика, зазначену в договорі.

Суд вказав, що зі скарги страхувальниці до Нацкомфінпослуг вбачається, що 7 лютого 2016 року її чоловік (який не є стороною договору комплексного страхування) приїхав на дачу та побачив, що в приміщенні багато води, котел не працює. 9 лютого 2016 року страхувальниця поїхала на дачу, щоб прибрати, й цього ж дня повідомила телефоном страховика про настання страхової події.

Колегія суддів зауважила, що зі скарги страхувальниці не можна зробити висновку про те, що їй стало відомо про настання страхового випадку саме 7 лютого 2016 року.

Отже, суди попередніх інстанцій зробили помилкові висновки, що матеріали справи містять докази того, що про настання події, яка може кваліфікуватися як страховий випадок, страхувальниці стало відомо 7 лютого 2016 року.

Однак встановленими обставинами в справі підтверджується висновок відповідача про порушення позивачем ч. 2 ст. 20 Закону України «Про страхування» щодо зобов’язання страховика виконувати обов’язки, передбачені умовами договору страхування та п. 2.15 розд. 2 Ліцензійних умов провадження страхової діяльності, затверджених Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України розпорядженням від 28 серпня 2003 року № 40, щодо зобов’язання страховика дотримуватись обов’язків, визначених у ст. 20 Закону України «Про страхування» стосовно страхового випадку, відповідно до договору комплексного страхування, укладеного між страховиком та страхувальником.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшли неправильного висновку, визнавши протиправним та скасувавши розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг «Про застосування заходу впливу до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інгосстрах».

Постанова Верховного Суду від 30 квітня 2020 року у справі № 804/3506/16 (адміністративне провадження № К/9901/7515/18) – http://reyestr.court.gov.ua/Review/89035543.

За повідомленням прес-служби суду


За інформацією Судова влада України

Додатково, Переказати кошти для допомоги Збройним Силам України та гуманітарної допомоги з платіжної картки 

Традиційно, нагадуємо користувачам журналу, що науковий журнал запроваджив надання послуг «Консультація»: запит на проведення судово-психологічної експертизи за різними підставами, у тому числі відшкодування моральної шкоди завданою військовими злочинами, із застосуванням поліграфа на замовлення зацікавлених осіб, суду, правоохоронних органів згідно процесуальних кодексів. - URL: http://expertize-journal.org.ua/konsultacia Телефон для термінового дзвінка судовому експерту: +38 093 476 72 60 (Viber, Telegram, Whatsapp).

Звертаємо увагу, організація проведення професійних консультацій всім зацікавленим, здійснюється членом Президії Науково-консультативної та методичної ради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України, головним редактором журналу, атестованим судовим експертом психологом (поліграфологом), кандидатом психологічних наук, доцентом Назаровим Олегом Анатолійовичем. 

В 2023 року виповнилося 10 років викладання головного редактора журналу Назарова Олега Анатолійовича для суддів, помічників суддів, секретарів та працівників апарату судів, які підвищували свою кваліфікацію в Національній школі суддів України протягом 2013-2023 років. З цієї нагоди Назаров О.А. був відмічений Почесною грамотою Національної школи суддів України за підготовку високваліфікованих кадрів для системи правосуддя. Багато проведено було підготовлених корисних та цікавих тем в галузі судової експертизи, судово-психологічної експертизи, основ психології та застосування поліграфа, опитування дитини. В тому числі багато тем було напрацьовано для адвокатської аудиторії (справи щодо відшкодування моральної шкоди, визначення місця мешкання дитини, угоди з вадами волі, застосування поліграфа тощо). Для замовляння вебінару, тренінгу спеціальної тематики в галузі судової експертизи звертайтесь за телефонами редакції журналу: +38093 476 72 60. 

Офіційній Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи, судового експерта психолога (поліграфолога) Назарова О.А. (свідоцтво Міністерства юстиції України від 09.07.2020 №2035) 

Офіційний Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи із застосуванням поліграфа, тестувань на поліграфі в Україні за міжнародними стандартами (поліграф EyeDetect, розробник Converus Inc., USA)

Продаж портативного обладнання для поліграфа Mobi підлокітники Polygraph в Україні (Схвалено президентом Міжнародного співтовариства поліграфологів, ISOPE, США)

В Україні затверджена кваліфікаційна характеристика професії «Поліграфолог» та 25 жовтня 2021 року уведена сама професія «Поліграфолог» змінами № 10 до Національного класифікатора професій ДК 003:2010

Надання послуг щодо розробки та проведення групових тренінгових занять за різними напрямами судово-психологічної експертизи в сучасному судочинстві, у тому числі із застосуванням поліграфа 

Незалежній не державній професійній атестованій судово-психологічній експертизі в Україні бути: історія однієї перемоги або про можливість призначення першої недержавної професійної атестованої судово-психологічної еспертизи з 09 липня 2020 року 

Електронна бібліотека судді, адвоката, психолога, батьків: «Допит, опитування дитини в суді». Методичні рекомендації, нормативні документи, постанови Верховного Суду 

Огляд змін до законодавства України: процесуальний статус спеціаліста у кримінальних провадженнях про кримінальні проступки з 1 липня 2020 року  

Електронна бібліотека правозахисника України. Серія: Застосування рішень Європейського суду з прав людини в українському судочинстві 

Електронна бібліотека судді України: квітень 2020 року (більше 70 книг) 

Колекція зразків клопотань про відкладення розгляду справи у зв’язку із впровадженням карантину та типові зразки заяв, які подаються до суду станом на 20 березня 2020 та оголошення ДСА України від 19 березня 2020 

І на останок щодо професійного розвитку, актуальні вакансії можна переглянути на сайті - Jooble (потрібно на тиснути, щоб перейти за посиланням).