Оголошення

Редакція надає сприяння у пошуку експертів або фахівців для проведення психологічної, товарознавчої експертизи, досліджень на поліграфі.

Тел.: 0934767260

Перегляди: 123

«Відшкодування завданої шкоди як правовий захід впливу при цивільно-правовій відповідальності» – з такою доповіддю член Вищої ради правосуддя Оксана Блажівська виступила на VIII Щорічному форумі юрисконсультів, організованому газетою «Юридична практика».

На початку виступу вона звернула увагу на ту обставину, що до призначення членом ВРП декілька років працювала суддею Господарського суду міста Києва, а отже, з питаннями, що обговорювалися на Форумі, знайома на практиці.

Стаття 1166 Цивільного кодексу України встановлює, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала, зауважила Оксана Блажівська. Разом з тим на законодавчому рівні визначено, що однією з характерних особливостей цивільно-правової відповідальності є відшкодування збитків, які виникли внаслідок цивільно-правового правопорушення, або відшкодування шкоди, яка завдана внаслідок порушення немайнових прав людини чи суб’єкта господарювання (моральна шкода, шкода, завдана діловій репутації, тощо).

Законодавчі зміни до процесуальних кодексів України, за словами Оксани Блажівської, наділили Верховний Суд відповідними повноваженнями з формування правових позицій та більш чітко регламентували застосування таких правових позицій судами першої та апеляційної інстанцій під час вирішення спорів з подібними правовідносинами. «За таких умов Верховний Суд для забезпечення принципу правової визначеності та вироблення єдиної судової практики активно формує правові позиції із застосування як матеріальних норм, так і процесуальних», – зазначила член ВРП. З метою досягнення єдності та однозначності застосування норм права, за її словами, Верховний Суд досліджує і питання застосування елементів цивільно-правової відповідальності.

Оксана Блажівська акцентувала увагу на тому, що обов’язковою умовою застосування такого виду цивільно-правової відповідальності, як відшкодування шкоди, є наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення:

1) протиправної поведінки;

2) шкоди та визначення її розміру;

3) причинного зв’язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою;

4) вини.

За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає, зауважила член ВРП, додавши при цьому: «Важливим та необхідним під час розгляду справи та винесення справедливого та законного рішення суду є правильне та всебічне дослідження судами наявності всіх елементів цивільно-правової відповідальності та наявність належних доказів, які підтверджують такі елементи».

Окрему увагу Оксана Блажівська приділила питанню встановлення причинного зв’язку між протиправною поведінкою відповідача та шкодою потерпілої сторони, який є важливим елементом доказування підстав для стягнення шкоди. «Наявність такої умови цивільно-правової відповідальності, як причинний зв’язок між протиправною поведінкою і шкодою, зумовлена необхідністю встановлення факту, що саме протиправна поведінка конкретної особи, на яку покладається така відповідальність, є тією безпосередньою причиною, що спричинила збитки», – уточнила член ВРП.

Також у виступі було висвітлено питання участі в судовому процесі осіб, які звертаються в інтересах юридичної особи щодо відшкодування збитків посадовими особами юридичної особи.

Акцентуючи увагу на важливості теми, Оксана Блажівська заявила про необхідність об’єднання зусиль правової спільноти для напрацювання пропозицій з удосконалення законодавства у цій сфері.

Вища рада правосуддя


За інформацією Судова влада України

Додатково, Переказати кошти для допомоги Збройним Силам України та гуманітарної допомоги з платіжної картки 

Традиційно, нагадуємо користувачам журналу, що науковий журнал запроваджує надання послуг «Консультація»: запит на проведення судово-психологічної експертизи за різними підставами, у тому числі відшкодування моральної шкоди завданою військовими злочинами, із застосуванням поліграфа на замовлення зацікавлених осіб, суду, правоохоронних органів згідно процесуальних кодексів. - URL: http://expertize-journal.org.ua/konsultacia Телефон для термінового дзвінка судовому експерту: +38 093 476 72 60 (Viber, Telegram, Whatsapp).

Звертаємо увагу, організація проведення професійних консультацій всім зацікавленим, здійснюється членом Президії Науково-консультативної та методичної ради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України, головним редактором журналу, атестованим судовим експертом психологом (поліграфологом), кандидатом психологічних наук, доцентом Назаровим Олегом Анатолійовичем. 

Офіційній Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи, судового експерта психолога (поліграфолога) Назарова О.А. (свідоцтво Міністерства юстиції України від 09.07.2020 №2035) 

Офіційний Інтернет-сайт щодо призначення та проведення судово-психологічної експертизи із застосуванням поліграфа, тестувань на поліграфі в Україні за міжнародними стандартами (поліграф EyeDetect, розробник Converus Inc., USA)

Продаж портативного обладнання для поліграфа Mobi підлокітники Polygraph в Україні (Схвалено президентом Міжнародного співтовариства поліграфологів, ISOPE, США)

В Україні затверджена кваліфікаційна характеристика професії «Поліграфолог» та 25 жовтня 2021 року уведена сама професія «Поліграфолог» змінами № 10 до Національного класифікатора професій ДК 003:2010

Надання послуг щодо розробки та проведення групових тренінгових занять за різними напрямами судово-психологічної експертизи в сучасному судочинстві, у тому числі із застосуванням поліграфа 

Незалежній не державній професійній атестованій судово-психологічній експертизі в Україні бути: історія однієї перемоги або про можливість призначення першої недержавної професійної атестованої судово-психологічної еспертизи з 09 липня 2020 року 

Електронна бібліотека судді, адвоката, психолога, батьків: «Допит, опитування дитини в суді». Методичні рекомендації, нормативні документи, постанови Верховного Суду 

Огляд змін до законодавства України: процесуальний статус спеціаліста у кримінальних провадженнях про кримінальні проступки з 1 липня 2020 року  

Електронна бібліотека правозахисника України. Серія: Застосування рішень Європейського суду з прав людини в українському судочинстві 

Електронна бібліотека судді України: квітень 2020 року (більше 70 книг) 

Колекція зразків клопотань про відкладення розгляду справи у зв’язку із впровадженням карантину та типові зразки заяв, які подаються до суду станом на 20 березня 2020 та оголошення ДСА України від 19 березня 2020 

І на останок щодо професійного розвитку, актуальні вакансії можна переглянути на сайті - Jooble (потрібно на тиснути, щоб перейти за посиланням).